FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AMN |
| Lat/Long: | 43-19-19.7110N 084-41-16.5790W 43-19.328517N 084-41.276317W 43.3221419,-84.6879386 (estimated) |
| Elevation: | 754.1 ft. / 229.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1990) |
| From city: | 3 miles SW of ALMA, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48801 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AMN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0830-1430 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 & 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 124.175 (989-463-3433) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 126.45 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 126.45 |
| WX AWOS-3P at MOP (18 nm N): | 133.025 (989-773-2885) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.75/348.75 (FLINT RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOPr178/18.2 | | MOUNT PLEASANT VOR/DME | | 110.60 | | 05W |
| MBSr248/29.4 | | SAGINAW VOR/DME | | 114.35 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5004 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-19.381320N | | 43-19.377747N |
| Longitude: | 084-41.762327W | | 084-40.634168W |
| Elevation: | 750.5 ft. | | 753.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | SDF | | |
| Obstructions: | 79 ft. tree, 2307 ft. from runway, 266 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear | | none |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3198 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 43-19.511838N | | 43-18.985430N |
| Longitude: | 084-41.396863W | | 084-41.400050W |
| Elevation: | 753.2 ft. | | 754.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 1119 ft. from runway, 383 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALMA/CO OF GRATIOT 525 E SUPERIOR ST, PO BOX 278 ALMA, MI 48801 Phone 989-463-8336 |
| Manager: | SCOTT MCDONALD 3999 W SEAMAN RD ALMA, MI 48801-9232 Phone 989-463-5500 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ADMIN BLDG ACES, PRESS V, THEN III & II SIMUL, THEN I. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (243KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (172KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (22KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMOP - Mount Pleasant Municipal Airport (18 nm N)
13C - Lakeview Airport/Griffith Field (26 nm W)
6D6 - Greenville Municipal Airport (27 nm SW)
KIKW - Jack Barstow Airport (28 nm NE)
Y70 - Ionia County Airport (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Jul-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gratiot Community Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 21:01 | | 01:01 |
| Evening civil twilight | | 21:35 | | 01:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 18:26:27 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 14:26:27 |
|
| METAR |
| KAMN | 211816Z AUTO 06010G20KT 10SM CLR 14/04 A3035 RMK AO2
|
KMOP 18nm N | 211815Z AUTO 10010G17KT 10SM CLR 15/02 A3036 RMK AO2 T01490017
|
|
| TAF |
KMBS 29nm NE | 211728Z 2118/2218 04012G20KT P6SM FEW045 BKN250 FM220100 04008KT P6SM SCT100 BKN250 FM221400 07012G20KT P6SM OVC100
|
KLAN 33nm S | 211736Z 2118/2218 05013KT P6SM SKC FM212200 07008KT P6SM BKN250 FM221600 08014G22KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|