FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FTW |
| Lat/Long: | 32-49-11.1730N 097-21-44.8200W 32-49.186217N 097-21.747000W 32.8197703,-97.3624500 (estimated) |
| Elevation: | 710.1 ft. / 216.4 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1975) |
| From city: | 5 miles N of FORT WORTH, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 76106 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | TPA - RWY 17/35 R/W 1300(590) AGL, F/W 1500(790) AGL, RWY 16/34 1500(790) AGL, JETS 2000(1290) AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| ATIS: | 120.7 |
| WX ASOS: | PHONE 817-740-3346 |
| MEACHAM GROUND: | 121.9 |
| MEACHAM TOWER: | 118.3 257.8 |
| LONE STAR APPROACH: | 118.1 ;NORTH 135.975 ;SOUTH |
| LONE STAR DEPARTURE: | 118.1 ;NORTH 135.975 ;SOUTH |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.65 |
| BOTCH DP: | 118.1 118.1 ;NORTH 135.975 ;SOUTH |
| DALLAS AREA DP: | 118.1 ;NORTH 135.975 ;SOUTH |
| DODJE STAR: | 125.2 125.9 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| GARLAND DP: | 118.1 ;NORTH 135.975 ;SOUTH |
| JOE POOL DP: | 135.975 |
| LIKES STAR: | 125.8 ;SOUTH 135.975 ;NORTH |
| MOTZA STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| NANDR RNAV DP: | 118.1 ;RWY 34, 35 135.975 ;RWY 16, 17 |
| REEKO STAR: | 125.2 |
| SASIE STAR: | 124.3 |
| TRUUK RNAV STAR: | 124.3 |
| WESAT STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| WX ASOS at AFW (10 nm N): | PHONE 817-491-6188 |
| WX AWOS-3PT at FWS (16 nm S): | 120.025 (817-426-4172) |
| WX ASOS at GKY (16 nm SE): | 127.375 (817-557-0251) |
| WX ASOS at DFW (17 nm E): | PHONE 214-600-7784 |
| WX AWOS-3P at GPM (17 nm SE): | 118.475 (972-606-1433) |
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FUZr240/10.1 | | RANGER VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| TTTr254/16.5 | | MAVERICK VOR/DME | | 113.10 | | 06E |
| CVEr254/23.5 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
| MQPr071/32.5 | | MILLSAP VORTAC | | 117.70 | | 09E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| MUFIN | | 165/4.4 | | 365 | | 08E | | FT | ..-. - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 7502 x 150 ft. / 2287 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 190.0 | | Dual double tandem: | 350.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 32-49.810627N | | 32-48.585940N |
| Longitude: | 097-21.749197W | | 097-21.542867W |
| Elevation: | 710.1 ft. | | 674.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 164 magnetic, 172 true | | 344 magnetic, 352 true |
| Declared distances: | TORA:7502 TODA:7502 ASDA:7502 LDA:7502 | | TORA:7502 TODA:7502 ASDA:7306 LDA:7306 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | 31 ft. pole, 1450 ft. from runway, 625 ft. left of centerline, 40:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4005 x 75 ft. / 1221 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 25.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 17/35 NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-49.490370N | | 32-48.836858N |
| Longitude: | 097-21.991187W | | 097-21.881068W |
| Elevation: | 668.2 ft. | | 667.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 164 magnetic, 172 true | | 344 magnetic, 352 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. berm, lighted, 1361 ft. from runway, 1 ft. right of centerline, 29:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 35 x 35 ft. / 11 x 11 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 32-49.154333N | | |
| Longitude: | 097-21.993833W | | |
| Elevation: | 710.1 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in good condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 35 x 35 ft. / 11 x 11 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 32-49.099667N | | |
| Longitude: | 097-21.984500W | | |
| Elevation: | 668.7 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FORT WORTH 1000 THROCKMORTON ST. FORT WORTH, TX 76102-6311 Phone 817-392-5400 |
| Manager: | AARON BARTH 201 AMERICAN CONCOURSE, SUITE 330 FORT WORTH, TX 76106-2749 Phone 817 392-5400 |
Additional Remarks
| A39-16/34 | PCR VALUE: 310/R/C/W/T |
| A39-17/35 | PCR VALUE: 100/F/C/X/T |
| - | TWYS B, B1, C, AND D WEST OF RWY 16/34, M EAST OF TWY A, TWYS H, J, L, L1, S, W, AND TWY G SE 650 FEET CLSD TO ACFT WITH MORE THAN 30 PSGR SEATS. |
| - | RWY 17/35 DESIGNED FOR ACFT WITH WINGSPAN OF 49 FT OR LESS. TWYS B & B1 DESIGNED FOR ACFT WITH WINGSPAN OF LESS THAN 79 FT. RY 16/34 & TWYS A, A1, AND M DESIGNED FOR ACFT WITH WINGSPAN LESS THAN 171 FT. ALL OTHER TWYS DESIGNED FOR ACFT WITH WINGSPAN OF LESS THAN 118 FT. |
