FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ALI |
| Lat/Long: | 27-44-27.2000N 098-01-37.0000W 27-44.453333N 098-01.616667W 27.7408889,-98.0269444 (estimated) |
| Elevation: | 178.2 ft. / 54.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 3 miles SE of ALICE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78332 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ALI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 AFT HRS SVC, CALL 361-664-2656. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 31; REILS RWY 13; PAPI RWY 17 & 35 - CTAF. MIRL RWYS 13/31 & 17/35 PRESET LOW INTST DUSK-2300; TO INCR INTST OR ACTVT AFT 2300 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.225 (361-668-0069) |
| KINGSVILLE APPROACH: | 119.9 |
| KINGSVILLE DEPARTURE: | 119.9 |
| WX AWOS-3P at IKG (11 nm S): | 119.075 (361-592-9152) |
| WX AWOS-3 at RBO (18 nm E): | 118.175 (361-767-1982) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 128.15/350.3 (SARITA RCAG) WHEN KINGSVILLE APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALI at field | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
| CRPr243/32.4 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS AT SELF-SVC PUMP. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5997 x 100 ft. / 1828 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-44.718962N | | 27-44.025390N |
| Longitude: | 098-02.033605W | | 098-01.240005W |
| Elevation: | 177.6 ft. | | 166.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 134 true | | 308 magnetic, 314 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 15 ft. road, 690 ft. from runway, 570 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4490 x 100 ft. / 1369 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 27-44.706810N | | 27-43.965778N |
| Longitude: | 098-01.609515W | | 098-01.601173W |
| Elevation: | 173.3 ft. | | 171.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 179 true | | 353 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. trees, 1086 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 30 ft. pline, 1300 ft. from runway, 36:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALICE & JIM WELLS CO PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-668-7210 |
| Manager: | MICHAEL ESPARZA PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-453-1721 CITY/ARPT MGR. |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (252KB) |
| LOC/DME RWY 31 | |
download (230KB) |
| VOR RWY 31 | |
download (195KB) |
| VOR-A | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNOG - Orange Grove Naval Auxiliary Field (9 nm N)
KIKG - Kleberg County Airport (11 nm S)
KRBO - Nueces County Airport (18 nm E)
KNQI - Kingsville Naval Air Station (18 nm SE)
KCRP - Corpus Christi International Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of KALI Aviation Staff
Photo taken 05-Dec-2015
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alice International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:18 | | 01:18 |
| Evening civil twilight | | 20:44 | | 01:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 08:53:26 |
| Local (UTC-5) | 23-May-2026 03:53:26 |
|
| METAR |
| KALI | 230809Z AUTO 03007KT 4SM BR BKN005 OVC022 25/24 A2985 RMK AO2 CIG 003V007 T02500244
|
KNOG 10nm N | 230817Z AUTO 03005KT 6SM BR SCT008 OVC020 26/24 A2987 RMK AO2 T02560244 PNO $
|
KIKG 11nm S | 230815Z AUTO 02004KT 7SM SCT003 OVC021 24/24 A2984 RMK AO2 T02440235
|
KRBO 18nm E | 230815Z AUTO 02004KT 7SM SCT008 SCT016 SCT042 25/25 A2987 RMK AO2 LTG DSNT NE T02520245 PWINO
|
KNQI 18nm SE | 230756Z AUTO 13007KT 8SM CLR 25/24 A2982 RMK AO2 SLP095 T02500244 TSNO $
|
|
| TAF |
| KALI | 230804Z 2308/2406 13005KT 4SM BR OVC010 TEMPO 2308/2312 1SM BR BKN004 FM231500 VRB06KT P6SM VCTS BKN015CB TEMPO 2316/2320 4SM -TSRA SCT020CB FM232200 VRB06KT P6SM SCT050
|
KNQI 18nm SE | 2223/2323 13013G20KT 9999 VCTS FEW025CB SCT050 SCT180 BKN250 QNH2972INS TEMPO 2223/2201 VRB20G35KT 4000 TSRA BR SCT015CB BKN030 OVC070 FM230100 13010KT 9999 SCT020 SCT180 BKN200 QNH2973INS BECMG 2307/2309 VRB06KT 9999 VCTS BKN018CB BKN180 BKN250 QNH2981INS TEMPO 2311/2315 VRB20G30KT 3200 TSRA BR BKN018CB OVC055 FM231500 11010KT 9999 VCSH SCT030 SCT050 BKN250 QNH2985INS FM231900 12011G18KT 9999 VCTS SCT035CB BKN060 BKN250 QNH2976INS TEMPO 2320/2323 VRB30G50KT 1200 +TSRA BR SCT008 BKN014CB OVC055
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|