FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EBA |
| Lat/Long: | 34-05-43.4490N 082-49-02.9730W 34-05.724150N 082-49.049550W 34.0954025,-82.8174925 (estimated) |
| Elevation: | 614.5 ft. / 187.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 2 miles E of ELBERTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30635 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1800, ALL SUN 1300-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 11 & 29; MIRL RWY 11/29 - CTAF. MIRL RWY 11/29 UNAVBL DURG DALGT HRS, ON PHOTOCELL. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.15 (706-283-8133) |
| WX AWOS-3 at IIY (19 nm S): | 118.375 (706-678-3647) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.5/316.05 (ATHENS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ELWr185/19.5 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| AHNr071/26.7 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 081/39.6 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 5004 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 34-05.786772N | | 34-05.661507N |
| Longitude: | 082-49.539670W | | 082-48.559447W |
| Elevation: | 614.5 ft. | | 602.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 105 magnetic, 099 true | | 285 magnetic, 279 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) RWY 11 PAPI UNUSBL 6 DEGS RIGHT OF RCL. | | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) RWY 29 PAPI UNUSBL 8 DEGS LEFT OF RCL. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 87 ft. trees, 1865 ft. from runway, 190 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear | | 46 ft. trees, 460 ft. from runway, 260 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ELBERT COUNTY COUNTY COURTHOUSE, 45 FORREST AVENUE ELBERTON, GA 30635 Phone 706-283-2000 |
| Manager: | RANDY HARALSON, FBO 1136 VON TRINA RD ELBERTON, GA 30635 Phone 706-283-2035 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ROAD LCTD 200 FT SOUTH OF RCL. |
| - | RISING TRRN 10 FT HI LCTD NORTH OF RWY 11/29 STARTING FM RCL. |
| - | RWY 29 APCH: TREES 36 FT TALL, LCTD 452 FT FROM RWY END, 280 FT SOUTH OF RCL. TREES 57 FT TALL, LCTD 770 FT FROM RWY END, 295 FT SOUTH OF RCL. TREES 66 FT TALL, LCTD 992 FT FM RWY END, 30 FT SOUTH OF RCL. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (267KB) |
| VOR RWY 11 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (522KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIIY - Washington/Wilkes County Airport (19 nm S)
18A - Franklin-Hart Airport (21 nm NW)
KAND - Anderson Regional Airport (25 nm N)
KAHN - Athens/Ben Epps Airport (27 nm W)
KCPP - Greene County Regional Airport (34 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Elbert County Airport-Patz Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:56 | | 09:56 |
| Sunrise | | 06:24 | | 10:24 |
| Sunset | | 20:33 | | 00:33 |
| Evening civil twilight | | 21:01 | | 01:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 08:01:50 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 04:01:50 |
|
| METAR |
| KEBA | 260755Z AUTO 13003KT 10SM OVC002 22/ A3008 RMK AO2 T0217////
|
KIIY 19nm S | 260755Z AUTO 12003KT 7SM HZ OVC003 21/ A3008 RMK AO2 T0214////
|
|
| TAF |
KAND 25nm N | 260535Z 2606/2706 19002KT 5SM BR OVC006 FM261500 20005KT P6SM SCT006 BKN014 FM261800 21006KT 6SM BR VCSH SCT024 BKN035 PROB30 2618/2624 4SM TSRA BR OVC025CB FM270000 00000KT 5SM BR VCSH BKN015 AMD NOT SKED
|
KAHN 27nm W | 260520Z 2606/2706 00000KT 6SM BR BKN004 OVC008 FM261600 18005KT P6SM BKN018 FM261800 20006KT P6SM -SHRA SCT015 BKN035 PROB30 2620/2624 4SM TSRA BKN015CB FM270100 00000KT 6SM BR BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|