FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MKY |
| Lat/Long: | 25-59-42.1000N 081-40-21.1000W 25-59.701667N 081-40.351667W 25.9950278,-81.6725278 (estimated) |
| Elevation: | 5.2 ft. / 1.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1995) |
| From city: | 4 miles NE of MARCO ISLAND, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 34114 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35; PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, RAMP FEE |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 120.075 (239-394-8187) |
| FORT MYERS APPROACH: | 124.125 |
| FORT MYERS DEPARTURE: | 124.125 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.8 |
| PIKKR STAR: | 127.05 ;5000 FT & BLO 134.425 ;6000 FT & ABV |
| SHFTY STAR: | 126.8 |
| ZEILR STAR: | 134.425 |
| WX ASOS at APF (11 nm NW): | 134.225 (239-643-9886) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MIAMI ARTCC ON FREQS 134.75/322.5 (FORT MYERS RCAG) WHEN FORT MYERS APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RSWr172/32.6 | | LEE COUNTY VORTAC | | 114.15 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:SELF SVC AVGAS 100LL AVBL 24 HRS BY CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /F/A/W/T | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 108.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 26-00.105652N | | 25-59.299202N |
| Longitude: | 081-40.448983W | | 081-40.254502W |
| Elevation: | 5.0 ft. | | 5.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 171 magnetic, 168 true | | 351 magnetic, 348 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | 12 ft. brush, 355 ft. from runway, 12:1 slope to clear RWY 17 APCH RATIO 27:1 TO RWY END. | | 5 ft. brush, 328 ft. from runway, 28:1 slope to clear RY 35 APCH RATIO 34:1 TO RY END. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COLLIER COUNTY AIRPORT AUTHORITY 2005 MAINSAIL DRIVE NAPLES, FL 34114 Phone 239-252-8400 |
| Manager: | BRYANT GARRETT 2005 MAINSAIL DRIVE, SUITE 1 NAPLES, FL 34114 Phone 239-252-8425 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT MYERS APCH AT239-416-1026, WHEN APCH CLSD CTC MIAMI ARTCC AT 305-716-1731. |
| - | RWY 35 DSGND CALM WIND RWY FOR ARRS 2200-0700. RWY 17 DSGND CALM WIND RWY FOR DEPS 2200-0700. |
| - | FM NOV 1ST TO APR 30TH - 24 HR PPR REQ FOR ACFT OVNGT PRKG. |
| - | ARPT VSBY UNRELIABLE. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA. USE NBAA CLOSE IN NOISE ABATEMMENT PROCEDURES. |
| - | BANNER TOWING ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR FUEL AND SVC AFTER HRS CALL 239-252-8380. |
| - | NUMEROUS BIRDS & WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| PIKKR SEVEN (RNAV) | |
download (204KB) |
| SHFTY SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (477KB) |
| ZEILR SIX | |
download (118KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (124KB) |
Departure Procedures |
| CSHEL EIGHT (RNAV) | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAPF - Naples Municipal Airport (11 nm NW)
KIMM - Immokalee Regional Airport (30 nm NE)
KRSW - Southwest Florida International Airport (33 nm N)
KFMY - Page Field Airport (37 nm N)
KTNT - Dade-Collier Training and Transition Airport (43 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
As seen circa 2016
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Marco Island Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunrise | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 10:39:18 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 06:39:18 |
|
| METAR |
| KMKY | 280956Z AUTO 06003KT 8SM CLR 24/23 A2999 RMK AO2 SLP155 T02390233 PNO $
|
KAPF 10nm NW | 280953Z AUTO 07005KT 8SM CLR 24/24 A2998 RMK AO2 SLP150 T02440244 $
|
|
| TAF |
KAPF 10nm NW | 280900Z 2809/2906 12005KT P6SM SCT025 SCT050 FM281300 14008KT P6SM VCSH SCT035 BKN050 FM281600 22010KT P6SM VCTS SCT025CB BKN040 FM282000 25007KT P6SM BKN070 OVC250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|