FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | RAL |
| Lat/Long: | 33-57-06.8000N 117-26-42.4000W 33-57.113333N 117-26.706667W 33.9518889,-117.4451111 (estimated) |
| Elevation: | 818.9 ft. / 249.6 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2000) |
| From city: | 4 miles SW of RIVERSIDE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92503 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RIVERSIDE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RAL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | S-S 0600-1600, ALL M-F 0700-1700 |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 1000'; JET AND ALL OTHER ACFT 1500'. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWYS 09/27 & 16/34; TWY LGTS; HELI PERI LGTS - CTAF. PAPI RWYS 09, 27 & 34 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 121.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.8 |
| WX ASOS: | 128.8 (951-352-4392) |
| RIVERSIDE GROUND: | 124.125 [0700-2000] |
| RIVERSIDE TOWER: | 121.0 257.8 [0700-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 135.4 |
| SOCAL DEPARTURE: | 135.4 |
| CLASS C: | 135.4 ;SOUTH-SW |
| SETER STAR: | 127.0 |
| ZIGGY STAR: | 127.0 |
| WX AWOS-3PT at AJO (8 nm SW): | 132.175 (951-340-4764) |
| WX ASOS at CNO (10 nm W): | PHONE 909-393-5823 |
| WX ASOS at ONT (10 nm NW): | PHONE 909-937-2186 |
| WX AWOS-3 at SBD (14 nm NE): | PHONE 909-382-0067 |
| WX AWOS-3P at CCB (15 nm NW): | 119.525 (909-985-4731) |
| WX AWOS-3PT at POC (19 nm NW): | PHONE 909-962-5407 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RAL at field | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
| PDZr050/4.7 | | PARADISE VORTAC | | 112.20 | | 15E |
| HDFr295/(16.7) | | HOMELAND VOR | | 112.05 | | 14E |
| POMr099/18.6 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| ELBr027/21.8 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| SLIr057/32.0 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
| VCVr170/38.6 | | VICTORVILLE VOR/DME | | 109.05 | | 14E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PETIS | | 198/7.4 | | 397 | | 14E | | SB | ... -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFTER HRS CALL (951) 321-0091. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5401 x 100 ft. / 1646 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 48.0 | | Double wheel: | 70.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 33-57.233243N | | 33-57.032202N |
| Longitude: | 117-27.118152W | | 117-26.077353W |
| Elevation: | 760.4 ft. | | 818.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 103 true | | 269 magnetic, 283 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 37 ft. gnd, 1155 ft. from runway, 520 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear SUPPLEMENTAL WIND CONE 0 FT FM THR 350 FT S OF RY CNTRLN. |
Runway 16/34
| Dimensions: | 2850 x 50 ft. / 869 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0, LTD BY ARPT OPERATOR TO 12500 LBS SINGLE WHEEL GEAR. | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 33-57.309280N | | 33-56.839580N |
| Longitude: | 117-26.918280W | | 117-26.903997W |
| Elevation: | 774.5 ft. | | 750.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 165 magnetic, 179 true | | 345 magnetic, 359 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 33-57.105333N | | |
| Longitude: | 117-26.857000W | | |
| Elevation: | 766.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF RIVERSIDE 6951 FLIGHT ROAD RIVERSIDE, CA 92504 Phone 951-351-6113 |
| Manager: | DR. DANIEL PRATHER 6951 FLIGHT ROAD RIVERSIDE, CA 92504 Phone 951-351-6113 DPRATHER@RIVERSIDECA.GOV |
Additional Remarks
