FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | IAG |
| Lat/Long: | 43-06-30.2920N 078-56-46.3060W 43-06.504867N 078-56.771767W 43.1084144,-78.9461961 (estimated) |
| Elevation: | 592.3 ft. / 180.5 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 4 miles E of NIAGARA FALLS, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14304 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1946 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IAG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 28; REIL RWY 06, 24; CNTRLN RWY 10/28; PAPI RWY 06, 24, 10; HIRL RWY 10/28; MIRL RWY 06/24; TWY LGTS - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, PARKING FEE. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| Airline operations: | ARFF INDEX E EQUIPMENT COVERAGE PROVIDED. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.8 269.4 |
| WX ASOS: | PHONE 716-297-6984 |
| NIAGARA GROUND: | 125.3 275.8 [0700-2300] |
| NIAGARA TOWER: | 118.5 349.0 [0700-2300] |
| BUFFALO APPROACH: | 126.5 |
| BUFFALO DEPARTURE: | 126.5 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.25 251.1 |
| AFRC OPS: | 340.24 |
| COMD POST: | 340.025 ;914 AW COMD POST/AFLD MGMT |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| NG OPS: | 41.0FM |
| WX ASOS at BUF (14 nm SE): | PHONE 716-587-0517 |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KATHI | | 279/4.7 | | 329 | | 10W | | IA | .. .- |
| KLUMP | | 306/14.5 | | 231 | | 09W | | BU | -... ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 9826 x 150 ft. / 2995 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in good condition RWY 28 ROLLOUT END OF RWY- LAST 900 FT NOT GROOVED. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 240.0 | | Double tandem: | 447.0 | | Dual double tandem: | 957.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-06.572422N | | 43-06.569323N |
| Longitude: | 078-58.129505W | | 078-55.921927W |
| Elevation: | 588.2 ft. | | 587.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 090 true | | 280 magnetic, 270 true |
| Displaced threshold: | 700 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:9829 TODA:10829 ASDA:9829 LDA:9129 | | TORA:9829 TODA:10529 ASDA:9129 LDA:9129 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (2.89 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (2.50 degrees glide path) |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, lighted |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 52 ft. tree, 840 ft. from runway, 480 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear APCH RATIO 29:1 TO DTHR. | | 37 ft. tree, 1425 ft. from runway, 400 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Runway 6/24
| Dimensions: | 5188 x 150 ft. / 1581 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 250.0 | | Double tandem: | 462.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 43-06.105978N | | 43-06.653328N |
| Longitude: | 078-56.738258W | | 078-55.843453W |
| Elevation: | 584.3 ft. | | 592.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 060 magnetic, 050 true | | 240 magnetic, 230 true |
| Declared distances: | TORA:5188 TODA:5188 ASDA:5188 LDA:5188 | | TORA:5188 TODA:5188 ASDA:5108 LDA:5108 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 46 ft. tree, 740 ft. from runway, 290 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | 59 ft. tree, 1750 ft. from runway, 320 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NIAGARA FRONTIER T A 181 ELLICOTT ST, PO BOX 5008 BUFFALO, NY 14205 Phone 716-855-7300 |
| Manager: | MR. JAMES CELESTE 2035 NIAGARA FALLS BLVD NIAGARA FALLS, NY 14304 Phone (716) 297-4494 |
Additional Remarks
| A39-06/24 | PCR VALUE: 2540/F/B/X/T |
| A39-10/28 | PCR VALUE: 4110/F/B/X/T |
| - | EXTSV ACFT ACTIVITY OPERATING INVOF US/CANADIAN FALLS ALL ALTS. |
| - | BEARING STRENGTH RWY 06/24: ST110 TT145 SBTT281 TDT415 TRT252. |
| - | JASU: 2(A/M32A-86) 1(AM32A-60) 1(MA-1A). |
| - | FUEL: J8, A++ (MIL). |
| - | FLUID: SP. |
| - | OIL: O-148(MIL). |
| - | MISC: LOCAL MISSION AIRCRAFT HAVE PRIORITY FOR DEICING; MILITARY SIDE ONLY ACFT DE-ICING LIMITED TO KC-135R ONLY. |
| - | MILITARY: MISC: FOR CURRENT MIL RWY CONDITION READING (RCR) CALL OR CTC 914 ARW COMD POST OR 914TH ARW AFLD MANAGEMENT. |
