FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | F56 |
| Lat/Long: | 32-54-37.7000N 099-44-03.0000W 32-54.628333N 099-44.050000W 32.9104722,-99.7341667 (estimated) |
| Elevation: | 1560.8 ft. / 475.7 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2010) |
| From city: | 4 miles SE of STAMFORD, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79503 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| ABILENE APPROACH: | 127.2 |
| ABILENE DEPARTURE: | 127.2 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ABIr004/26.6 | | ABILENE VORTAC | | 113.70 | | 10E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3707 x 60 ft. / 1130 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-54.854227N | | 32-54.243023N |
| Longitude: | 099-44.157137W | | 099-44.162220W |
| Elevation: | 1560.6 ft. | | 1553.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 860 ft. from runway, 44:1 slope to clear 10 FT ROAD 60 FT EAST OF RWY CNTRLN AT THR. | | none |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2211 x 50 ft. / 674 x 15 m |
| Surface: | turf, in poor condition RWY SFC ROUGH. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 32-54.747442N | | 32-54.741275N |
| Longitude: | 099-44.163825W | | 099-43.731750W |
| Elevation: | 1560.0 ft. | | 1554.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 085 magnetic, 091 true | | 265 magnetic, 271 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13/31
| Dimensions: | 1702 x 50 ft. / 519 x 15 m |
| Surface: | turf/gravel, in poor condition RWY SFC ROUGH. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 32-54.751265N | | 32-54.550128N |
| Longitude: | 099-44.057410W | | 099-43.825367W |
| Elevation: | 1558.0 ft. | | 1552.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 136 true | | 310 magnetic, 316 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. road | | 10 ft. road |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF STAMFORD 201 E. MC HARG, PO BOX 191 STAMFORD, TX 79553 Phone 325-773-2591 |
| Manager: | ALAN PLUMLEE 201 E. MC HARG, PO BOX 191 STAMFORD, TX 79553 Phone 325-773-2591 CITY MANAGER |
Additional Remarks
| - | FARM EQUIPMENT INVOF AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 **CHANGED** | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (300KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
15F - Haskell Municipal Airport (17 nm N)
T23 - Albany Municipal Airport (26 nm SE)
KABI - Abilene Regional Airport (30 nm S)
KDYS - Dyess Air Force Base (30 nm S)
KBKD - Stephens County Airport (44 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John McDonald
Taken in 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Arledge Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:03 | | 12:03 |
| Sunrise | | 07:28 | | 12:28 |
| Sunset | | 19:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 01:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 11:43:00 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 06:43:00 |
|
| METAR |
KABI 30nm S | 011052Z 14015KT 10SM FEW022 20/16 A2987 RMK AO2 SLP090 T02000161 $
|
KDYS 30nm S | 011055Z AUTO 15013KT 10SM CLR 20/16 A2984 RMK AO2 SLP081 T01980158
|
KBKD 44nm E | 011115Z AUTO 16011G16KT 7SM CLR 21/17 A2988 RMK AO2 T02100167
|
KSWW 46nm SW | 011115Z AUTO 15008KT 10SM 19/15 A2989 RMK AO2 T01900146
|
|
| TAF |
KABI 30nm S | 010935Z 0110/0206 12011KT P6SM SKC FM011200 17014G23KT P6SM SCT050 TEMPO 0112/0115 BKN020 FM011500 17020G26KT P6SM BKN250 FM020100 17015G25KT P6SM -TSRA BKN080CB
|
KDYS 30nm S | 010500Z 0105/0206 18015G25KT 9999 FEW140 QNH2981INS TEMPO 0106/0111 18025G35KT BECMG 0110/0111 18015G25KT 9999 SCT025 SCT120 QNH2970INS BECMG 0121/0122 VRB25G35KT 6000 TSRA BKN080CB QNH2969INS TEMPO 0200/0203 VRB40G50KT 4800 TSRAGR BKN040CB TX34/0120Z TN19/0112Z LAST NO AMDS AFT 0105 NEXT 0111
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|