FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HDO |
| Lat/Long: | 29-21-32.8700N 099-10-38.9700W 29-21.547833N 099-10.649500W 29.3591306,-99.1774917 (estimated) |
| Elevation: | 930.1 ft. / 283.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1980) |
| From city: | 2 miles NW of HONDO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78861 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HDO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1700 |
| Pattern altitude: | 1730.1 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 119.675 (830-426-3060) |
| WX AWOS-3 at CVB (17 nm E): | 119.25 (830-931-0232) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 134.95/ 269.4 (KERRVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CSIr169/33.8 | | CENTER POINT VORTAC | | 117.50 | | 08E |
| SSFr276/(38.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 310/18.2 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. FULL SERVE JET A & AVGAS ON REQUEST, 830-426-3810. 2 HR PRIOR NOTICE, AFT HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 103/R/C/W/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 29-22.046650N | | 29-21.056400N |
| Longitude: | 099-10.321217W | | 099-10.320583W |
| Elevation: | 929.4 ft. | | 911.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 98 ft. bldg, 2450 ft. from runway, 445 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear GRAIN BIN TWR. | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 5545 x 150 ft. / 1690 x 46 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 29-21.703000N | | 29-21.056500N |
| Longitude: | 099-11.097167W | | 099-10.358333W |
| Elevation: | 927.3 ft. | | 912.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 135 true | | 307 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 98 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3451 x 75 ft. / 1052 x 23 m RWY WID IS 75 FT AND UNMKD; OVERALL PAVEMENT WID IS 150 FT. |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 29-21.842167N | | 29-21.842500N |
| Longitude: | 099-11.095000W | | 099-10.445000W |
| Elevation: | 930.1 ft. | | 926.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 090 true | | 262 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 3224 x 140 ft. / 983 x 43 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Operational restrictions: | CLSD TO ACFT OVER 12500 LBS. |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 29-21.780617N | | 29-21.248700N |
| Longitude: | 099-10.998000W | | 099-10.997800W |
| Elevation: | 927.9 ft. | | 916.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HONDO 1600 AVENUE M HONDO, TX 78861 Phone 830-426-3378 |
| Manager: | RYAN ELDER 700 VANDENBERG RD HONDO, TX 78861 Phone 830-426-3810 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17L | |
download (277KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35R | |
download (250KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCVB - Castroville Municipal Airport (17 nm E)
23R - Devine Municipal Airport (18 nm SE)
KUVA - Garner Field Airport (31 nm W)
KSKF - Kelly Field Airport (31 nm E)
T30 - Mc Kinley Field Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John D. Trolinger
Photo taken 02-Nov-2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of South Texas Regional Airport at Hondo that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 11:15 |
| Sunrise | | 06:42 | | 11:42 |
| Sunset | | 20:25 | | 01:25 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 01:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 23:16:23 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 18:16:23 |
|
| METAR |
| KHDO | 222251Z AUTO 12012KT 10SM SCT039 SCT047 30/21 A2978 RMK AO2 SLP071 T03000211
|
KCVB 17nm E | 222235Z AUTO 10011KT 10SM SCT041 BKN046 30/22 A2978 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSKF 32nm E | 221800Z 2218/2324 15007KT 9999 BKN030 QNH2977INS BECMG 2220/2221 14009KT 9999 SCT040 SCT220 QNH2972INS BECMG 2306/2307 13007KT 9999 BKN015 QNH2985INS BECMG 2308/2309 12005KT 9999 OVC009 QNH2986INS BECMG 2314/2315 12005KT 9000 -SHRA VCTS BKN015 BKN030CB QNH2991INS BECMG 2317/2318 15007KT 6000 -TSRA BKN030CB BKN080 QNH2983INS BECMG 2322/2323 12007KT 9999 NSW BKN080 QNH2983INS TX30/2222Z TN22/2312Z
|
KSSF 37nm E | 221732Z 2218/2318 14006KT P6SM SCT020 BKN200 FM230700 13003KT P6SM OVC010
|
KSAT 39nm E | 222102Z 2221/2324 14009KT P6SM SCT045 BKN200 FM230800 15005KT P6SM OVC019 FM231200 VRB04KT P6SM OVC010 FM231600 16006KT P6SM BKN019
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|