FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NOG |
| Lat/Long: | 27-53-48.5454N 098-02-36.8049W 27-53.809090N 098-02.613415W 27.8968182,-98.0435569 (estimated) |
| Elevation: | 257.2 ft. / 78.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2010) |
| From city: | 8 miles N of ORANGE GROVE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78372 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SJT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | ALL OPR HRS BY NOTAM IN SUPPORT OF TRAWING-2 FLT OPR. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | AVBL ONLY DURING HRS OF OPERATION. |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| ATIS: | 254.35 |
| NAVY ORANGE GROUND: | 229.4 [1330-2130Z++ MON-FRI; CLSD SAT, SUN AND HOL BY NOTAM; HRS SUBJECT TO CHG IN SUPPORT OF TRAWING-2 FLT OPR.] |
| NAVY ORANGE TOWER: | 128.4 318.85 281.425 [1330-2130Z++ MON-FRI; CLSD SAT, SUN AND HOL BY NOTAM; HRS SUBJECT TO CHG IN SUPPORT OF TRAWING-2 FLT OPR.] |
| KINGSVILLE APPROACH: | 119.9 |
| KINGSVILLE DEPARTURE: | 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 229.4 |
| WX ASOS at ALI (9 nm S): | 119.225 (361-668-0069) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 128.15/350.3 (SARITA RCAG) WHEN KINGSVILLE APCH CLSD.
- FREQ 318.85 LDG SIGNAL OFFICER
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALIr347/(9.5) | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
| CRPr260/31.7 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
Airport Services
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 8001 x 198 ft. / 2439 x 60 m |
| Surface: | PEM, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-54.350958N | | 27-53.423463N |
| Longitude: | 098-03.019532W | | 098-01.961717W |
| Elevation: | 257.2 ft. | | 224.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 135 true | | 310 magnetic, 315 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 1/19
| Dimensions: | 8000 x 198 ft. / 2438 x 60 m |
| Surface: | PEM, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 27-53.092020N | | 27-54.370020N |
| Longitude: | 098-02.923610W | | 098-02.548368W |
| Elevation: | 229.6 ft. | | 240.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 015 true | | 190 magnetic, 195 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | US NAVY OCEANOGRAPHIC OFC - CODE 3142 WASHINGTON, DC 20373 |
Additional Remarks
| E60-01 | HOOK E28(B) (1500'). |
| E60-19 | HOOK E28(B) (1500'). |
| E60-13 | HOOK E28(B) (1500'). |
| E60-31 | HOOK E28(B) (1501'). |
| - | CAUTION: STUDENT JET TRNG IN VCNTY DUR OPR HR. |
| - | RWY-LGTS: RWY 01 - OLS. RWY 19 - OLS. |
| - | RWY-LGTS: RWY 13 - OLS. RWY 31 - OLS. |
| - | SERVICE-LGT: OLS GS 3.25DEG. |
| - | CAUTION: BIRD AND LARGE WILDLIFE HAZARD. |
| - | JET BREAK ALT 1300 FT MSL. USE LDG/TAXI LGT ON FINAL APCH DUR VFR COND. |
| - | RSTD: CNATRA USE ONLY EXC IN EMERG, NALF ADMIN DSN 876-6140, NAS KINGSVILLE BASE OPS DSN 876-6108. |
| - | TRAN ALERT: NO TRAN MAINT OR SVC AVBL. REFUEL CNATRA ACFT ONLY. |
| - | BEARING STRENGTH RWY 13/31: ST119 SBTT320 TRT306. |
| - | FUEL: JAA. |
| - | FLUID: SP PRESAIR. |
| - | OIL: O-156. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| HI-ILS W OR LOC W RWY 13 | |
download (145KB) |
| HI-ILS Y OR LOC Y RWY 13 | |
download (146KB) |
| ILS X OR LOC X RWY 13 | |
download (116KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 13 | |
download (117KB) |
| HI-TACAN Y RWY 13 | |
download (133KB) |
| TACAN RWY 31 | |
download (103KB) |
| TACAN Z RWY 13 | |
download (103KB) |
| TACAN-A | |
download (98KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (293KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KALI - Alice International Airport (9 nm S)
KRBO - Nueces County Airport (20 nm E)
KIKG - Kleberg County Airport (21 nm S)
KNQI - Kingsville Naval Air Station (27 nm SE)
T69 - Sinton Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Orange Grove Naval Auxiliary Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 11:13 |
| Sunrise | | 06:39 | | 11:39 |
| Sunset | | 20:20 | | 01:20 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 01:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 18:30:52 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 13:30:52 |
|
| METAR |
| KNOG | 261756Z AUTO 11015G20KT 10SM FEW028 SCT038 30/23 A2983 RMK AO2 SLP080 6//// T03000228 10306 20228 58013 PNO $
|
KALI 10nm S | 261753Z AUTO 14012KT 10SM FEW026 BKN032 30/23 A2980 RMK AO2 SLP089 T03000233 10306 20233 57017
|
|
| TAF |
KALI 10nm S | 261726Z 2618/2718 13014G21KT P6SM SCT040 SCT250 FM270200 13011KT P6SM SCT020 SCT100 BKN250 FM270600 08010KT P6SM VCSH BKN020 PROB30 2706/2711 VRB15G25KT 5SM TSRA BR BKN010CB FM271200 11011G18KT P6SM SCT010 BKN020 FM271600 10010G17KT P6SM SCT020 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|