FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HND |
| Lat/Long: | 35-58-22.2780N 115-08-03.7850W 35-58.371300N 115-08.063083W 35.9728550,-115.1343847 (estimated) |
| Elevation: | 2491.4 ft. / 759.4 m (surveyed) |
| Variation: | 13E (2005) |
| From city: | 11 miles S of LAS VEGAS, NV |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 89052 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1970 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RENO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0500-2230 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17R & 35L, 17L & 35R; PAPI RWY 17R & 35L, 17L & 35R; MIRL RWY 17R/35L, 17L/35R - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.775 |
| WX AWOS-3PT: | 120.775 (702-614-4537) |
| HENDERSON GROUND: | 127.8 [0600-2000] |
| HENDERSON TOWER: | 125.1 [0600-2000] |
| LAS VEGAS APPROACH: | 125.475 |
| LAS VEGAS DEPARTURE: | 125.475 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.425 125.475 ;WHEN TWR CLSD |
| GAMES STAR: | 125.025 |
| NTNDO RNAV STAR: | 125.475 |
| WX ASOS at LAS (7 nm N): | PHONE 702-582-5334 |
| WX AWOS-3 at BVU (13 nm E): | 118.475 (702-293-1532) |
| WX ASOS at VGT (15 nm N): | 118.05 (702-648-6633) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY RENO RADIO ON FREQ 122.6 (MOUNT POTOSI RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LASr154/6.5 | | LAS VEGAS VORTAC | | 116.90 | | 15E |
| BLDr249/13.2 | | BOULDER CITY VORTAC | | 116.70 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL SELF-SVC H24. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 6501 x 100 ft. / 1982 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 35-58.853628N | | 35-57.782487N |
| Longitude: | 115-08.118865W | | 115-08.131993W |
| Elevation: | 2401.8 ft. | | 2491.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 181 true | | 348 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.30 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 3.3 NM FM RWY THR. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 44 ft. road, 1095 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | OPS DLY 1900-0700. |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 35-58.852492N | | 35-58.028512N |
| Longitude: | 115-07.976895W | | 115-07.987140W |
| Elevation: | 2405.9 ft. | | 2474.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 181 true | | 348 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.30 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 3.5 NM FM RWY THR. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CLARK COUNTY 3500 EXECUTIVE TERMINAL DR., SUITE 100 HENDERSON, NV 89052 Phone 702-261-4800 |
| Manager: | BRUCE DAUGHERTY 3500 EXECUTIVE TERMINAL DRIVE, SUITE 100 HENDERSON, NV 89052 Phone 702-261-4802 OPS: 702-261-4851. |
Additional Remarks
| - | COML AIR TOUR TFC ARR FM SE DALGT HR. |
| - | CTN: ACFT DEP RWY 17R OR 35L MUST VFY PSN ON RWY NOT ON PARL TWY. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC LAS APCH ON 125.475 OR PH 725-200-4432. |
| - | WHEN SPL EVENT PRKG PPR PROGRAM NOTAM IS ACTV, TSNT ACFT OPERS NOT PERM BASED NEED TO OBTAIN A PPR NR FM AN FBO FOR EA LDG. PPR APPVL & CONFIRMATION NRS CAN BE OBTAINED FM THE SEL FBO AT 702-261-7775. PPR CONFIRMATION NRS SHOULD BE ENTERED IN THE RMKS SECTION OF EACH FLT PLAN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOEGY TWO (RNAV) | |
download (143KB) |
| GAMES TWO (RNAV) | |
download (157KB) |
| NTNDO ONE (RNAV) | |
download (185KB) |
| PUMLE ONE | |
download (176KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (286KB) |
| VOR-C | |
download (284KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (120KB) |
Departure Procedures |
| OYODA TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (365KB) |
| SCAMR FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (382KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLAS - Harry Reid International Airport (7 nm N)
KBVU - Boulder City Municipal Airport (13 nm E)
KVGT - North Las Vegas Airport (15 nm N)
KLSV - Nellis Air Force Base (17 nm N)
KIFP - Laughlin/Bullhead International Airport (57 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by focalflight.com
Photo taken 09-Dec-2015
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Henderson Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:06 | | 12:06 |
| Sunrise | | 05:34 | | 12:34 |
| Sunset | | 19:40 | | 02:40 |
| Evening civil twilight | | 20:08 | | 03:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 01:20:51 |
| Local (UTC-7) | 17-May-2026 18:20:51 |
|
| METAR |
| KHND | 180056Z 24026G32KT 10SM CLR 29/M04 A2943 RMK AO2 PK WND 24037/0003 SLP954 T02941044 $
|
KLAS 7nm N | 180056Z 24021G34KT 10SM FEW130 FEW200 30/M05 A2939 RMK AO2 PK WND 22039/2359 SLP929 T03001050
|
KBVU 13nm E | 180055Z AUTO 24025G32KT 10SM CLR 32/M06 A2936 RMK AO2
|
KVGT 14nm N | 180053Z 22025G39KT 10SM CLR 31/M09 A2936 RMK AO2 PK WND 23041/0009 SLP933 T03061089
|
KLSV 16nm N | 172355Z 23025G39KT 10SM FEW130 FEW200 32/M08 A2930 RMK AO2A PK WND 21039/44 SLP894 T03231079 10340 20287 57028 $
|
|
| TAF |
| KHND | 171729Z 1718/1818 22012G22KT P6SM FEW150 FEW200 FM172000 22024G38KT P6SM FEW150 FM180300 34026G39KT P6SM FEW100 SCT150 FM180700 34018G28KT P6SM SKC FM181200 35011G20KT P6SM SKC
|
KLAS 7nm N | 172031Z 1721/1824 23025G38KT P6SM FEW150 FEW250 FM180300 34030G45KT P6SM FEW100 SCT150 FM180700 34022G30KT P6SM SKC FM181200 35012G20KT P6SM SKC FM181900 02011KT P6SM SKC
|
KVGT 14nm N | 171729Z 1718/1818 20014G24KT P6SM FEW150 FEW200 FM172100 23022G37KT P6SM FEW150 FEW250 FM180300 34032G46KT P6SM FEW100 SCT150 FM180800 34022G30KT P6SM SKC FM181500 34013G23KT P6SM SKC
|
KLSV 16nm N | 172300Z 1723/1905 23025G40KT 9999 FEW250 530009 QNH2931INS BECMG 1802/1803 33020G35KT 9999 FEW250 530009 QNH2945INS BECMG 1805/1806 33012G25KT 9999 FEW150 FEW200 520009 QNH2965INS BECMG 1812/1813 33010G20KT 9999 FEW150 510009 QNH2986INS BECMG 1817/1818 01010G18KT 9999 FEW150 FEW200 QNH2984INS TX32/1723Z TN17/1812Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|