FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DKB |
| Lat/Long: | 41-56-01.8033N 088-42-20.4710W 41-56.030055N 088-42.341183W 41.9338342,-88.7056864 (estimated) |
| Elevation: | 912.6 ft. / 278.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2005) |
| From city: | 2 miles E of DE KALB, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 60115 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DKB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-FEB 0800-1600, MAR-OCT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET LOW INTST, TO INCR INTST & ACTVT MIRL RWY 09/27, PAPI RWYS 09 & 27, REIL RWYS 09, 27, & 20, AND MALSR RWY 02 - CTAF. PAPI RWYS 02 & 20 OPERATE 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.075 (815-748-2350) |
| CHICAGO APPROACH: | 133.5 |
| CHICAGO DEPARTURE: | 133.5 |
| WX ASOS at ARR (14 nm SE): | PHONE 630-466-5649 |
| WX AWOS-3 at RPJ (17 nm W): | 125.2 (815-562-2955) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DPAr277/16.1 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| JOTr321/29.0 | | JOLIET VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
| OBKr245/37.8 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL 24 HR SELF SERVE WITH CREDIT CARD |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 7026 x 100 ft. / 2142 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 25.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 41-55.657932N | | 41-56.748457N |
| Longitude: | 088-42.407085W | | 088-41.889903W |
| Elevation: | 912.6 ft. | | 903.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 021 magnetic, 019 true | | 201 magnetic, 199 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 21 ft. rr, 1237 ft. from runway, 650 ft. right of centerline | | none |
Runway 9/27
| Dimensions: | 4201 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 25.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-55.739763N | | 41-55.741208N |
| Longitude: | 088-43.126602W | | 088-42.200298W |
| Elevation: | 911.4 ft. | | 911.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 090 true | | 272 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 40 ft. tree, 1464 ft. from runway, 170 ft. right of centerline, 31:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DEKALB 164 EAST LINCOLN HWY DEKALB, IL 60115 Phone 815-748-2000 |
| Manager: | BENJAMIN TROMPETER 3232 PLEASANT STREET DEKALB, IL 60115 Phone 815-748-8102 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CHICAGO APCH AT 847-289-0926. |
| - | PRFERED CALM WIND RWY 02 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 02 | |
download (292KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (244KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KARR - Aurora Municipal Airport (14 nm SE)
KRPJ - Rochelle Municipal Airport/Koritz Field (17 nm W)
KDPA - DuPage Airport (20 nm E)
KRFD - Chicago/Rockford International Airport (23 nm NW)
3CK - Lake in the Hills Airport (24 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 09-Nov-2013
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of De Kalb Taylor Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:26 | | 10:26 |
| Sunrise | | 05:56 | | 10:56 |
| Sunset | | 19:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 20:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 06:11:39 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 01:11:39 |
|
| METAR |
| KDKB | 280555Z AUTO 27014G23KT 10SM OVC021 14/11 A2970 RMK AO2 60008 T01360112 10170 20136
|
KARR 14nm SE | 280552Z AUTO 28014KT 7SM OVC021 15/13 A2968 RMK AO2 SLP051 60010 T01500128 10172 20150 402110106 53017 $
|
KRPJ 16nm W | 280555Z AUTO 27016G22KT 7SM OVC022 13/09 A2971 RMK AO2 60005 T01270092 10175 20126 402150110
|
|
| TAF |
KDPA 20nm E | 280520Z 2806/2906 24012G22KT P6SM SCT008 BKN012 FM280700 27015G25KT P6SM OVC015 FM281500 27012G20KT P6SM BKN020 FM282100 32009KT P6SM SCT150 FM290100 VRB04KT P6SM BKN100
|
KRFD 24nm NW | 280520Z 2806/2906 27015G25KT P6SM OVC015 FM281500 27012G18KT P6SM BKN020 FM281900 32009KT P6SM SCT150 FM290100 35005KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|