FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HVC |
| Lat/Long: | 36-51-25.0870N 087-27-18.2830W 36-51.418117N 087-27.304717W 36.8569686,-87.4550786 (estimated) |
| Elevation: | 563.6 ft. / 171.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 2 miles E of HOPKINSVILLE, KY |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 132.575 (270-886-6311) |
| CAMPBELL APPROACH: | 118.1 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 118.1 |
| WX ASOS at CKV (14 nm S): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at EOD (17 nm S): | PHONE 270-956-3100 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr353/14.2 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBE | | 346/7.5 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5505 x 100 ft. / 1678 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 36-51.322130N | | 36-51.514048N |
| Longitude: | 087-27.856355W | | 087-26.753048W |
| Elevation: | 536.9 ft. | | 563.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 079 magnetic, 078 true | | 259 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 87 ft. trees, 863 ft. from runway, 344 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear | | 61 ft. trees, 1682 ft. from runway, 393 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HOPKINSVILLE 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-887-4157 270-498-3566 |
| Manager: | WILLIAM OUTLAW 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-887-4157 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (248KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (373KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHOP - Campbell Army Airfield (Fort Campbell) (11 nm S)
KCKV - Outlaw Field Airport (14 nm S)
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (17 nm S)
2M0 - Princeton-Caldwell County Airport (25 nm NW)
M21 - Muhlenberg County Airport (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bobby Hester - Hopkinsville, KY
Do you have a better or more recent aerial photo of Hopkinsville-Christian County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunrise | | 06:32 | | 11:32 |
| Sunset | | 19:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 19:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 05:41:02 |
| Local (UTC-5) | 04-Apr-2026 00:41:02 |
|
| METAR |
| KHVC | 040515Z AUTO 15007KT 10SM CLR 21/14 A3009 RMK AO2
|
KHOP 12nm S | 040455Z AUTO 15007KT 10SM CLR 24/14 A3008 RMK AO2 SLP182 T02380142
|
KCKV 15nm S | 040452Z AUTO 17005KT 10SM CLR 23/14 A3010 RMK AO2 SLP186 T02330139
|
KEOD 17nm S | 040455Z AUTO 17005KT 10SM CLR 23/15 A3011 RMK AO2 SLP194 T02300148
|
|
| TAF |
KHOP 12nm S | 031600Z 0316/0422 20010G25KT 9999 SCT030 BKN080 QNH3013INS BECMG 0318/0319 20010G22KT 9999 FEW060 QNH3010INS BECMG 0323/0324 19012KT 9999 SKC QNH3007INS BECMG 0416/0417 20015G30KT 8000 SHRA BKN030 520006 QNH3000INS TEMPO 0418/0422 22020G35KT 6000 TSRA BKN030CB TX29/0319Z TN20/0411Z
|
KCKV 15nm S | 031720Z 0318/0418 22012G20KT P6SM SCT050 FM040100 18009KT P6SM BKN250 FM041300 20013G21KT P6SM OVC060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|