FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | FSW |
| Lat/Long: | 40-39-32.8000N 091-19-39.9000W 40-39.546667N 091-19.665000W 40.6591111,-91.3277500 (estimated) |
| Elevation: | 721.8 ft. / 220.0 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2010) |
| From city: | 2 miles N of FORT MADISON, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 52627 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1959 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FSW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SUN ON CALL FOR ARPT ATTENDANCE CALL 319-316-2234 (CELL). |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 17/35 & REIL RY 35 & PAPI RY 35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.925 (319-372-5147) |
| WX ASOS at BRL (12 nm NE): | 118.025 (319-752-6246) |
| WX AWOS-3 at EOK (13 nm S): | 118.375 (319-524-7884) |
| WX AWOS-3 at MPZ (19 nm NW): | 119.325 (319-385-4926) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 135.6/316.1 (BURLINGTON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BRLr253/18.7 | | BURLINGTON VOR/DME | | 115.55 | | 05E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BURNS | | 271/9.3 | | 390 | | 01E | | BR | -... .-. |
| MACOMB | | 283/36.0 | | 251 | | 01E | | JZY | .--- --.. -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SERVE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | concrete/wired/combed, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /R/C/W/U | | Single wheel: | 19.0 | | Double wheel: | 25.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-39.866987N | | 40-39.225467N |
| Longitude: | 091-19.762823W | | 091-19.566015W |
| Elevation: | 713.0 ft. | | 715.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 167 magnetic, 167 true | | 347 magnetic, 347 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 35 PAPI UNUSBL BYD 6 DEGS LEFT OF CNTRLN AND BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 1100 ft. from runway, 225 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear | | 13 ft. trees, 400 ft. from runway, 15:1 slope to clear +33 FT TREES 1000 FT L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FORT MADISON AVE E & 8 TH FORT MADISON, IA 52627 Phone 319-372-7700 JOSH DENNING CHMN ARPT CMSN; CALL 319-470-0066. LAURA LEIGOS, CITY MANAGER - 319-372-7700 EXT 203 |
| Manager: | TIM BINGHAM 50 ARPT RD. FORT MADISON, IA 52627 Phone 319-372-1138 |
Additional Remarks
| - | TWY LGTS AT ENTRANCE ONLY. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (292KB) |
| VOR-A | |
download (183KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBRL - Southeast Iowa Regional Airport (12 nm NE)
KEOK - Keokuk Municipal Airport (13 nm S)
KMPZ - Mount Pleasant Municipal Airport (19 nm NW)
KMQB - Macomb Municipal Airport (32 nm E)
C66 - Monmouth Municipal Airport (36 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kimberly Dibble
Photo taken 15-Apr-2010
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fort Madison Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunrise | | 06:48 | | 11:48 |
| Sunset | | 19:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 19:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 16:27:04 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 11:27:04 |
|
| METAR |
| KFSW | 021615Z AUTO 16007G16KT 8SM -RA BKN004 BKN033 OVC047 15/14 A2965 RMK AO2
|
KBRL 11nm NE | 021611Z AUTO 17010KT 6SM BR SCT005 SCT035 OVC055 14/13 A2965 RMK AO2 T01390128
|
KEOK 12nm S | 021615Z AUTO 15005KT 7SM SCT043 BKN050 BKN065 15/15 A2965 RMK A01
|
KMPZ 19nm NW | 021615Z AUTO 17013G18KT 7SM SCT005 SCT011 BKN048 13/13 A2965 RMK AO2
|
|
| TAF |
KBRL 11nm NE | 021252Z 0213/0312 12012KT 2SM -SHRA OVC003 WS020/18045KT FM021600 15018G31KT 5SM -SHRA BKN025 FM021900 20025G39KT P6SM BKN030 TEMPO 0221/0224 24035G50KT 2SM TSRA BR BKN010CB FM030000 26017G24KT P6SM BKN035 FM030300 29012KT P6SM OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|