FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | REI |
| Lat/Long: | 34-05-06.9000N 117-08-47.0000W 34-05.115000N 117-08.783333W 34.0852500,-117.1463889 (estimated) |
| Elevation: | 1574.4 ft. / 479.9 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1995) |
| From city: | 2 miles NE of REDLANDS, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92374 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RIVERSIDE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RAL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | 2503.4 ft. MSL TPA - 929 FOR FIXED WING ACFT, N SIDE OF RWY 08/26; 500 FOR HEL, S SIDE OF RWY 08/26. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWYS 08 & 26; PAPI RWY 08; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| SOCAL APPROACH: | 127.0 ;NORTH-NE |
| SOCAL DEPARTURE: | 127.0 ;NORTH-NE |
| CLASS C: | 127.0 ;NORTH-NE |
| WX AWOS-3 at SBD (4 nm W): | PHONE 909-382-0067 |
| WX ASOS at RAL (17 nm SW): | 128.8 (951-352-4392) |
| WX AWOS-3 at BNG (18 nm SE): | 134.625 (951-922-4674) |
| WX AWOS-3 at L35 (18 nm NE): | 135.925 (909-585-4033) |
- AUTOMATED UNICOM; 3 CLICKS FOR WX AND ADZY, 4 CLICKS FOR RADIO CHECK.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RALr049/(17.0) | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
| HDFr352/(18.6) | | HOMELAND VOR | | 112.05 | | 14E |
| PDZr047/21.5 | | PARADISE VORTAC | | 112.20 | | 15E |
| POMr074/31.8 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| VCVr144/32.8 | | VICTORVILLE VOR/DME | | 109.05 | | 14E |
| PSPr277/37.9 | | PALM SPRINGS VORTAC | | 115.50 | | 13E |
| ELBr036/38.1 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PETIS | | 067/11.1 | | 397 | | 14E | | SB | ... -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SERVE 100LL FUEL AVBL 24-7. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 4504 x 75 ft. / 1373 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 34-05.113665N | | 34-05.118037N |
| Longitude: | 117-09.228998W | | 117-08.336917W |
| Elevation: | 1471.7 ft. | | 1574.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 076 magnetic, 090 true | | 256 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. fence, 300 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 1500 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF REDLANDS 35 CAJON STREET, SUITE 15A REDLANDS, CA 92374 Phone 909-798-7668 |
| Manager: | TED RICHARDSON 1745 SESSUMS DRIVE REDLANDS, CA 92373 Phone 909-557-8520 MAIN NO: 909-557-8520 |
Additional Remarks
| - | AVOID NOISE SENSITIVE AREAS S OF ARPT. |
| - | AEROBATIC ACT NE OF ARPT FROM 3800 FT MSL TO 7800 FT MSL; SEE SPECIAL NOTICE - AEROBATIC OPERATIONS NORTHEAST OF REDLANDS, CA. |
| - | COYOTES AND WATERFOWL ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | RMN VIGILANT TO SEE AND AVOID LRG AND HVY ACFT WI 5 NM OF REI AND ON SBD RWY 24 APCH WI 1.5 NM EAST THRU NORTH OF RWY; CTN WAKE TURB. ACTVLY MNT REI CTAF AND, IF POSS, SBD ON 119.45. OPR TRANSPONDER AND ADS-B OUT STRONGLY ENCOURAGED. |
| - | TSNT HEL PRKG ON WEST RAMP ONLY. HEL NOSE FACING EAST OR WEST. CALL ARPT MGMT FOR PRKG DTLS AT 909-557-8520. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (357KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (351KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSBD - San Bernardino International Airport (4 nm W)
KRIV - March Air Reserve Base (13 nm SW)
KRIR - Flabob Airport (14 nm SW)
KRAL - Riverside Airport (17 nm SW)
L35 - Big Bear City Airport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Steve Bastuba of Skyview Aerial Photo, Inc.
Photo taken 31-Oct-2013
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Redlands Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 13:13 |
| Sunrise | | 06:38 | | 13:38 |
| Sunset | | 19:07 | | 02:07 |
| Evening civil twilight | | 19:33 | | 02:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 17:11:59 |
| Local (UTC-7) | 31-Mar-2026 10:11:59 |
|
| METAR |
KSBD 4nm W | 311655Z 00000KT 5SM HZ OVC150 19/12 A3000
|
KRIV 14nm SW | 311655Z 00000KT 10SM FEW015 SCT130 BKN160 OVC250 19/13 A2998 RMK AO2A SLP144 T01850133
|
KRAL 17nm SW | 311653Z 24005KT 10SM FEW017 19/14 A3000 RMK AO2 SLP145 T01940139
|
KL35 18nm NE | 311655Z AUTO 24008G14KT 204V284 10SM SCT070 SCT080 13/M06 A3016 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSBD 4nm W | 311127Z 3112/0112 VRB04KT 6SM BR BKN010 FM311700 24005KT P6SM SCT015 BKN100 FM312100 26012G20KT P6SM SCT025 BKN080 FM010400 27008KT P6SM VCSH BKN025 FM011100 VRB04KT P6SM BKN025
|
KRIV 14nm SW | 311530Z 3115/0118 15009KT 9999 BKN010 BKN020 OVC120 520608 QNH2996INS BECMG 3118/3119 15009KT 9999 BKN020 BKN080 OVC120 510008 540806 QNH2998INS TEMPO 3118/3121 15010G15KT BECMG 3121/3122 32009KT 9999 VCSH BKN025 BKN080 OVC120 510008 540806 620909 QNH2992INS TEMPO 3122/0101 32010G15KT BECMG 0101/0102 30009KT 9999 -RA BKN020 OVC120 540608 650909 QNH2991INS BECMG 0105/0106 27006KT 8000 -RA BR BKN020 OVC060 540608 620903 QNH2993INS BECMG 0112/0113 29004KT 6000 -RA BR BKN007 OVC010 QNH2992INS BECMG
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|