| - | H1 & H2 HELIPADS ARE VMC DALGT USE ONLY; NON-MOVEMENT AREA. |
| - | MKD US CUST PRKG SOUTHEAST OF TXL G AND TXL N INTXN. |
| - | HELO SKIDDING OPNS PROHIBITED ON RWY 17/35. IF SKIDDING IS RQRD, COORD WITH ATCT TO USE TWY B. |
| - | PPR FOR ACR OPNS WITH MORE THAN 30 PSGR SEATS - 24 HR NOTICE RQRD - CALL ARPT OPS 817-994-0653. |
| - | ARPT FEES FOR USE OF CUST SVCS WILL BE COLLD IMT UPON LDG BY CITY OF FORT WORTH ARPT OPNS PSNL. |
| - | RWY 17/35 LED LGT CAN APPR BRGTR THAN RWY 16/34; ENSURE COR RWY ALNMT. |
| - | HELS REPOSITIONING BYD IMT PRKG APRON AND UNDER THEIR OWN PWR MUST CTC ATC. |
| - | ARFF INDEX B AVBL ALL USERS WITH 24 HR PPR. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DODJE SIX | |
2 pages:
[1] [2] (675KB) |
| LIKES FOUR (RNAV) | |
download (193KB) |
| MOTZA ONE | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| REEKO THREE (RNAV) | |
download (215KB) |
| SASIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (439KB) |
| TRUUK THREE (RNAV) | |
download (199KB) |
| WESAT THREE (RNAV) | |
download (211KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16 | |
download (234KB) |
| ILS OR LOC RWY 34 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (118KB) |
Departure Procedures |
| BOTCH TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (459KB) |
| DALLAS FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (392KB) |
| GARLAND SIX | |
2 pages:
[1] [2] (388KB) |
| JOE POOL EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (500KB) |
| KINGDOM FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (413KB) |
| KUSSO THREE (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (392KB) |
| NANDR FOUR (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (397KB) |
| TEXOMA FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (493KB) |
| WORTH ONE | |
2 pages:
[1] [2] (431KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (305KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNFW - Fort Worth Naval Air Station JRB (Carswell Field) Airport (5 nm SW)
KAFW - Perot Field/Fort Worth Alliance Airport (10 nm N)
4T2 - Kenneth Copeland Airport (12 nm NW)
KFWS - Fort Worth Spinks Airport (16 nm S)
KGKY - Arlington Municipal Airport (16 nm SE)
KWEA - Parker County Airport (17 nm W)
KDFW - Dallas-Fort Worth International Airport (17 nm E)
KGPM - Grand Prairie Municipal Airport (17 nm SE)
50F - Bourland Field Airport (18 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gary Chambers
Photo taken 13-Jan-2005
looking northwest
Do you have a better or more recent aerial photo of Fort Worth Meacham International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 06:28 | | 11:28 |
| Sunset | | 20:24 | | 01:24 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 01:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 16:53:15 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 11:53:15 |
|
| METAR |
| KFTW | 201551Z 01009KT 4SM BR OVC004 18/17 A3013 RMK AO2 SLP198 T01780172 $
|
KNFW 5nm SW | 201632Z 03010KT 10SM OVC010 19/17 A3013 RMK AO2 CIG 007V013 T01890167 CHINO S $
|
KAFW 9nm N | 201553Z 02008KT 2SM BR OVC006 18/17 A3014 RMK AO2 SFC VIS 3 SLP200 T01830167 $
|
KFWS 16nm S | 201549Z 02008KT 7SM BKN009 OVC014 20/19 A3013
|
KGKY 16nm SE | 201605Z 01006KT 10SM BKN015 OVC022 21/18 A3012 RMK AO2 T02110178
|
KGPM 17nm SE | 201615Z AUTO 07007KT 10SM OVC014 21/17 A3014 RMK AO2 T02100170
|
KDFW 18nm E | 201553Z 02008KT 10SM OVC007 19/17 A3011 RMK AO2 SLP192 T01890167
|
|
| TAF |
| KFTW | 201629Z 2016/2112 03008KT 6SM BR OVC012 TEMPO 2016/2018 4SM BR BKN007 FM201800 05009KT P6SM BKN012 BKN025 FM202000 09009KT P6SM SCT025 BKN250 FM210800 07005KT P6SM BKN013
|
KNFW 5nm SW | 201500Z 2015/2115 02009KT 4800 BR OVC006 QNH3002INS BECMG 2017/2019 03012KT 9000 BR BKN012 OVC030 QNH2998INS BECMG 2021/2023 05015KT 9999 SCT018 BKN035 OVC060 QNH2996INS BECMG 2105/2107 VRB04KT 2400 -SHRA BR OVC005 QNH2992INS TX27/2022Z TN18/2015Z FN20046
|
KAFW 9nm N | 201628Z 2016/2112 03008KT 4SM BR OVC012 TEMPO 2016/2018 2SM BR OVC006 FM201800 05009KT P6SM BKN018 BKN025 FM202000 09009KT P6SM SCT025 BKN250 FM210800 07005KT P6SM BKN013
|
KGKY 16nm SE | 201626Z 2016/2112 05007KT P6SM BKN018 BKN025 FM201800 05009KT P6SM BKN025 FM202100 09009KT P6SM SCT025 BKN250 FM210800 08005KT P6SM BKN015
|
KDFW 18nm E | 201453Z 2015/2118 05007KT P6SM OVC012 TEMPO 2015/2017 OVC009 FM201800 05009KT P6SM BKN022 FM202100 09009KT P6SM SCT025 BKN250 FM210900 08005KT P6SM BKN015 TEMPO 2113/2116 3SM BR BKN007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|