FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | LVK |
| Lat/Long: | 37-41-36.2000N 121-49-13.3000W 37-41.603333N 121-49.221667W 37.6933889,-121.8203611 (estimated) |
| Elevation: | 399.9 ft. / 121.9 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (1980) |
| From city: | 3 miles W of LIVERMORE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94550 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1965 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | OAKLAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LVK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1700, ALL SAT-SUN 0700-1100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ATC CNTL. WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSR RWY 25R; TWY LGTS - 118.1. HIRL RWY 07L/25R OPER LOW INTST; TO INCREASE INTST ACTVT 118.1. MIRL RWY 07R/25L OPER LOW INTST; NOT AVBL WHEN ATCT CLSD. PAPI RWY 07L AND 25R OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.65 |
| WX ASOS: | PHONE 925-606-5412 |
| LIVERMORE GROUND: | 121.6 [0700-2100] |
| LIVERMORE TOWER: | 118.1 239.25 [0700-2100] |
| NORCAL APPROACH: | 123.85 ;RWY 07L/25R, 07R/25L |
| NORCAL DEPARTURE: | 123.85 ;RWY 07L, 07R 125.35 ;RWY 25L, 25R |
| WX AWOS-3 at C83 (12 nm NE): | 123.775 (925-634-0906) |
| WX ASOS at HWD (14 nm W): | PHONE 510-786-3052 |
| WX AWOS-3 at TCY (18 nm E): | 118.375 (209-831-4335) |
| WX ASOS at OAK (19 nm W): | PHONE 510-214-1776 |
| WX AWOS-3PT at NUQ (20 nm SW): | 124.175 (650-386-0655) |
- FREQ 121.5 NOT AVAILABLE.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OAKr079/19.2 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
| SJCr001/20.0 | | SAN JOSE VOR/DME | | 114.10 | | 16E |
| CCRr136/23.6 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
| SFOr063/26.7 | | SAN FRANCISCO VOR/DME | | 115.80 | | 17E |
| OSIr034/28.4 | | WOODSIDE VOR/DME | | 113.90 | | 17E |
| SAUr089/34.7 | | SAUSALITO VOR/DME | | 116.20 | | 17E |
| SGDr121/39.2 | | SCAGGS ISLAND VORTAC | | 112.10 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 7L/25R
| Dimensions: | 5253 x 100 ft. / 1601 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity RWY EDGE LGT ON LOW AND MED INTST LEVEL ON DOWNWIND LEG OF TFC PAT DFCLT TO SEE. |
| RUNWAY 7L | | RUNWAY 25R |
| Latitude: | 37-41.636222N | | 37-41.627625N |
| Longitude: | 121-49.764095W | | 121-48.675008W |
| Elevation: | 372.9 ft. | | 399.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 090 true | | 254 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 75 ft. tree, 2016 ft. from runway, 350 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear +6 FT FENCE 180 FT FM RY END 400 FT LEFT OF EXTDD CNTRLN. | | 24 ft. bldg, 638 ft. from runway, 560 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 7R/25L
| Dimensions: | 2699 x 75 ft. / 823 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7R | | RUNWAY 25L |
| Latitude: | 37-41.551892N | | 37-41.547342N |
| Longitude: | 121-49.505328W | | 121-48.945675W |
| Elevation: | 378.8 ft. | | 394.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 090 true | | 254 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 24 x 22 ft. / 7 x 7 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 37-41.435500N | | |
| Longitude: | 121-49.402000W | | |
| Elevation: | 382.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LIVERMORE 1052 SOUTH LIVERMORE AVE LIVERMORE, CA 94550 Phone 925-960-4200 |
| Manager: | BENEDICT STUTH 680 TERMINAL CIRCLE LIVERMORE, CA 94551 Phone 925-960-8230 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT TO CONSIDERABLE BIRD ACTIVITY ON & IN VICINITY OF ARPT. |
| - | DO NOT MISTAKE PARALLEL TAXIWAY N OF RWY 25R/7L AS RWY. NOISE SENSITIVE AREAS 3/4 MILE EAST & 2 MILES W OF ARPT. |
| - | EFFECTIVE RY GRADIENT RY 07L 0.52% UP; RY 07R 0.59% UP. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NORCAL APCH AT 916-361-0516. |
| - | PLS OBS "VOLUNTARY RESTRAINT FROM NIGHT FLYING 2200L-0600L POLICY." |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS RWY 25R | |
download (208KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25R | |
download (258KB) |
| LOC RWY 25R | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (136KB) |
|
| LIVERMORE THREE (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (600KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (227KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C83 - Byron Airport (12 nm NE)
KHWD - Hayward Executive Airport (14 nm W)
KTCY - Tracy Municipal Airport (18 nm E)
KOAK - Oakland San Francisco Bay Airport (19 nm W)
KPAO - Palo Alto Airport (20 nm SW)
KNUQ - Moffett Federal Airfield (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sai Dwibhashyam
Photo taken 29-Jul-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Livermore Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:29 | | 13:29 |
| Sunrise | | 06:55 | | 13:55 |
| Sunset | | 19:28 | | 02:28 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 02:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 02:17:49 |
| Local (UTC-7) | 31-Mar-2026 19:17:49 |
|
| METAR |
| KLVK | 010153Z 26006KT 10SM OVC090 16/12 A2987 RMK AO2 SLP112 T01610117
|
KC83 12nm NE | 010155Z AUTO 32004KT 10SM BKN048 BKN060 OVC070 17/13 A2987 RMK AO2
|
KHWD 14nm W | 010154Z 26006KT 10SM -RA OVC080 16/13 A2988 RMK AO2 RAB52 SLP128 P0000 T01560128
|
KTCY 18nm E | 010010Z AUTO 03006KT 10SM FEW050 FEW065 OVC085 18/13 A2986 RMK A01
|
KOAK 19nm W | 010153Z 22012KT 9SM -RA FEW007 BKN055 BKN080 16/13 A2990 RMK AO2 SLP124 P0001 T01560128
|
KNUQ 19nm SW | 010155Z AUTO VRB04KT 5SM HZ FEW055 FEW080 BKN090 17/12 A2988 RMK AO2
|
KPAO 20nm SW | 010147Z VRB04KT 10SM BKN030 17/12 A2989
|
|
| TAF |
| KLVK | 311724Z 3118/0118 07005KT P6SM VCSH FEW030 OVC100 FM312000 25011KT P6SM OVC050 FM010300 VRB04KT P6SM SCT025 OVC050 FM011500 21006KT P6SM VCSH SCT025 OVC050
|
KOAK 19nm W | 311724Z 3118/0124 VRB05KT P6SM OVC100 FM311930 25012KT P6SM FEW025 OVC050 FM010600 20006KT P6SM SCT025 OVC050 FM011200 17008KT P6SM VCSH FEW015 OVC025 FM011800 20012KT P6SM -SHRA FEW015 OVC025 FM012100 24012KT P6SM VCSH OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|