FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GRF |
| Lat/Long: | 47-04-45.1900N 122-34-50.8200W 47-04.753167N 122-34.847000W 47.0792194,-122.5807833 (estimated) |
| Elevation: | 301 ft. / 91.7 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2015) |
| From city: | 1 mile E of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98433 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 06/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | E/W TFC, F/W 1800 FT, R/W 800 FT. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.325 |
| ATIS: | 124.65 306.2 |
| GRAY GROUND: | 121.9 290.2 [OPR H24 MON-FRI, CLSD WKENDS & HOLS.] |
| GRAY TOWER: | 119.325 256.8 41.5FM [OPR H24 MON-FRI, CLSD WKENDS & HOLS.] |
| SEATTLE APPROACH: | 120.1 |
| SEATTLE DEPARTURE: | 120.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.9 290.2 |
| AR OPS: | 245.5 30.5 |
| ARNG OPS: | 32.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| NG OPS: | 123.075 |
| OPS: | 138.6 395.225 41.5FM |
| PMSV METRO: | 134.1 38.45 |
| WX ASOS at TCM (6 nm NE): | PHONE 253-982-3434 |
| WX ASOS at TIW (11 nm N): | PHONE 253-858-6507 |
| WX AWOS-3 at PLU (12 nm E): | 128.575 (253-848-2748) |
| WX ASOS at OLM (15 nm SW): | PHONE 360-485-0905 |
- WX FLT DSN 357-7061/4363, C253-967-7061/4363. AN/FMQ-19 AUTOMATED OBS SYS IN USE, AUGMENTED BY HUMAN OBS WHEN NEC. DURG WX FLT CLOSURES REMOTE BRIEFING AVBL FM 25TH OWS DSN 228-6598/6599/6588, C520-228-6598/6599/6588.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLMr045/14.6 | | OLYMPIA VORTAC | | 113.40 | | 19E |
| SEAr188/24.1 | | SEATTLE VORTAC | | 116.80 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | A++ A++:MIL; LTD SUPPLY; NATO F24 AVBL; TRANS ALERT 1400-2200++. |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 6124 x 150 ft. / 1867 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 47-05.243993N | | 47-04.262255N |
| Longitude: | 122-35.012147W | | 122-34.681930W |
| Elevation: | 289.2 ft. | | 300.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 15 UNUSBL BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 114 ft. tower, lighted, 2613 ft. from runway | | none |
Helipad H2
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 47-05.062167N | | |
| Longitude: | 122-35.039000W | | |
| Elevation: | 292.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H3
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 47-04.950000N | | |
| Longitude: | 122-35.001167W | | |
| Elevation: | 294.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H4
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 47-04.791667N | | |
| Longitude: | 122-34.935333W | | |
| Elevation: | 296.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY AERONAUTICAL SVCS AGENCY FT BELVOIR, VA 22060 Phone 703 806 4864 |
| Manager: | NATHAN QUICK Phone 253 967 6628 OTR CTC: 253-967-6676. |
Additional Remarks
| - | SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENTARY ARPT RMK. |
| - | RSTD: 72 HR PPR TRAN ACFT. NO TRAN ACFT WKEND & HOL. |
| - | PJE INVOF ARPT. |
| - | MISC: SVFR DAY F/W 700-1, R/W 300- 1/2. NGT F/W NA, R/W 500-1. TACTICAL OPS ON JBLM MIL RSVN - CTC OPS PRIOR. CTC GRAY TFC ON CTAF WHEN TWR CLSD. CLASS D ASP WHEN ATCT OPEN; OTR TIMES CLASS E. TSNT HNGR NA. BASE OPS, TWR & WX MON-FRI H24; CLSD WKEND; CLSD HOL. |
| - | AR - CTC USAR OPS - D357-6628/C253-967-6628. |
| - | ARNG: OPR 1430-0100Z++ TUE-FRI EXC HOL. TRAN ALERT SVC NA. |
| - | CTN: NON RDO PAEW ON GND CTL XNG TWY G & H. |
| - | BULLSEYE RDO OPR MON-FRI H24; CLSD WKND CLSD HOL. R/W CTC BULLSEYE RDO PRIOR TO ENTRY R6703A-J - 34.6 141.5 379.1. RANGE STATUS - 384.525 & 142.7. |
| - | MISC: ADD RCR RPTD MON-FR 0700-1500 VIA NOTAM & ATIS DURG INCLEMENT WINTER WX. |
| - | NGT VISION TRNG ON ARPT; LGT MAY BE DIM OR OFF; R/W CTC GRAY ATCT ON INITIAL CTC IF UNAIDED. |
| - | MISC: BASE OPS, ATCT, & WX MON-FRI H24. CLSD WKEND; CLSD HOL. NO SPACE A PAX PPR WITHOUT PRIOR COORDINATION WITH AF MANAGER. |
| - | NO DE-ICE |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SEATTLE APCH AT 206-214-4723. 120.1/290.9. |
| - | SMALL ARMS RANGE 0.8 NM E. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (190KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (100KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (211KB) |
Departure Procedures |
| LEWIS THREE | |
download (106KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (534KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTCM - McChord Field Airport (Joint Base Lewis-McChord) (6 nm NE)
KTIW - Tacoma Narrows Airport (11 nm N)
KPLU - Pierce County Airport/Thun Field (12 nm E)
KOLM - Olympia Regional Airport (15 nm SW)
S50 - Auburn Municipal Airport (21 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Samuel M. Howard
Photo taken 16-Jun-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Gray Army Airfield (Joint Base Lewis-McChord) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:45 | | 11:45 |
| Sunrise | | 05:23 | | 12:23 |
| Sunset | | 20:52 | | 03:52 |
| Evening civil twilight | | 21:30 | | 04:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 22:25:06 |
| Local (UTC-7) | 27-May-2026 15:25:06 |
|
| METAR |
| KGRF | 272055Z AUTO 31006KT 10SM CLR 22/10 A2987 RMK AO2 SLP118 T02160098 58011 $
|
KTCM 5nm NE | 272055Z AUTO 05009G20KT 10SM CLR 22/10 A2989 RMK AO2 SLP125 T02170099 57012 $
|
KTIW 11nm N | 272153Z 04008G18KT 10SM CLR 21/09 A2988 RMK AO2 SLP118 T02110094
|
KPLU 12nm E | 272155Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 23/10 A2989 RMK AO2
|
KOLM 15nm SW | 272154Z 35007KT 320V020 10SM CLR 22/11 A2988 RMK AO2 SLP118 T02220106
|
|
| TAF |
| KGRF | 271300Z 2713/2819 VRB03KTKT 9999 SKC QNH2994INS BECMG 2715/2716 VRB03KT 9999 SKC 520254 QNH2993INS BECMG 2721/2722 36010G15KT 9999 SCT090 510303 QNH2985INS BECMG 2808/2809 35005KT 9999 SKC QNH2980INS TX23/2723Z TN08/2713Z
|
KTCM 5nm NE | 271300Z 2713/2819 VRB05KT 9999 SCT025 BKN050 QNH2991INS BECMG 2718/2719 02010G15KT 9999 SCT080 QNH2981INS BECMG 2804/2805 01006KT 9999 FEW080 QNH2981INS BECMG 2808/2809 VRB05KT 9999 SKC QNH2978INS BECMG 2816/2817 35006KT 9999 SKC QNH2976INS TX23/2800Z TN07/2713Z
|
KOLM 15nm SW | 271720Z 2718/2818 VRB03KT P6SM SCT200 FM272100 02006KT P6SM SCT200 FM280400 VRB04KT P6SM SCT200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|