FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SAR |
| Lat/Long: | 38-08-55.9090N 089-41-54.6140W 38-08.931817N 089-41.910233W 38.1488636,-89.6985039 (estimated) |
| Elevation: | 537.6 ft. / 163.9 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (1990) |
| From city: | 2 miles N of SPARTA, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62286 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SAR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0800-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RY 18/36 & WIND INDICATOR PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT REIL RY 18 & TWY A - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3PT: | 118.375 (618-443-3296) |
| SAINT LOUIS APPROACH: | 125.2 |
| SAINT LOUIS DEPARTURE: | 125.2 |
| WX AWOS-3PT at PCD (18 nm SW): | 118.95 (573-543-5390) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ENLr233/30.2 | | CENTRALIA VORTAC | | 115.00 | | 04E |
| TOYr160/36.9 | | TROY VORTAC | | 116.00 | | 04E |
| FAMr041/38.2 | | FARMINGTON VORTAC | | 115.70 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SVC FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4002 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY 36 MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-09.323905N | | 38-08.664617N |
| Longitude: | 089-41.966803W | | 089-41.970300W |
| Elevation: | 537.6 ft. | | 522.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RY 18 PAPI, UNUSBL BYD 7 DEG LEFT OF COURSE. | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2958 x 110 ft. / 902 x 34 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | & 27 MARKED WITH WHITE CONES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-08.851667N | | 38-08.843000N |
| Longitude: | 089-42.139833W | | 089-41.522833W |
| Elevation: | 532.5 ft. | | 519.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 091 true | | 270 magnetic, 271 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 45 ft. tree, 905 ft. from runway, 87 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SPARTA COMM ARPT AUTHORITY 1800 N. MARKET SPARTA, IL 62286 Phone 618-443-2002 |
| Manager: | SCOTT MARQUARDT 1800 N. MARKET SPARTA, IL 62286 Phone (618) 443-5321 |
Additional Remarks
| - | MIGRATORY WATERFOWL NW OF RY 18/36. |
| - | FOR CD CTC ST LOUIS APCH AT 314-890-1017. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (149KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (518KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPCD - Perryville Regional Airport (18 nm SW)
KPJY - Pinckneyville/Du Quoin Airport (19 nm SE)
KBLV - Scott Air Force Base/MidAmerica Airport (25 nm N)
KMDH - Southern Illinois Airport (31 nm SE)
KCPS - St Louis Downtown Airport (33 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bob Srenco
Photo taken 01-Mar-2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sparta Community Airport-Hunter Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 10:16 |
| Sunrise | | 05:46 | | 10:46 |
| Sunset | | 20:05 | | 01:05 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 01:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 11:18:41 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 06:18:41 |
|
| METAR |
KPCD 19nm SW | 191055Z AUTO 17007KT 10SM SCT060 SCT070 BKN085 19/18 A3000 RMK AO2 T01910184
|
|
| TAF |
KBLV 24nm N | 190800Z 1908/2014 16009KT 9999 SCT025 WS020/20050KT QNH2994INS BECMG 1910/1911 21010G18KT 6000 -SHRA OVC018 QNH2991INS TEMPO 1916/1918 23020G30KT 3200 TSRA OVC015CB BECMG 1922/1923 35009KT 9999 NSW OVC040 QNH2996INS TX26/1921Z TN17/2007Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|