FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GPM |
| Lat/Long: | 32-41-55.6000N 097-02-48.9000W 32-41.926667N 097-02.815000W 32.6987778,-97.0469167 (estimated) |
| Elevation: | 590 ft. / 180 m (estimated) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 4 miles SW of GRAND PRAIRIE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 75052 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1968 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GPM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 0800-1900, MARCH-OCTOBER MON-SAT 0800-2000, NOVEMBER-FEBRUARY MON-SAT 0800-2000 |
| Pattern altitude: | 1202 ft. MSL TPA: 812 FT AGL FIXED WING, 612 FT AGL ROTARY WING. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 36 AFT ATCT CLSD - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 128.55 |
| UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3P: | 118.475 (972-606-1433) |
| GRAND PRAIRIE GROUND: | 121.15 [0700-2100 DALGT TIME; 0800-1800 STANDARD TIME] |
| GRAND PRAIRIE TOWER: | 128.55 [0700-2100 DALGT TIME; 0800-1800 STANDARD TIME] |
| LONE STAR APPROACH: | 135.975 |
| LONE STAR DEPARTURE: | 135.975 |
| BOTCH DP: | 135.975 |
| DALLAS AREA DP: | 135.975 |
| DODJE STAR: | 125.2 125.9 |
| GARLAND DP: | 135.975 |
| JOE POOL DP: | 135.975 |
| LIKES STAR: | 125.8 ;SOUTH 135.975 ;NORTH |
| MOTZA STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| NANDR RNAV DP: | 135.975 |
| REEKO STAR: | 125.2 |
| SASIE STAR: | 124.3 |
| SWVAY STAR: | 135.975 |
| TRUUK RNAV STAR: | 124.3 |
| WESAT STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| WX ASOS at GKY (3 nm SW): | 127.375 (817-557-0251) |
| WX ASOS at RBD (9 nm E): | PHONE 214-330-5317 |
| WX ASOS at DFW (12 nm N): | PHONE 214-600-7784 |
| WX AWOS-3 at 49T (13 nm E): | 135.425 (214-670-1243) |
| WX ASOS at DAL (13 nm NE): | PHONE 214-353-1551 |
| WX AWOS-3PT at FWS (15 nm SW): | 120.025 (817-426-4172) |
| WX AWOS-3P at JWY (16 nm SE): | 119.575 (972-227-0471) |
| WX ASOS at FTW (17 nm NW): | PHONE 817-740-3346 |
| WX AWOS-3PT at LNC (18 nm SE): | 118.975 (972-227-0471) |
| WX AWOS-3PT at ADS (19 nm NE): | PHONE 972-386-4855 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TTTr176/10.2 | | MAVERICK VOR/DME | | 113.10 | | 06E |
| FUZr144/13.2 | | RANGER VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| CVEr206/13.6 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 32-42.256870N | | 32-41.597050N |
| Longitude: | 097-02.812673W | | 097-02.817323W |
| Elevation: | 581.5 ft. | | 572.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. bldg, 790 ft. from runway, 29:1 slope to clear | | 24 ft. road, 600 ft. from runway, 310 ft. left and right of centerline, 16:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 32-42.130000N | | |
| Longitude: | 097-02.870000W | | |
| Elevation: | 590.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GRAND PRAIRIE 300 W MAIN STREET, P.O. BOX 534045 GRAND PRAIRIE, TX 75053-4045 Phone 972-237-8015 |
| Manager: | MARK DIVITA 3116 S GT SOUTHWEST PKWY GRAND PRAIRIE, TX 75052-7238 Phone 972-237-7591 |
Additional Remarks
| - | EXTSV HEL TFC WEST SIDE OF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC LONE STAR APCH AT 972-615-2799. |
| - | WEST GRASS FOR ROTARY WING USE ONLY. |
| - | NO ADS-B BILLING OR LDG FEES. GA TSNT RAMP FREE FOR SHORT TERM ONLY. |
| - | 165 FT. WATER TWR, 1/4 MILE WEST OF RWY |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DODJE SIX | |
2 pages:
[1] [2] (675KB) |
| MOTZA ONE | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| REEKO THREE (RNAV) | |
download (215KB) |
| SASIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (439KB) |
| SWVAY FOUR (RNAV) | |
download (240KB) |
| TRUUK THREE (RNAV) | |
download (199KB) |
| WESAT THREE (RNAV) | |
download (211KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (158KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
Departure Procedures |
| BOTCH TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| DALLAS FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (330KB) |
| GARLAND SIX | |
2 pages:
[1] [2] (330KB) |
| JOE POOL EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (448KB) |
| KINGDOM FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| KUSSO THREE (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (330KB) |
| NANDR FOUR (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (334KB) |
| TEXOMA FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (438KB) |
| WORTH ONE | |
2 pages:
[1] [2] (418KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (299KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGKY - Arlington Municipal Airport (3 nm SW)
KRBD - Dallas Executive Airport (9 nm E)
KDFW - Dallas-Fort Worth International Airport (12 nm N)
KDAL - Dallas Love Field Airport (13 nm NE)
KFWS - Fort Worth Spinks Airport (15 nm SW)
KJWY - Mid-Way Regional Airport (16 nm SE)
KFTW - Fort Worth Meacham International Airport (17 nm NW)
KLNC - Lancaster Regional Airport (18 nm SE)
KADS - Addison Airport (19 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 16-Nov-2018
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grand Prairie Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:59 | | 10:59 |
| Sunrise | | 06:27 | | 11:27 |
| Sunset | | 20:23 | | 01:23 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 01:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 11:56:35 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 06:56:35 |
|
| METAR |
| KGPM | 211135Z AUTO 09004KT 10SM SCT120 22/19 A2999 RMK AO2 T02160186
|
KGKY 3nm SW | 211053Z 06005KT 10SM CLR 22/19 A2995 RMK AO2 SLP133 T02170194
|
KRBD 9nm E | 211053Z AUTO 06005KT 10SM CLR 21/19 A2995 RMK AO2 SLP134 T02110194
|
KDFW 12nm N | 211053Z 08004KT 10SM FEW050 BKN130 BKN190 OVC250 20/18 A2994 RMK AO2 SLP131 T02000183
|
KDAL 13nm NE | 211053Z 09004KT 10SM FEW060 BKN170 OVC250 22/19 A2995 RMK AO2 SLP137 T02170189
|
KFWS 15nm SW | 211135Z AUTO 00000KT 9SM OVC130 19/19 A2999 RMK AO2 T01920192 $
|
KJWY 16nm SE | 211135Z AUTO 00000KT 10SM BKN160 20/20 A2998 RMK AO2 T02040202 $
|
KFTW 18nm NW | 211053Z 05004KT 10SM FEW090 BKN110 21/18 A2995 RMK AO2 RAB21E36 SLP133 P0000 T02060183 $
|
KADS 20nm NE | 211047Z 09005KT 10SM SKC 22/20 A2997
|
|
| TAF |
KGKY 3nm SW | 210902Z 2109/2206 03003KT P6SM SCT015 BKN120 FM211400 10005KT P6SM VCSH OVC015 FM211900 14005KT P6SM VCTS BKN020CB TEMPO 2121/2124 5SM -TSRA FM220000 06006KT 5SM -SHRA BKN035 FM220300 10003KT P6SM SCT040
|
KDFW 12nm N | 210902Z 2109/2212 03003KT P6SM SCT015 BKN120 FM211400 10005KT P6SM VCSH OVC015 FM211900 14005KT P6SM VCTS BKN020CB TEMPO 2121/2124 5SM -TSRA FM220000 06006KT 5SM -SHRA BKN035 FM220300 10003KT P6SM SCT040
|
KDAL 13nm NE | 210902Z 2109/2206 03003KT P6SM SCT015 BKN120 FM211400 10005KT P6SM VCSH OVC015 FM211900 14005KT P6SM VCTS BKN020CB TEMPO 2121/2124 5SM -TSRA FM220000 06006KT 5SM -SHRA BKN035 FM220300 10003KT P6SM SCT040
|
KFTW 18nm NW | 210902Z 2109/2206 03003KT P6SM SCT015 BKN120 FM211400 10005KT P6SM VCSH OVC015 FM211800 14005KT P6SM VCTS BKN020CB TEMPO 2120/2124 5SM -TSRA FM220000 06006KT 5SM -SHRA BKN035 FM220300 10003KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|