FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NUQ |
| Lat/Long: | 37-24-58.1180N 122-02-56.8650W 37-24.968633N 122-02.947750W 37.4161439,-122.0491292 (estimated) |
| Elevation: | 36.9 ft. / 11 m (estimated) |
| Variation: | 16E (1980) |
| From city: | 3 miles N of MOUNTAIN VIEW, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94043 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | OAKLAND FLIGHT SERVICE STATION FSS-OAKLAND OAK-NOTAM NUQ |
| NOTAMs facility: | NUQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | 1004(968) RWY 14L/R, 1504(1468) RWY 32L/R. MIN ALT 75' AGL OVER HWY AT SOUTH BDRY. TRAN PRACTICE APCH/TGL RQRS ARPT MGR APVL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD, ACTVT REIL RWY 14L; MALSR RWY 32R; PAPI RWY 14L & 32R; HIRL RWY 14L/32R & 14R/32L- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 119.55 |
| ATIS: | 124.175 283.0 |
| WX AWOS-3PT: | 124.175 (650-386-0655) |
| MOFFETT GROUND: | 121.85 278.95 [1500-0700Z++] |
| MOFFETT TOWER: | 119.55 259.65 [1500-0700Z++] |
| NORCAL APPROACH: | 120.1 135.2 133.95 134.5 |
| NORCAL DEPARTURE: | 120.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 296.75 |
| ALCP: | 349.4 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 120.1 |
| PMSV METRO: | 341.3 |
| SFA: | 134.1 |
| WOODSIDE DP: | 121.3 |
| WX ASOS at SJC (7 nm SE): | PHONE 408-969-0838 |
| WX AWOS-3P at SQL (11 nm NW): | 125.9 (650-593-0613) |
| WX ASOS at HWD (15 nm N): | PHONE 510-786-3052 |
| WX ASOS at SFO (20 nm NW): | PHONE 650-250-5841 |
| WX ASOS at LVK (20 nm NE): | PHONE 925-606-5412 |
- ATCT OPER BY AIR NATIONAL GUARD.
- COMMUNICATIONS: ANG - OPR 1400-2330Z++. 390.9 5711 REMARKS: SQ OPS, CALL MOFFETT RESCUE. (5711 USB).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SJCr281/5.6 | | SAN JOSE VOR/DME | | 114.10 | | 16E |
| OSIr066/11.2 | | WOODSIDE VOR/DME | | 113.90 | | 17E |
| SFOr111/19.7 | | SAN FRANCISCO VOR/DME | | 115.80 | | 17E |
| OAKr139/20.4 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
| SAUr123/34.7 | | SAUSALITO VOR/DME | | 116.20 | | 17E |
| CCRr163/37.7 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | A A:JET A AVAIL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14L/32R
| Dimensions: | 9197 x 200 ft. / 2803 x 61 m |
| Surface: | concrete |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14L | | RUNWAY 32R |
| Latitude: | 37-25.735377N | | 37-24.333055N |
| Longitude: | 122-03.276380W | | 122-02.555897W |
| Elevation: | 5.6 ft. | | 31.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 157 true | | 321 magnetic, 337 true |
| Displaced threshold: | no | | 191 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | ILS/DME |
Runway 14R/32L
| Dimensions: | 8121 x 200 ft. / 2475 x 61 m |
| Surface: | asphalt |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14R | | RUNWAY 32L |
| Latitude: | 37-25.513435N | | 37-24.275242N |
| Longitude: | 122-03.301677W | | 122-02.665618W |
| Elevation: | 4.3 ft. | | 36.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 157 true | | 321 magnetic, 337 true |
| Displaced threshold: | no | | 600 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned LESSEE: PLANETARY VENTURES |
| Owner: | NASA AMES RESEARCH CENTER AIRFIELD MGT OFS, 158 CODY RD MOFFETT FIELD, CA 94035-1000 Phone 650-604-0677 |
| Manager: | DEREK PRISTAVOK 158 CODY RD, ROOM 103 MOFFETT FIELD, CA 94035-1000 Phone 650-386-0680 DPRISTAVOK@PV-NUQ.COM. ATC MGR PHONE: 650-603-9211. |
Additional Remarks
| A39-14R/32L | PCR VALUE: 868/R/B/W/T |
| A39-14L/32R | PCR VALUE: 355/R/C/W/T |
| - | BEARING STRENGTH RY 14L: S64 T110 ST144 SBTT410 TDT528 TRT390). |
| - | CSTMS/AG/IMG - CSTMS, AG, IMG AVBL ONLY BY PN MON-FRI 1700-0100Z++ EXC HOL. |
| - | CAUTION - POSSIBLE STRONG UPDRAFT VCNTY NASA/AMES WIND TUNNEL LCTD W SIDE OF AFLD. BIRD HAZ. |
| - | NS ABTMT - NO JET DEP RWY 14L/R BTN HRS OF 0700-1300Z++. |
| - | BEARING STRENGTH RY 32R: S82 T142 ST175 TT300 DDT609, TDT814. |
| - | CAUTION: AIRPORT SIGNAGE UNAVBL TO INCL RWY, TWY, INST, LOC, DIREC, DESTN, AND INFO SIGNS. |
