FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HWO |
| Lat/Long: | 26-00-04.5420N 080-14-26.4990W 26-00.075700N 080-14.441650W 26.0012617,-80.2406942 (estimated) |
| Elevation: | 8.5 ft. / 2.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 5 miles W of HOLLYWOOD, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33024 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2100 |
| Pattern altitude: | 808.5 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ATC-CTL. WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RWY 10R/28L, 01L/19R - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 132.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 135.475 |
| WX ASOS: | 135.475 (954-983-5904) |
| NORTH PERRY GROUND: | 120.45 254.3 [0700-2100] |
| NORTH PERRY TOWER: | 132.1 254.3 134.3 [0700-2100] |
| MIAMI APPROACH: | 128.6 |
| MIAMI DEPARTURE: | 128.6 |
| DEKAL STAR: | 126.85 |
| FORTL STAR: | 133.775 |
| KYAKS STAR: | 128.6 |
| LUUCE STAR: | 126.05 ;9000 FT 133.775 ;7000 FT |
| MIAMI DP: | 125.5 ;GWAVA, KETLL, MAYNR TRANSITIO 126.85 ;ALTNN,BEECH,BNGOS,DORRL,FLMG |
| TARPN STAR: | 126.05 ;9000 FT 133.775 ;7000 FT 124.6 ;12000 FT |
| TOREZ STAR: | 126.85 |
| WX ASOS at OPF (6 nm S): | 125.9 (305-681-4063) |
| WX ASOS at FLL (6 nm NE): | 135.0 (954-359-7857) |
| WX ASOS at FXE (12 nm N): | 119.85 (954-772-2537) |
| WX ASOS at MIA (13 nm S): | 119.15 (645-231-5974) |
| WX ASOS at PMP (16 nm NE): | 120.55 (954-783-3720) |
- MIAMI APCH/DEP FREQS USABLE 4000' AND BELOW.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FLLr229/5.9 | | FORT LAUDERDALE VOR/DME | | 114.40 | | 06W |
| DHPr030/13.4 | | DOLPHIN VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| VKZr347/15.7 | | VIRGINIA KEY VOR/DME | | 117.10 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10R/28L
| Dimensions: | 3463 x 100 ft. / 1056 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 31 /F/A/X/T | | Single wheel: | 85.0 | | Double wheel: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10R | | RUNWAY 28L |
| Latitude: | 25-59.893413N | | 25-59.890590N |
| Longitude: | 080-14.691530W | | 080-14.058953W |
| Elevation: | 7.2 ft. | | 7.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 090 true | | 276 magnetic, 270 true |
| Displaced threshold: | 464 ft. | | 210 ft. |
| Declared distances: | TORA:3463 TODA:3463 ASDA:3463 LDA:2999 | | TORA:3463 TODA:3463 ASDA:3463 LDA:3253 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 59 ft. bldg, lighted, 1618 ft. from runway, 35 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear RY 10R APCH SLOPE 32:1 TO THE DSPLCD THLD. | | 47 ft. tree, 1005 ft. from runway, 215 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear RWY 28L APCH SLOPE 26:1 TO THE DSPLCD THR. |
Runway 1R/19L
| Dimensions: | 3260 x 100 ft. / 994 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 29.5 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| RUNWAY 1R | | RUNWAY 19L |
| Latitude: | 25-59.851842N | | 26-00.390000N |
| Longitude: | 080-14.379665W | | 080-14.376118W |
| Elevation: | 7.3 ft. | | 6.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 006 magnetic, 000 true | | 186 magnetic, 180 true |
| Displaced threshold: | 185 ft. | | 111 ft. |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 1060 ft. from runway, 140 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear RWY 01R APCH SLOPE 25:1 TO THE DSPLCD THR. | | 54 ft. tree, 1380 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 10L/28R
| Dimensions: | 3241 x 100 ft. / 988 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 24.0 | | Double wheel: | 38.5 |
|
| RUNWAY 10L | | RUNWAY 28R |
| Latitude: | 26-00.135935N | | 26-00.132748N |
| Longitude: | 080-14.686823W | | 080-14.094792W |
| Elevation: | 6.9 ft. | | 7.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 096 magnetic, 090 true | | 276 magnetic, 270 true |
| Displaced threshold: | 181 ft. | | 61 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 63 ft. tree, 1335 ft. from runway, 165 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear RWY 10L APCH SLOPE 24:1 TO THE DSPLCD THR. | | 42 ft. trees, 1145 ft. from runway, 75 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear RWY 28R APCH SLOPE 31:1 TO THE DSPLCD THR. |
