FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HIO |
| Lat/Long: | 45-32-31.6383N 122-57-02.5988W 45-32.527305N 122-57.043313W 45.5421217,-122.9507219 (estimated) |
| Elevation: | 207.9 ft. / 63.4 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2010) |
| From city: | 15 miles SW of PORTLAND, OR |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 97124 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | MC MINNVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HIO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Pattern altitude: | TPA: 1000 FT AGL, TURBINE AND LARGE AIRCRAFT 1500 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 13R; PAPI RWY 02 & PAPI RWY 20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, COMMERCIAL ACFT & OPERATORS WITH AN FAA CERTIFIED MAX GROSS LANDING WEIGHT THAT EXCEEDS 10000 LBS ARE REQUIRED TO PAY A LANDING FEE. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 119.3 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 127.65 |
| WX ASOS: | PHONE 503-615-4314 |
| HILLSBORO GROUND: | 121.7 [0600-2200] |
| HILLSBORO TOWER: | 119.3 239.3 132.8 [0600-2200] |
| PORTLAND APPROACH: | 118.1 ;HIGH 126.0 ;LOW |
| PORTLAND DEPARTURE: | 118.1 ;HIGH 126.0 ;LOW |
| HELNS STAR: | 124.35 |
| OCITY STAR: | 124.35 |
| WX ASOS at VUO (13 nm E): | 135.125 (360-696-1280) |
| WX ASOS at SPB (14 nm N): | 135.875 (503-543-6401) |
| WX ASOS at PDX (15 nm E): | PHONE 458-212-2405 |
| WX ASOS at UAO (19 nm SE): | 118.525 (503-678-3011) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| UBGr345/11.4 | | NEWBERG VOR/DME | | 117.40 | | 21E |
| BTGr210/19.5 | | BATTLE GROUND VORTAC | | 116.60 | | 21E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BANKS | | 127/6.6 | | 356 | | 16E | | PND | .--. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13R/31L
| Dimensions: | 6600 x 150 ft. / 2012 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 70.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13R | | RUNWAY 31L |
| Latitude: | 45-32.976495N | | 45-32.102568N |
| Longitude: | 122-57.570283W | | 122-56.652735W |
| Elevation: | 199.9 ft. | | 198.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 143 true | | 307 magnetic, 323 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 135 ft. tree, 2800 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 3820 x 75 ft. / 1164 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 20 /F/C/X/T | | Single wheel: | 54.5 | | Double wheel: | 74.0 | | Double tandem: | 139.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | CLSD TO TOUCH AND GO LNDGS BETWEEN 2200-0600. |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 45-32.042278N | | 45-32.526782N |
| Longitude: | 122-57.117765W | | 122-56.547585W |
| Elevation: | 204.3 ft. | | 207.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 023 magnetic, 039 true | | 203 magnetic, 219 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 1370 ft. from runway, 270 ft. right of centerline | | 72 ft. tree, 2105 ft. from runway, 450 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear |
Runway 13L/31R
| Dimensions: | 3600 x 60 ft. / 1097 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 10 /F/D/Y/T | | Single wheel: | 28.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13L | | RUNWAY 31R |
| Latitude: | 45-33.000850N | | 45-32.524145N |
| Longitude: | 122-57.391990W | | 122-56.891502W |
| Elevation: | 200.6 ft. | | 206.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 128 magnetic, 144 true | | 308 magnetic, 324 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BEYOND 8 DEG L AND R OF RWY CNTRLN | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BEYOND 8 DEG L AND R OF RWY CNTRLN |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | THE PORT OF PORTLAND BOX 3529 PORTLAND, OR 97208 Phone 503-944-7000 |