| - | MILITARY REMARKS - CAUTION - BIRD HAZ. BIRD HAZ LIKELY HIGHEST BTN 0130-0330Z DAILY. |
| - | JET A++ FUEL AVBL. JP-8 NOT AVBL. |
| - | JASU - (AM32A-60) (AM32A-86). |
| - | RSTD - TWY D CLSD DRG NON-DALGT HRS. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NORCAL APCH AT 916-361-3748. |
| - | MISC - UPDATE ETA +15 MINS AT LEAST 2 HRS PRIOR ARR. TWR FREQ MONITOR BY NASA FIRE/SECURITY. |
| - | MILITARY REMARKS - ANG - OPR HRS ARE DTRMD BY ANG MISSION RQMNTS, MON-THU AND EVERY OTR FRI. CLSD SAT, SUN AND HOL. COMD POST C650-603-9333. PRKG ON ANG RAMP IS PPR OFFL BUS AND PRE-CDN WITH 129 OSF/OSA AT C650-603-8234 RQRD. LTD MAINT AND FUEL SUPPORT FOR C130 AND H60 ACFT, NO PAX AND NO TSNT ALERT SVC. LTD RAMP SPACE. TSNT ACFT MAY BE DIV TO NASA FBO. AIRFIELD MGR DOES NOT STORE COMSEC. |
| - | MILITARY SERVICES - FUEL AVBL MON-FRI 1700-0200Z++. |
| - | FLUID - SP LOX - LTD AVBL. |
| - | RSTD - PPR ALFD OPS OPR 24 HRS, TRAN ALERT SVC 24 HRS, C650-386-0677. RECOMMEND SID, EXP DELAY FOR RADAR VECTORS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BRIXX FOUR (RNAV) | |
download (144KB) |
| POINT REYES THREE | |
download (222KB) |
| POINT REYES THREE | |
download (222KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 32R | |
download (448KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14L | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14R | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32L | |
download (379KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32R | |
download (404KB) |
| LOC RWY 14L | |
download (307KB) |
| TACAN RWY 32L | |
download (414KB) |
| TACAN RWY 32R | |
download (423KB) |
| DUMBARTON VISUAL RWY 14L | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (133KB) |
Departure Procedures |
| HOOKS TWO | |
download (156KB) |
| WOODSIDE TWO | |
download (163KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (360KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPAO - Palo Alto Airport (4 nm NW)
KSJC - Norman Y Mineta San Jose International Airport (7 nm SE)
KSQL - San Carlos Airport (11 nm NW)
KRHV - Reid-Hillview Airport of Santa Clara County (12 nm SE)
KHWD - Hayward Executive Airport (15 nm N)
KSFO - San Francisco International Airport (20 nm NW)
KLVK - Livermore Municipal Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of focalflight.com
Photo taken 10-Apr-2015
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Moffett Federal Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:22 | | 12:22 |
| Sunrise | | 05:52 | | 12:52 |
| Sunset | | 20:19 | | 03:19 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 03:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 12:25:27 |
| Local (UTC-7) | 27-May-2026 05:25:27 |
|
| METAR |
| KNUQ | 271155Z AUTO 00000KT 9SM OVC026 11/08 A2976 RMK AO2
|
KPAO 4nm NW | 270347Z 27007KT 10SM SCT039 13/07 A2982 RMK LAST
|
KSJC 7nm SE | 271153Z AUTO 16008KT 10SM OVC028 13/07 A2976 RMK AO2 SLP077 T01280072 10133 20122 57005 $
|
KSQL 11nm NW | 271155Z AUTO 00000KT 10SM CLR 11/09 A2976 RMK A01
|
KRHV 13nm SE | 270447Z 31006KT 10SM SCT025 14/07 A2983 RMK LAST
|
KHWD 15nm N | 271154Z AUTO 17004KT 10SM OVC018 12/09 A2975 RMK AO2 SLP084 T01220094 10139 20122 58004
|
KOAK 19nm NW | 271153Z 18006KT 10SM FEW007 SCT016 BKN250 12/09 A2976 RMK AO2 SLP077 T01220094 10133 20106 56002
|
KSFO 19nm NW | 271156Z 22003KT 10SM FEW008 FEW016 11/09 A2976 RMK AO2 SLP076 T01110089 10122 20106 56003
|
|
| TAF |
KSJC 7nm SE | 271120Z 2712/2812 16008KT P6SM SCT025 TEMPO 2712/2715 BKN025 FM272000 30014KT P6SM OVC100 FM280300 29005KT P6SM VCSH SCT025 OVC050 FM281000 14010KT P6SM -SHRA SCT025 OVC040
|
KOAK 19nm NW | 271120Z 2712/2818 16008KT P6SM SCT025 BKN250 FM272000 27015KT P6SM OVC100 FM280300 28008KT P6SM VCSH OVC100 FM280600 25006KT P6SM -SHRA SCT015 OVC040 FM281000 13010KT P6SM -SHRA SCT015 OVC040
|
KSFO 19nm NW | 271120Z 2712/2818 VRB05KT P6SM SCT025 BKN035 FM272000 26015G22KT P6SM OVC100 FM280300 24010KT P6SM VCSH OVC050 FM280600 18006KT P6SM -SHRA SCT015 OVC040 FM281000 13010KT P6SM -SHRA SCT015 OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|