FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GFZ |
| Lat/Long: | 41-19-38.0000N 094-26-42.6000W 41-19.633333N 094-26.710000W 41.3272222,-94.4451667 (estimated) |
| Elevation: | 1363.6 ft. / 415.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (1995) |
| From city: | 2 miles NE of GREENFIELD, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50849 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FOD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted, WIND INDICATOR LIGHTS ACTIVATED VIA 122.9. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 7/25 - CTAF. MIRL RY 07/25 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at CSQ (19 nm S): | 124.75 (641-782-6286) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 125.65/306.950 (DES MOINES RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DSMr253/36.5 | | DES MOINES VORTAC | | 117.50 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3400 x 60 ft. / 1036 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 41-19.590795N | | 41-19.697935N |
| Longitude: | 094-26.958653W | | 094-26.229695W |
| Elevation: | 1359.1 ft. | | 1363.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 078 true | | 254 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2500 x 50 ft. / 762 x 15 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 6 /R/D/W/U | | Single wheel: | 7.0 |
|
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 41-19.780470N | | 41-19.454617N |
| Longitude: | 094-27.034547W | | 094-26.701333W |
| Elevation: | 1356.6 ft. | | 1362.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 138 magnetic, 142 true | | 318 magnetic, 322 true |
| Displaced threshold: | no | | 250 ft. |
| Declared distances: | TORA:2250 TODA:2250 ASDA:2500 LDA:2500 | | TORA:2500 TODA:2500 ASDA:2500 LDA:2250 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 16 ft. road, 320 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear 18' HANGAR 50' FROM RWY END AND 250' RIGHT |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GREENFIELD 202 SOUTH 1ST STREET GREENFIELD, IA 50849 Phone 641-743-2183 |
| Manager: | BRIAN HOADLEY 202 SOUTH 1ST STREET GREENFIELD, IA 50849 Phone 641-743-6384 |
Additional Remarks
| - | PHONE ON ARPT. |
| - | INADQT CLNC FOR HLDG ON TURNAROUND AT THLD OF RWY 14. |
| - | RY 25 IS CALM WIND RY. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 **CHANGED** | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCSQ - Creston Municipal Airport (19 nm S)
3Y3 - Winterset Municipal Airport (19 nm E)
KGCT - Guthrie County Regional Airport (22 nm N)
KCRZ - Corning Municipal Airport (24 nm SW)
KAIO - Atlantic Municipal Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Iden Mersereau
Photo taken 09-Sep-2018
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Greenfield Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 05:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 20:40 | | 01:40 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 02:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 23:10:20 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 18:10:20 |
|
| METAR |
KCSQ 19nm S | 282255Z AUTO 10012KT 9SM CLR 29/14 A3004 RMK AO2
|
KAIO 28nm W | 282255Z AUTO 12010G15KT 10SM CLR 29/14 A3002 RMK AO2
|
KADU 31nm NW | 282255Z AUTO 10012KT 10SM 29/11 A3005 RMK AO2 PWINO
|
KPRO 33nm NE | 282255Z AUTO 11011KT 10SM CLR 29/14 A3003 RMK AO2 T02930139
|
KDSM 37nm E | 282254Z 12008KT 10SM FEW200 BKN250 OVC300 29/12 A3005 RMK AO2 SLP168 T02940117
|
KI75 38nm SE | 282255Z AUTO 09007KT 7SM CLR A3006 RMK AO2
|
|
| TAF |
KDSM 37nm E | 281728Z 2818/2918 09009KT P6SM BKN250 FM291300 11006KT P6SM FEW100 BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|