| Manager: | STEPHEN M. NAGY THE PORT OF PORTLAND, BOX 3529 PORTLAND, OR 97208 Phone 503-460-4119 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT FOR BIRD ACTIVITY IN VICINITY NOV-MAY. |
| - | NIGHTTIME TOUCH AND GOES ARE DISCOURAGED 0600-1400Z++. |
| - | RWY 2-20 HAS 150' X 75' PAVED BLAST PADS AT BOTH ENDS |
| - | RWY 13R-31L HAS 200' X 150' PAVED BLAST PADS AT BOTH ENDS |
| - | GLIDER OPS 5NM NORTHWEST DURING DALGT HOURS MAR-OCT |
| - | BE ALERT EXTV HELICOPTER TRAINING OPERATIONS TO TWY A, TWY B, TWY D. |
| - | FOR CD WHEN TWR CLSD CTC PORTLAND APCH AT 503-493-7545. |
| - | CSTMS AVBL 2000-0400Z++ 503-693-1069, OTHERWISE CSTMS FLT NOTIFICATION SVC (ADCUS) AVBL; ADVANCE COORDINATION REQ 503-326-3230. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CALL 503-460-4100 OR 800-938-6647. |
| - | RY 13R RUN-UP AREA NOT VISIBLE FROM ATCT. |
| - | RY 31L IS PREFERRED RY FOR NOISE ABATEMENT. |
| - | NOISE SENSITIVE AREAS BORDER ARPT WEST, SOUTH AND EAST. |
| - | FEE-BASED CSTMS FACILITY: $60 SINGLE-ENGINE, $175 TWIN-ENGINE, $500 TURBINE. |
| - | AVOID LOW-LEVEL OVERFLIGHTS OF RESIDENTIAL AREAS WHENEVER POSSIBLE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HELNS SIX | |
download (192KB) |
| OCITY THREE | |
download (255KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 13R **CHANGED** | |
download (510KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13R **CHANGED** | |
download (497KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31L **CHANGED** | |
download (417KB) |
| NDB-B | |
download (289KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (212KB) |
Departure Procedures |
| BERNI THREE (RNAV) | |
download (195KB) |
| CANBY TWO | |
download (163KB) |
| CHISM FOUR (RNAV) | |
download (219KB) |
| FARMINGTON SEVEN | |
download (148KB) |
| SCAPO SEVEN | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (376KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVUO - Pearson Field Airport (13 nm E)
KSPB - Scappoose Airport (14 nm N)
KPDX - Portland International Airport (15 nm E)
KUAO - Aurora State Airport (19 nm SE)
KMMV - Mc Minnville Municipal Airport (22 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Stefan Eickler
Photo taken 08-Dec-2011
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Portland-Hillsboro Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:08 | | 12:08 |
| Sunrise | | 05:43 | | 12:43 |
| Sunset | | 20:33 | | 03:33 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 04:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 00:09:05 |
| Local (UTC-7) | 14-May-2026 17:09:05 |
|
| METAR |
| KHIO | 142353Z 03003KT 10SM BKN060 OVC070 13/08 A3017 RMK AO2 RAE07 SLP215 P0000 60007 T01280083 10172 20122 50001
|
KVUO 13nm E | 142353Z AUTO 10003KT 10SM OVC065 13/11 A3020 RMK AO2 RAE15 SLP225 P0001 60017 T01280106 10178 20122 50008
|
KSPB 14nm N | 142353Z AUTO 08006KT 10SM BKN017 BKN028 OVC075 13/10 A3017 RMK AO2 RAE2257 SLP215 P0000 60009 T01280100 10172 20122 58000 $
|
KPDX 15nm E | 142353Z VRB04KT 10SM FEW005 SCT055 BKN065 13/09 A3018 RMK AO2 RAE25 SLP221 P0002 60016 T01280094 10172 20122 50010
|
KUAO 19nm SE | 142353Z 04008KT 10SM SCT032 BKN043 OVC065 13/11 A3019 RMK AO2 RAB21E42 SLP220 P0001 60003 T01330106 10167 20128 50004
|
|
| TAF |
| KHIO | 141720Z 1418/1518 23003KT P6SM VCSH SCT020 BKN035 FM142000 27008KT P6SM BKN050 FM142300 27006KT P6SM -SHRA OVC045 FM150400 VRB02KT P6SM SCT060
|
KPDX 15nm E | 142050Z 1421/1518 26007KT P6SM SCT035 BKN050 FM142200 28008KT P6SM -SHRA OVC040 FM150400 24004KT P6SM SCT050
|
KUAO 19nm SE | 141720Z 1418/1518 23006KT P6SM BKN040 FM142300 27007KT P6SM VCSH OVC035 FM150300 23004KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|