FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GEO |
| Lat/Long: | 38-52-55.0041N 083-52-57.8520W 38-52.916735N 083-52.964200W 38.8819456,-83.8827367 (estimated) |
| Elevation: | 957.6 ft. / 291.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 1 mile NE of GEORGETOWN, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45121 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at I69 (19 nm NW): | 127.275 (513-732-6978) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (MERWYN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FLMr059/24.4 | | FALMOUTH VOR/DME | | 117.00 | | 04W |
| MXQr191/33.1 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 131/19.4 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL UL94 100LL:SELF SERVICE FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | FOR AIRFRAME & POWERPLANT REPAIRS PHONE 937-379-1055. |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3530 x 65 ft. / 1076 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-53.203233N | | 38-52.630235N |
| Longitude: | 083-53.027545W | | 083-52.900865W |
| Elevation: | 955.6 ft. | | 953.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 170 true | | 355 magnetic, 350 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.03 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.03 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 100 ft. trees, 854 ft. from runway, 186 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear ALSO 10 FT ROAD, 300 FT FM, 0 B, APCH RATIO 10:1. | | 40 ft. tree, 438 ft. from runway, 245 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BROWN CO COMM BROWN COUNTY COURTHOUSE GEORGETOWN, OH 45121 Phone 937-378-3956 |
| Manager: | STEVE AND SANDY MCKINNEY 8862 AIRPORT ROAD GEORGETOWN, OH 45121 Phone 937-483-6212 ADNL CTC: HOME 937-379-1634; BUS 937-379-1055. SPMCKINNEY53@GMAIL.COM |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (195KB) |
| VOR/DME-A | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAMT - Alexander Salamon Airport (15 nm E)
I69 - Clermont County Airport (19 nm NW)
KFGX - Fleming-Mason Airport (21 nm S)
KHOC - Highland County Airport (24 nm NE)
K62 - Gene Snyder Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Brown County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 09:53 |
| Sunrise | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunset | | 20:41 | | 00:41 |
| Evening civil twilight | | 21:11 | | 01:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 12:49:06 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 08:49:06 |
|
| METAR |
KI69 19nm NW | 161236Z AUTO 22006G15KT 180V250 10SM SCT110 19/11 A3000 RMK AO1 T01870107
|
KFGX 21nm S | 161235Z AUTO 22009G14KT 10SM OVC110 18/10 A3004 RMK AO2 T01770102
|
KK62 26nm SW | 161235Z AUTO 19005KT 10SM CLR 16/11 A3000 RMK AO2
|
KLUK 28nm NW | 161153Z 27003KT 10SM CLR 15/12 A2997 RMK AO2 SLP147 T01500122 10150 20106 58006
|
KILN 33nm N | 161154Z AUTO 20010KT 10SM FEW090 17/10 A2997 RMK AO2 SLP147 T01670100 10172 20133 56006
|
KCVG 38nm W | 161152Z 19011KT 10SM FEW110 BKN150 BKN180 19/11 A2996 RMK AO2 SLP140 T01890106 10189 20139 57002 $
|
|
| TAF |
KLUK 28nm NW | 161120Z 1612/1712 20010KT P6SM -SHRA BKN050 OVC150 TEMPO 1613/1617 20012G20KT 4SM -TSRA BKN035CB FM161700 21012G22KT P6SM -SHRA SCT025 BKN035 FM162200 20010KT P6SM -SHRA SCT025 OVC120 PROB30 1622/1703 4SM -TSRA OVC025CB FM170300 19004KT P6SM BKN040
|
KILN 33nm N | 161120Z 1612/1712 19010KT P6SM BKN070 FM161300 22014G22KT P6SM -SHRA BKN040 OVC120 TEMPO 1614/1618 4SM -TSRA BKN035CB FM161800 22014G24KT P6SM -SHRA SCT025 BKN035 PROB30 1620/1624 5SM -TSRA BKN035CB FM170000 25010KT P6SM -SHRA SCT015 BKN035 FM170300 23006KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|