Runway 1L/19R
| Dimensions: | 3000 x 100 ft. / 914 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 31 /F/A/X/T | | Single wheel: | 85.0 | | Double wheel: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1L | | RUNWAY 19R |
| Latitude: | 25-59.927665N | | 26-00.422825N |
| Longitude: | 080-14.644127W | | 080-14.640973W |
| Elevation: | 7.2 ft. | | 7.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 006 magnetic, 000 true | | 186 magnetic, 180 true |
| Displaced threshold: | no | | 350 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. tree, 1170 ft. from runway, 85 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | 42 ft. tree, 990 ft. from runway, 160 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear RWY 19R APCH SLOPE 32:1 TO THE DSPLCD THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BROWARD COUNTY 320 TERMINAL DR SUITE 200 FT LAUDERDALE, FL 33315 Phone 954-359-6100 CONTACT PERSON: MARK GALE A.A.E. 954-359-6100 |
| Manager: | NINA MACPHERSON 101 SOUTHWEST 77TH WAY PEMBROKE PINES, FL 33023 Phone 954-359-1016 |
Additional Remarks
| - | ARPT CLSD TO ACFT OVER 12500 LBS MAX CERTD TOG. |
| - | NUMEROUS TALL TOWERS SE OF ARPT CAUSE RADIO INTFC. |
| - | HIGH VOL OF BANNER TOWING AND STUDENT FLT INVOF ARPT. |
| - | BIRD ACTIVITY ON & INVOF AIRPORT. |
| - | RWY CONDITION NOT MONITORED WHEN TOWER CLOSED. |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 954-336-2973. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DEKAL NINE | |
download (215KB) |
| DEKAL NINE | |
download (215KB) |
| FORTL NINE | |
download (186KB) |
| KYAKS THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| TARPN THREE (RNAV) | |
download (214KB) |
| TOREZ ONE (RNAV) | |
download (152KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10R | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28R | |
download (205KB) |
Departure Procedures |
| MIAMI TWO | |
2 pages:
[1] [2] (459KB) |
| MIAMI TWO | |
2 pages:
[1] [2] (459KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (298KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOPF - Miami-Opa Locka Executive Airport (6 nm S)
KFLL - Fort Lauderdale/Hollywood International Airport (6 nm NE)
KFXE - Fort Lauderdale Executive Airport (12 nm N)
KMIA - Miami International Airport (13 nm S)
KPMP - Pompano Beach Airpark (16 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Eve Cascella
Photo taken 08-Mar-2008
from an American Airlines flight
Do you have a better or more recent aerial photo of North Perry Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:05 | | 00:05 |
| Evening civil twilight | | 20:31 | | 00:31 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 21:11:35 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 17:11:35 |
|
| METAR |
| KHWO | 272053Z 14013G22KT 10SM FEW028 FEW033 SCT060 31/23 A3000 RMK AO2 SLP158 6//// T03110228 56021 PNO $
|
KOPF 6nm SW | 272053Z 13014G22KT 10SM FEW036 SCT060 30/22 A3000 RMK AO2 SLP161 T03000222 56021 $
|
KFLL 6nm NE | 272053Z 12014G23KT 10SM SCT023 BKN250 30/24 A3000 RMK AO2 SLP157 T03000239 56021
|
KFXE 12nm N | 272053Z 13014G22KT 10SM SCT027 30/25 A3000 RMK AO2 SLP162 T03000250 56020
|
KMIA 14nm S | 272053Z 15012G21KT 10SM SCT030 BKN250 31/23 A3000 RMK AO2 SLP159 T03060233 56023 $
|
KPMP 16nm NE | 272053Z AUTO 14012G19KT 10SM FEW022 31/23 A3000 RMK AO2 SLP161 T03110233 57021
|
|
| TAF |
KOPF 6nm SW | 271720Z 2718/2818 13016G26KT P6SM VCSH SCT025 BKN035 FM280000 13010KT P6SM SCT030 SCT050 BKN250 FM281200 15010KT P6SM VCSH SCT025 BKN050
|
KFLL 6nm NE | 271720Z 2718/2824 13017G27KT P6SM VCSH SCT025 BKN035 FM280000 12011KT P6SM SCT030 SCT050 BKN250 FM281400 14010KT P6SM VCSH SCT025 BKN050
|
KFXE 12nm N | 271720Z 2718/2818 13016G26KT P6SM VCSH SCT025 BKN035 FM280000 11011KT P6SM SCT030 SCT050 BKN250 FM281200 15010KT P6SM VCSH SCT025 BKN050
|
KMIA 14nm S | 271720Z 2718/2824 13017G27KT P6SM VCSH SCT025 BKN035 FM280000 11008KT P6SM SCT030 SCT050 BKN250 FM281400 14010KT P6SM VCSH SCT025 BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|