FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | M51 |
| Lat/Long: | 33-29-51.6439N 088-40-53.1189W 33-29.860732N 088-40.885315W 33.4976789,-88.6814219 (estimated) |
| Elevation: | 250 ft. / 76 m (estimated) |
| Variation: | 02E (1990) |
| From city: | 7 miles NE of STARKVILLE, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 39759 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 24 HOURS/DAY |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| COLUMBUS APPROACH: | 135.6 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 135.6 |
| WX AWOS-3PT at GTR (5 nm SE): | 126.375 (662-328-7798) |
| WX AWOS-3PT at STF (9 nm SW): | 118.975 (662-323-4966) |
| WX ASOS at CBM (15 nm NE): | 354.6 |
- UNICOM OTS INDEFLY.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC (COLUMBUS RCAG) ON FREQS 127.1/269.4 WHEN COLUMBUS APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IGBr271/8.4 | | BIGBEE VORTAC | | 116.20 | | 04E |
| CBMr235/14.9 | | CALEDONIA VORTAC | | 115.20 | | 00E |
Airport Services
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 2600 x 150 ft. / 792 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | MKD BY MOWING & WHITE JUGS 75 FT APART. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 33-30.032000N | | 33-29.695167N |
| Longitude: | 088-41.065000W | | 088-40.748333W |
| Elevation: | 245.8 ft. | | 247.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 140 magnetic, 142 true | | 320 magnetic, 322 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 77 ft. trees, 1800 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 56 ft. trees, 1700 ft. from runway, 30:1 slope to clear |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2237 x 150 ft. / 682 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | MKD BY MOWING & WHITE JUGS 75 FT APART. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 33-29.675000N | | 33-30.039833N |
| Longitude: | 088-40.893000W | | 088-40.828000W |
| Elevation: | 248.5 ft. | | 250.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 006 magnetic, 008 true | | 186 magnetic, 188 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. trees, 400 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 59 ft. trees, 1350 ft. from runway, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | DOUG CAMP 1606 CAMP AIRPORT RD STARKVILLE, MS 39759 Phone 662-431-2345 |
| Manager: | DOUG CAMP 1606 CAMP AIRPORT RD STARKVILLE, MS 39759 Phone 662-341-2345 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (163KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M83 - McCharen Field Airport (5 nm N)
KGTR - Golden Triangle Regional Airport (5 nm SE)
KSTF - George M Bryan Airport (9 nm SW)
KCBM - Columbus Air Force Base (15 nm NE)
KUBS - Columbus-Lowndes County Airport (15 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Oktibbeha Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 05:55 | | 10:55 |
| Sunset | | 19:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 01:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 20:15:49 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 15:15:49 |
|
| METAR |
KGTR 6nm SE | 161956Z 18010KT 10SM CLR 29/17 A3005 RMK AO2 SLP176 T02890172 $
|
KSTF 9nm SW | 161935Z AUTO 17010KT 10SM CLR 30/16 A3002 RMK AO2
|
KCBM 14nm NE | 160146Z 18006KT 10SM CLR 23/14 A2997 RMK SLP150 $ LAST
|
|
| TAF |
KGTR 6nm SE | 161727Z 1618/1718 13005KT P6SM FEW100
|
KCBM 14nm NE | 160150Z 1601/1707 VRB06KT 9999 SCT180 QNH2996INS BECMG 1615/1616 17010G15KT 9999 BKN150 QNH2992INS BECMG 1622/1623 VRB06KT 9999 SCT150 QNH2992INS TX28/1620Z TN16/1612Z LAST NO AMDS AFT 1601 NEXT 1815
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|