FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CRP |
| Lat/Long: | 27-46-19.8540N 097-30-08.7190W 27-46.330900N 097-30.145317W 27.7721817,-97.5024219 (estimated) |
| Elevation: | 46.2 ft. / 14.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2015) |
| From city: | 5 miles W of CORPUS CHRISTI, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78406 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1960 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CRP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.8 |
| WX ASOS: | PHONE 361-267-5360 |
| CORPUS GROUND: | 121.9 269.15 |
| CORPUS TOWER: | 119.4 257.8 |
| CORPUS APPROACH: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 124.8 ;RWY 13, 18, 150-339 124.8 ;RWY 31, 36, 150-269 125.4 ;046-149 273.45 ;RWY 13, 18, 150-339 273.45 ;RWY 31, 36, 150-269 307.9 ;046-149 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 233.7 |
| CORPUS DEPARTURE: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 124.8 ;RWY 13, 18, 150-339 124.8 ;RWY 31, 36, 150-269 125.4 ;046-149 273.45 ;RWY 13, 18, 150-339 273.45 ;RWY 31, 36, 150-269 307.9 ;046-149 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| CG OPS: | 157.175 345.0 |
| CLASS C: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 124.8 ;RWY 13, 18, 150-339 124.8 ;RWY 31, 36, 150-269 125.4 ;046-149 273.45 ;RWY 13, 18, 150-339 273.45 ;RWY 31, 36, 150-269 307.9 ;046-149 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 |
| WX AWOS-3 at RBO (10 nm W): | 118.175 (361-767-1982) |
| WX AWOS-3 at T69 (16 nm N): | 118.25 (361-364-1844) |
| WX AWOS-3 at TFP (18 nm NE): | 118.775 (361-758-8961) |
- CORPUS CHRISTI INTL TRACON HAS TWO APCH/DEP CALLS.
- COMMUNICATIONS AVAILABLE ON THE GROUND THRU ALICE FSS ON FREQ 122.65.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRPr192/8.5 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
| ALIr080/(27.6) | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 7510 x 150 ft. / 2289 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 150.0 | | Double wheel: | 170.0 | | Double tandem: | 245.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-46.738510N | | 27-45.849830N |
| Longitude: | 097-30.932940W | | 097-29.961750W |
| Elevation: | 46.1 ft. | | 41.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 132 magnetic, 136 true | | 312 magnetic, 316 true |
| Declared distances: | TORA:7510 TODA:7510 ASDA:7510 LDA:7510 | | TORA:7510 TODA:7510 ASDA:7510 LDA:7510 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | LOC/DME |
| Obstructions: | 33 ft. pole, 1782 ft. from runway, 640 ft. left of centerline, 47:1 slope to clear | | none |
Runway 18/36
| Dimensions: | 6080 x 150 ft. / 1853 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 150.0 | | Double wheel: | 170.0 | | Double tandem: | 245.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-46.877868N | | 27-45.874590N |
| Longitude: | 097-29.781073W | | 097-29.763562W |
| Elevation: | 39.5 ft. | | 39.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 magnetic, 179 true | | 355 magnetic, 359 true |
| Declared distances: | TORA:6080 TODA:6080 ASDA:6080 LDA:6080 | | TORA:6080 TODA:6080 ASDA:6080 LDA:6080 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | | | touchdown |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 43 ft. pole, 1930 ft. from runway, 402 ft. right of centerline, 40:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CORPUS CHRISTI 1201 LEOPARD ST CORPUS CHRISTI, TX 78401-2825 Phone 361-880-3220 |
