FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GAF |
| Lat/Long: | 48-24-16.9760N 097-22-15.4440W 48-24.282933N 097-22.257400W 48.4047156,-97.3709567 (estimated) |
| Elevation: | 824.5 ft. / 251.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 2 miles ESE of GRAFTON, ND |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 58237 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GRAND FORKS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GFK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI DAYLIGHT HOURS, ALL SAT-SUN ON CALL FOR SVC AFT HRS CALL 701-331-4220. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | PAPI RWY 17 & 35, MIRL RWY 17/35 PRESET ON LOW INTST DUSK-2300; TO INCR INTST AFT 2300 ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.625 (701-352-0581) |
| GRAND FORKS APPROACH: | 118.1 |
| GRAND FORKS DEPARTURE: | 118.1 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQ 132.15/269.6 (GRAND FORKS RCAG) WHEN GRAND FORKS (RDR) APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GFKr336/28.0 | | GRAND FORKS VOR/DME | | 114.30 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24-HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD ONLY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3898 x 74 ft. / 1188 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 48-24.646602N | | 48-24.005793N |
| Longitude: | 097-21.952863W | | 097-21.953497W |
| Elevation: | 822.2 ft. | | 821.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 4074 x 115 ft. / 1242 x 35 m |
| Surface: | turf, in good condition TURF SOFT WHEN WET. |
| Runway edge markings: | RWY 08/26 - MKD WITH WHITE DALGT END MKRS. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 48-24.243753N | | 48-24.239275N |
| Longitude: | 097-23.051475W | | 097-22.045175W |
| Elevation: | 820.6 ft. | | 820.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 090 true | | 264 magnetic, 270 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GRAFTON ARPT AUTH PO BOX 578 GRAFTON, ND 58237 Phone 701-331-4220 CHAIRMAN ARPT AUTH RANDY SCHUSTER. |
| Manager: | BRIAN EROVICK 15182 HWY 17 GRAFTON, ND 58237 Phone 701-331-4220 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT: 3 FT DITCH BTN EAST END 8/26 & 17/35, USE DSGND TWYS. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
| - | LARGE BIRDS AND DEER ON OR INVOF ARPT. |
| - | HVY AERIAL SPRAY ACTIVITY MAY-OCT. |
| - | CFM WINTER CONDS & SNOW REMOVAL WITH AMGR CALL 701-331-4220/701-360-1365. |
| - | NMRS TSNT FLT TRNG ACTIVITIES. |
| - | RWY 08/26 CLSD WINTER MONTHS DUE TO LACK OF SNOW REMOVAL. |
| - | RWY 08 HAS +3' DITCH 213' FM THRSHOLD |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (254KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (238KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (396KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Y37 - Park River Airport-W C Skjerven Field (16 nm W)
2C8 - Cavalier Municipal Airport (25 nm NW)
KRDR - Grand Forks Air Force Base (27 nm S)
KHCO - Hallock Municipal Airport (27 nm NE)
KGFK - Grand Forks International Airport (29 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Hutson Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:37 | | 11:37 |
| Sunrise | | 07:08 | | 12:08 |
| Sunset | | 19:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 20:30 | | 01:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 15:40:50 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 10:40:50 |
|
| METAR |
| KGAF | 011515Z AUTO 14012KT 9SM CLR M01/M04 A3031 RMK AO2 PWINO
|
|
| TAF |
KRDR 26nm S | 011000Z 0110/0216 02010KT 9999 SCT020 QNH3024INS BECMG 0113/0115 13015G25KT 9999 BKN030 620303 QNH3008INS BECMG 0201/0202 10010G20KT 9000 -SN OVC010 650105 QNH2989INS TX02/0120Z TNM04/0111Z
|
KGFK 28nm S | 011130Z 0112/0212 08005KT P6SM BKN090 FM011400 11008KT P6SM BKN090 FM012100 11012KT P6SM BKN060 FM020300 11010KT P6SM BKN030 FM020900 10011KT 4SM -SN BR BKN018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|