FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AJG |
| Lat/Long: | 38-36-23.5000N 087-43-36.1000W 38-36.391667N 087-43.601667W 38.6065278,-87.7266944 (estimated) |
| Elevation: | 429.4 ft. / 130.9 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 12 miles N of MOUNT CARMEL, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62460 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AJG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04, 13, 22 & 31; PVASI RWY 04, 13, 22 & 31; MIRL RWY 13/31- CTAF. MIRL RWY 04/22 PRESET ON LOW INTST TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 134.900 (618-948-2184) |
| EVANSVILLE APPROACH: | 125.6 [0530-2230] |
| EVANSVILLE DEPARTURE: | 125.6 [0530-2230] |
| WX ASOS at LWV (11 nm NE): | 118.0 (618-943-5252) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 128.3/291.625 (EVANSVILLE RCAG) WHEN EVANSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OLNEY | | 111/21.9 | | 272 | | 03W | | OLY | --- .-.. -.-- |
| WAYNE COUNTY | | 068/34.8 | | 257 | | 01W | | FWC | ..-. .-- -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /F/D/X/T | | Single wheel: | 54.5 | | Double wheel: | 71.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 38-36.653080N | | 38-36.169313N |
| Longitude: | 087-44.033270W | | 087-43.317662W |
| Elevation: | 426.6 ft. | | 429.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 133 magnetic, 131 true | | 313 magnetic, 311 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. | | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 16 /F/D/X/T | | Single wheel: | 40.5 | | Double wheel: | 54.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-36.121830N | | 38-36.620800N |
| Longitude: | 087-43.793895W | | 087-43.245777W |
| Elevation: | 428.3 ft. | | 428.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 041 true | | 223 magnetic, 221 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. | | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MT CARMEL CITY HALL 631 N. MARKET ST MT CARMEL, IL 62863 Phone 618-262-4822 |
| Manager: | LUIS GARCIA 10188 MT CARMEL AIRPORT LN ST FRANCISVILLE, IL 62460 Phone 618-948-2413 EMAIL ADDRESS: AJGAIRPORT@GMAIL.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | SELF SVC FUEL AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
| - | FOR CD CTC EVANSVILLE APCH AT 812-436-4690, WHEN APCH CLSD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (270KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLWV - Lawrenceville-Vincennes International Airport (11 nm NE)
KOLY - Olney-Noble Airport (22 nm W)
KRSV - Crawford County Airport (25 nm N)
KDCY - Daviess County Airport (28 nm E)
KSIV - Sullivan County Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Mount Carmel Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 19:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 01:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 00:38:40 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 19:38:40 |
|
| METAR |
| KAJG | 200015Z AUTO 26005KT 10SM CLR 28/21 A3001 RMK AO2 T02800206
|
KLWV 11nm NE | 192353Z AUTO 31009KT 10SM FEW034 27/21 A2999 RMK AO2 LTG DSNT E AND SE SLP153 T02670211 10306 20267 53002
|
|
| TAF |
KEVV 35nm S | 191733Z 1918/2018 21015G23KT P6SM VCSH SCT030 BKN080 TEMPO 1918/1922 3SM -TSRA BKN030CB FM192200 22011G20KT P6SM -SHRA SCT030 BKN080 FM200100 26004KT P6SM -SHRA SCT035 BKN080 FM200500 34005KT 4SM -SHRA BR BKN025 PROB30 2006/2012 3SM -TSRA OVC008CB FM201200 01006KT 5SM -SHRA BR OVC007
|
KHNB 42nm SE | 191739Z 1918/2018 21014G23KT P6SM BKN040 BKN250 FM192000 22012G20KT P6SM BKN100 TEMPO 1920/1924 4SM -TSRA BR BKN025CB FM200000 20006KT P6SM BKN080 OVC250 FM200400 24003KT P6SM OVC080 PROB30 2005/2008 6SM -SHRA OVC050 FM201000 31003KT P6SM OVC012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|