| Manager: | KEVIN SMITH 1000 INTERNATIONAL DR CORPUS CHRISTI, TX 78406 Phone 361-289-0171 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 507/F/D/X/U |
| A39-13/31 | PCR VALUE: 507/F/D/X/U |
| - | CABANISS FIELD LCTD 5 MILES SE OF ARPT MAY BE MISTAKEN FOR CORPUS CHRISTI INTL ARPT. VFR TFC MAY BE OPERATING IN THE CABANISS FIELD TFC PATTERN. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT YEAR ROUND. |
| - | CUDDIHY FIELD (CLSD ARPT) IS LCTD 4 MILES SOUTH OF ARPT MAY BE MISTAKEN FOR CORPUS CHRISTI INTL ARPT. |
| - | ACFT AT TRML GATES ADZ GND CTL PRIOR TO PUSH. |
| - | UNMANNED ACFT MAY BE OPRG 3 MI WEST OF ARPT DRG DALGT HRS AT OR BLW 400 FT AGL. |
| - | CG - OFFL BUS, MIN 24 HR PPR. CTC CORPUS CHRISTI AIR 345.0 15 MIN PRIOR TO ENTERING CG RAMP. NO TRAN QRTS OR GOVT TRANSPORTATION AVBL. IF DESTN CG, INCL CGAS CORPUS CHRISTI IN RMK SEC OF FLT PLAN. SECTOR COMMAND CENTER: C361-939-0450. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 13 | |
download (293KB) |
| ILS OR LOC RWY 36 | |
download (310KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 13 | |
download (230KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 31 | |
download (254KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 36 | |
download (290KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) X RWY 31 | |
download (274KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 13 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 31 | |
download (302KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 36 | |
download (300KB) |
| LOC RWY 31 | |
download (275KB) |
| VOR OR TACAN RWY 18 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (137KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRBO - Nueces County Airport (10 nm W)
KNGP - Corpus Christi Naval Air Station (Truax Field) Airport (12 nm SE)
T69 - Sinton Airport (16 nm N)
KTFP - Ingleside Regional Airport (18 nm NE)
KRAS - Mustang Beach Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jordan Croft
Photo taken 03-Apr-2016
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Corpus Christi International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:31 | | 11:31 |
| Sunrise | | 06:56 | | 11:56 |
| Sunset | | 20:00 | | 01:00 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 01:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 02:12:38 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 21:12:38 |
|
| METAR |
| KCRP | 270151Z 13009KT 7SM BKN013 BKN027 26/24 A2976 RMK AO2 SLP075 T02610239
|
KNGW 5nm SE | 270154Z AUTO 13010KT 6SM BR BKN011 OVC031 26/24 A2976 RMK AO2 CIG 009V015 SLP070 T02610239 $
|
KRBO 10nm W | 270155Z AUTO 13009KT 10SM OVC013 26/24 A2977 RMK AO2 T02600236 PWINO
|
KNWL 13nm SE | 270153Z AUTO 6SM BR FEW008 OVC031 26/24 A2976 RMK AO2 SLP076 T02560239 $
|
KNGP 14nm SE | 270156Z AUTO 12012KT 6SM BR BKN008 OVC032 26/24 A2976 RMK AO2 SLP076 T02560244 $
|
KT69 16nm N | 270155Z AUTO 3SM BR OVC001 26/26 A2977 RMK A01
|
KTFP 18nm NE | 270135Z AUTO 14012KT 7SM SCT009 BKN032 27/24 A2974 RMK AO1 T02670237
|
|
| TAF |
| KCRP | 261732Z 2618/2718 14012KT P6SM FEW015 OVC030 TEMPO 2618/2622 SCT030 FM270300 14010KT 6SM BR FEW004 BKN009 TEMPO 2709/2713 4SM BR OVC004 FM271500 14014G22KT P6SM BKN015
|
KNGP 14nm SE | 262300Z 2623/2723 13010G20KT 8000 BR BKN030 BKN060 QHN2970INS BECMG 2702/2704 14008G18KT 4800 BR BKN006 BKN020 QNH2971INS TEMPO 2712/2718 17015KT 3200 BR VCSH BKN007 BKN010 BKN020 BECMG 2719/2721 16010G20KT 8000 BR BKN010 BKN030 QNH2970INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2623 TIL 2711 TX28/2721Z TN24/2710Z AMD 2345 FN00324
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|