FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | UBS |
| Lat/Long: | 33-27-55.2000N 088-22-50.7000W 33-27.920000N 088-22.845000W 33.4653333,-88.3807500 (estimated) |
| Elevation: | 188.1 ft. / 57.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2020) |
| From city: | 3 miles SE of COLUMBUS, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 39702 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN ON CALL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 OPR DUSK - 2200; AFT 2200 ACTVT - CTAF. PAPI RWY 18 & 36 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| COLUMBUS APPROACH: | 135.6 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 135.6 |
| WX AWOS-3PT at GTR (11 nm W): | 126.375 (662-328-7798) |
| WX ASOS at CBM (11 nm N): | 354.6 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC (COLUMBUS RCAG) ON FREQS 127.1/269.4 WHEN COLUMBUS APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IGBr096/6.8 | | BIGBEE VORTAC | | 116.20 | | 04E |
| CBMr165/11.0 | | CALEDONIA VORTAC | | 115.20 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4503 x 100 ft. / 1373 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 70.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 33-28.291402N | | 33-27.549092N |
| Longitude: | 088-22.853945W | | 088-22.836555W |
| Elevation: | 188.0 ft. | | 184.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 182 magnetic, 179 true | | 002 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) OTS UFN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 68 ft. trees, 2510 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear | | 67 ft. trees, 2075 ft. from runway, 27:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COLUMBUS & LOWNDES COUNTY 523 MAIN ST, PO BOX 1408 COLUMBUS, MS 39703 Phone 662-328-7021 |
| Manager: | DAN DUSTON 368 FABRITEK DR COLUMBUS, MS 39702 Phone 662-251-4650 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | COURTESY CAR AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (231KB) |
| VOR-A | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (116KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGTR - Golden Triangle Regional Airport (11 nm W)
KCBM - Columbus Air Force Base (11 nm N)
M51 - Oktibbeha Airport (15 nm W)
M83 - McCharen Field Airport (16 nm NW)
3M8 - North Pickens Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dan Duston
Taken in the Summer of 2019
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Columbus-Lowndes County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 10:19 |
| Sunrise | | 05:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:55 | | 00:55 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 01:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 12:09:25 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 07:09:25 |
|
| METAR |
KGTR 9nm W | 281156Z 14004KT 10SM OVC003 23/22 A3000 RMK AO2 SLP156 T02280222 10228 20222 53013 $
|
KCBM 11nm N | 281143Z AUTO 11005KT 9SM OVC005 23/22 A2994 RMK AO2 CIG 004 RWY31C SLP139 $
|
|
| TAF |
KGTR 9nm W | 281123Z 2812/2912 12004KT 4SM BR OVC003 FM281400 13005KT P6SM OVC007 FM281600 15005KT P6SM OVC015 FM281800 14006KT P6SM OVC040 FM290800 15003KT P6SM OVC007
|
KCBM 11nm N | 281200Z 2812/2915 VRB06KT 9999 OVC005 QNH2988INS TEMPO 2812/2813 OVC007 BECMG 2812/2813 VRB06KT 9999 BKN011 QNH2992INS TEMPO 2813/2815 BKN016 BECMG 2814/2815 VRB06KT 9999 SCT030 QNH2983INS BECMG 2820/2821 VRB06KT 9999 VCSH SCT050 QNH2982INS TEMPO 2821/2823 8000 SHRA VCTS SCT050CB BECMG 2822/2823 15009KT 8000 SHRA VCTS SCT050CB QNH2982INS TEMPO 2823/2903 VRB12G18KT 6000 -TSRA BECMG 2902/2903 VRB06KT 9999 NSW SCT015 SCT050 QNH2982INS BECMG 2908/2909 VRB06KT 9999 OVC011 QNH2982INS TEMPO 2909/2912 3
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|