FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | KY8 |
| Lat/Long: | 37-57-15.1530N 086-51-21.5450W 37-57.252550N 086-51.359083W 37.9542092,-86.8559847 (estimated) |
| Elevation: | 411.4 ft. / 125.4 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 3 miles NE of LEWISPORT, KY |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42351 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/2007 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-F 0700-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 5/23 - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 119.775 (270-295-3565) |
| EVANSVILLE APPROACH: | 124.025 |
| EVANSVILLE DEPARTURE: | 124.025 |
| WX AWOS-3PT at HNB (18 nm N): | 118.250 (812-683-4003) |
| WX AWOS-3PT at OWB (20 nm SW): | 119.025 (270-771-3721) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 128.3/291.625 (EVANSVILLE RCAG) WHEN EVANSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OWBr053/19.4 | | OWENSBORO VOR/DME | | 108.65 | | 04W |
| MYSr278/(29.2) | | MYSTIC VOR | | 108.20 | | 01W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24/7 WITH CC. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 37-56.948823N | | 37-57.556262N |
| Longitude: | 086-51.710743W | | 086-51.007368W |
| Elevation: | 409.3 ft. | | 411.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 043 true | | 226 magnetic, 223 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 104 ft. tree, 2759 ft. from runway, 498 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear | | 93 ft. tree, 2104 ft. from runway, 524 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HANCOCK COUNTY AIRPORT BOARD 500 AIRPORT ROAD LEWISPORT, KY 42351 Phone 270-295-4100 TIM POWERS |
| Manager: | BILL BAUGHMAN 500 AIRPORT ROAD LEWISPORT, KY 42351 Phone 270-302-3262 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC EVANSVILLE APCH AT 812-436-4690, WHEN APCH CLSD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
| - | AMGR AVBL BY APNTMT/ PHONE CALL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (202KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTEL - Perry County Municipal Airport (9 nm NE)
KHNB - Huntingburg Airport (18 nm N)
KOWB - Owensboro/Daviess County Regional Airport (20 nm SW)
I93 - Breckinridge County Airport (22 nm SE)
KJQD - Ohio County Airport (30 nm S)
|
|
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Donn Wimmer
Photo taken 02-Jan-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Hancock County Airport/Ron Lewis Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 01:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 22:04:23 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 17:04:23 |
|
| METAR |
| KKY8 | 162155Z AUTO 15006G11KT 10SM BKN100 SCT120 26/19 A2995 RMK A01
|
KHNB 18nm N | 162156Z AUTO 19010KT 10SM BKN095 BKN120 24/21 A2996 RMK AO2 LTG DSNT N-E RAB31E41 SLP141 P0000 T02440206
|
|
| TAF |
KHNB 18nm N | 161925Z 1619/1718 15009G20KT P6SM FEW050 BKN070 TEMPO 1619/1623 3SM -TSRA BKN035CB FM162300 14008KT P6SM OVC035 PROB30 1623/1703 3SM -TSRA BKN035CB FM170900 19008KT P6SM BKN100 FM171500 19010G17KT P6SM SCT250
|
KOWB 20nm SW | 161720Z 1618/1718 16008KT P6SM SCT040 BKN120 FM162300 16006KT P6SM SCT040 BKN150 PROB30 1623/1705 4SM TSRA OVC025CB FM171500 19012G19KT P6SM FEW150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|