| - | PPR CTC AFLD MGT DSN: 238-2176, C716-236-2176. AFLD MGMT RQR 48 HR ADVANCE NOTICE FOR PPR AND WILL ARRANGE U.S. CUSTOMS IF NEEDED. U.S. CUSTOMS NOT ON STATION. |
| - | AFLD MGMT DOES NOT ISSUE OR STORE COMSEC, FOR COMSEC STORAGE CTC COMMAND POST DSN 238-2150, C716-236-2150. |
| - | RWY 28 1000 FT X 150 FT BLAST PAD. |
| - | MILITARY: AFRC: AIRFIELD OPS SVC 1200-0400Z++ MON-FRI EXC HOL. NSTD OPS APN MRKS IDENTIFYING PRKG ROW AND PRKG LCTN. NSTD MAIN APN MRK EAST SIDE, PRK STOP BAR AND ACFT GND EQPT (AGE) BOX. CSTMS/AG/IMG SVC NOT LCTD ON NIAGARA FALLS ARS. SVC AVBL H24. OPS APRON WEST STANCHION LIGHTS UNSVC. USE CAUTION DUR NGT TIME OPS. |
| - | INTXN DEPS RWY 24 AT TWY D1 ARE NA. |
| - | CAUTION: HEAVY CONCENTRATIONS OF GULLS-BLACKBIRDS-STARLINGS UP TO 5000 AGL ON & INVOF ARPT. BASH PHASE II OPERATIONS AT KIAG MAR-MAY AND SEP-NOV. |
| - | TWY A, A1, A2, A3, M & L NON-MOV AREAS. |
| - | PILOTS ARE REMINDED TO REVIEW ARPT HOTSPOT INFO BFR TXG FOR DEP & BFR LNDG. SEE TPP ARPT DIAGRAM AND CHART SUPPL SXN ON HOTSPOTS FOR ADDNL INFO. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC BUFFALO ATCT ON FREQ OR 716-626-6920. |
| - | PAJA OPNS SR-SS. CALL AMGR FOR MORE INFO. |
| - | TWY D3 RSTRD TO 12500 LBS OR LESS. |
| - | ALL MIL ACFT ONLY OPNS RESTRICTED DURING BIRD WATCH CONDITIONS. MODERATE - TKOF & LDG PERMISSION ONLY WNEN DEP/ARR RTE AVOIDS IDENTIFIED BIRD ACTIVITY; NO LCL IFR/VFR TFC PAT ACTIVITY. SEVERE - TKOF & LDG PHOHIBITED WO OG/CC APPROVAL; CTC COMMAND POST FOR CURRENT BIRD WATCH CONDITIONS. |
| - | ALL MIL ACFT ONLY MINIMAL CLASSIFIED MATERIALS AVBL; AIRCREWS SHOULD ARRIVE WITH APPROPRIATE AMOUNT TO COMPLETE THEIR MISSION. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 28 **CHANGED** | |
download (274KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 28 | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (284KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 24 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 24 | |
download (227KB) |
| TACAN RWY 28 **CHANGED** | |
download (263KB) |
| NDB RWY 28 **CHANGED** | |
download (253KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (163KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (466KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBUF - Buffalo Niagara International Airport (14 nm SE)
9G0 - Buffalo Airfield (18 nm SE)
KBQR - Buffalo-Lancaster Regional Airport (18 nm SE)
9G3 - Akron Airport/Jesson Field (21 nm E)
9G6 - Pine Hill Airport (30 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 07-Jul-2020
from 3,500' altitude looking northeast directly down RW06.
Do you have a better or more recent aerial photo of Niagara Falls International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 07:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:38 | | 23:38 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 00:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 12:18:24 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 08:18:24 |
|
| METAR |
| KIAG | 301153Z 22008KT 10SM OVC070 07/01 A3001 RMK AO2 SLP172 T00720006 10072 20006 55005
|
CYSN 11nm NW | 301100Z 00000KT 15SM BKN076 03/M01 A3000 RMK AC7 SLP164
|
KBUF 14nm SE | 301154Z 22005KT 10SM BKN075 08/M01 A3002 RMK AO2 SLP170 T00831011 10083 20028 55004 $
|
CWWZ 15nm NW | 301100Z AUTO 00000KT 03/M00 RMK AO1 SLP165 T00301003 55011
|
CWPC 20nm SW | 301100Z AUTO RMK AO1 56007
|
|
| TAF |
| KIAG | 301120Z 3012/3112 23009KT P6SM BKN200 WS010/25035KT FM301400 23013G22KT P6SM BKN120 FM301700 23018G30KT P6SM BKN060 FM302200 23014G24KT P6SM VCSH OVC025 FM310100 23009KT 6SM -SHRA OVC007 FM310600 22010KT 4SM SHRA OVC007 WS015/23045KT PROB30 3106/3112 2SM TSRA OVC005CB
|
CYSN 11nm NW | 291940Z 2920/3001 22008G18KT P6SM BKN120 BECMG 2922/2924 20006KT RMK NXT FCST BY 301300Z
|
KBUF 14nm SE | 301120Z 3012/3112 23009KT P6SM BKN200 WS010/25035KT FM301400 23013G22KT P6SM BKN120 FM301700 24018G30KT P6SM BKN060 FM302200 23014G24KT P6SM VCSH OVC025 FM310100 23008KT 6SM -SHRA OVC007 FM310600 22010KT 4SM SHRA OVC007 WS015/23045KT PROB30 3106/3112 2SM TSRA OVC005CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|