| - | ACFT DEP RYS 09 & 27 NOT VSBL TO ACFT AT OTHER END OF RY. |
| - | NUMEROUS POWER LINES 1,780 - 2,887 FEET NORTH OF RY 16 THLD AT OR BLO 80 FEET AGL. |
| - | S 1,400 FT OF RWY 34 & TWY J AND S 500 FT OF TWY B NOT VSB FM TWR. |
| - | TWY E STEEP SLOPE |
| - | TWY L NOT VSB FM TWR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | TURBINE ENG ACFT: PREFERRED ROLLING TKOF FOR NOISE MGMT. |
| - | RWY 27 DEP: FOR NOISE MGMT, AFTER DEP TURN RIGHT 10 DEGS; ASSUME CRS AFTER RCHG 1500 MSL. |
| - | NO HIGH PWR ENG MAINT RUNS BTN 2200-0700 LCL. |
| - | FOR NOISE MGMT: NO TURNS BFR ARPT BDRY AND 1500 MSL. |
| - | RWY 27: -20 FT DITCH 50 FT FM RWY 27 THLD. |
| - | POWER PLANT 3,000 FT NORTH OF RY 16 THLD PRODUCING THERMAL PLUME, AVOIDANCE ADZD, |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| SETER FIVE **CHANGED** | |
download (244KB) |
| ZIGGY EIGHT **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (400KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 | |
download (336KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (305KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (295KB) |
| VOR RWY 09 | |
download (260KB) |
| VOR-A | |
download (282KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
|
| RIVERSIDE TWO (OBSTACLE) | |
download (325KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (352KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRIR - Flabob Airport (3 nm NE)
KAJO - Corona Municipal Airport (8 nm SW)
KCNO - Chino Airport (10 nm W)
KONT - Ontario International Airport (10 nm NW)
KRIV - March Air Reserve Base (10 nm SE)
KSBD - San Bernardino International Airport (14 nm NE)
KCCB - Cable Airport (15 nm NW)
KREI - Redlands Municipal Airport (17 nm NE)
KPOC - Brackett Field Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Fred Emmert AirViews.com
Photo taken 10-Dec-2014
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Riverside Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 13:13 |
| Sunrise | | 06:38 | | 13:38 |
| Sunset | | 19:09 | | 02:09 |
| Evening civil twilight | | 19:34 | | 02:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 05:43:40 |
| Local (UTC-7) | 01-Apr-2026 22:43:40 |
|
| METAR |
| KRAL | 020453Z AUTO 28006KT 10SM CLR 15/12 A3000 RMK AO2 SLP146 T01500117
|
KAJO 8nm SW | 020456Z AUTO 30005KT 10SM CLR 16/12 A3001 RMK AO2 SLP158 T01560117
|
KCNO 9nm W | 020453Z AUTO 27007KT 10SM CLR 14/12 A3001 RMK AO2 SLP159 T01440117
|
KONT 9nm NW | 020459Z 24007KT 10SM BKN018 16/12 A3000 RMK AO2 T01560117 $
|
KRIV 10nm SE | 020455Z AUTO 35004KT 10SM CLR 14/10 A2998 RMK AO2 SLP147 T01390101
|
KSBD 14nm NE | 020500Z AUTO 22005KT 10SM CLR 15/08 A3001 RMK AO2 T01500080
|
KCCB 15nm NW | 119.525 909-985-4731
020035Z AUTO 24011KT 200V270 10SM BKN048 19/08 A2993 RMK AO2
|
KPOC 18nm NW | 020347Z 23007KT 10SM SCT018 BKN 021 15/12 A3000
|
|
| TAF |
KONT 9nm NW | 020405Z 0204/0306 25006KT P6SM SCT030 SCT070 FM020600 24006KT P6SM BKN019 FM021400 25006KT P6SM BKN025 FM021900 25010KT P6SM SCT040
|
KRIV 10nm SE | 020402Z 0204/0310 32009KT 9999 FEW050 SCT300 QNH2997INS BECMG 0206/0207 VRB05KT 9999 BKN020 BKN040 BKN300 QNH2997INS BECMG 0208/0209 VRB06KT 4800 BR BKN007 OVC015 QNH2994INS BECMG 0214/0215 VRB06KT 8000 BR SCT007 OVC015 QNH2997INS BECMG 0217/0218 28006KT 9999 NSW SCT040 BKN300 QNH2992INS BECMG 0220/0221 30012KT 9999 SCT040 SCT300 QNH2986INS BECMG 0304/0305 VRB05KT 9999 FEW025 BKN040 QNH2993INS TX22/0222Z TN11/0213Z
|
KSBD 14nm NE | 020405Z 0204/0224 25010KT P6SM SCT025 SCT035 FM020500 26005KT P6SM BKN025 FM020700 VRB04KT P6SM BKN019 FM021500 VRB04KT P6SM BKN025 FM021800 26005KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|