FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | L18 |
| Lat/Long: | 33-21-16.8270N 117-15-01.0270W 33-21.280450N 117-15.017117W 33.3546742,-117.2502853 (estimated) |
| Elevation: | 710.9 ft. / 217 m (estimated) |
| Variation: | 13E (1985) |
| From city: | 2 miles S of FALLBROOK, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92028 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | L18 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-1400 |
| Pattern altitude: | TPA - 1708(1000) FIXED WING, 1200(492) HEL. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 MED INTST ONLY AVBL. ACTVT MIRL RWY 18/36 & TWY LGTS - CTAF (5 CLICKS ON). |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 123.05 |
| WX AWOS-3P: | 118.425 (760-723-6073) |
| SOCAL APPROACH: | 127.3 |
| SOCAL DEPARTURE: | 127.3 |
| CLASS B: | 127.3 ;294-332 SAN BLW 7,000 FT |
| WX ASOS at OKB (10 nm SW): | 127.8 (760-439-9683) |
| WX ASOS at CRQ (14 nm S): | PHONE 760-795-2628 |
| WX AWOS-3 at F70 (15 nm NE): | 119.025 (951-696-1018) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OCNr036/10.8 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
| HDFr173/(25.5) | | HOMELAND VOR | | 112.05 | | 14E |
| ELBr115/30.8 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| MZBr343/34.4 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| JLIr276/35.7 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
| PDZr143/36.6 | | PARADISE VORTAC | | 112.20 | | 15E |
| RALr151/(37.4) | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF-SERVICE FUEL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 2150 x 60 ft. / 655 x 18 m |
| Surface: | asphalt/rubberized friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 33-21.452298N | | 33-21.108605N |
| Longitude: | 117-14.965187W | | 117-15.069038W |
| Elevation: | 710.7 ft. | | 698.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 181 magnetic, 194 true | | 001 magnetic, 014 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (4.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 45 x 45 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Operational restrictions: | RSTD TO PUBLIC SAFETY ACFT. |
| Latitude: | 33-21.112167N | | |
| Longitude: | 117-15.024667W | | |
| Elevation: | 697.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF SAN DIEGO 1960 JOE CROSSON DRIVE EL CAJON, CA 92020-1235 Phone 619-956-4800 |
| Manager: | MEADOW CHASE 2155 SOUTH MISSION ROAD FALLBROOK, CA 92028 Phone 760-788-3366 |
Additional Remarks
| - | NO SAFETY AREA AVBL DUE TO ABRUPT DROP-OFF EACH END OF RWY. |
| - | CONC HELIPAD CLOSED TO UNAUTHORIZED AIRCRAFT. |
| - | AP ADMIN BLDG EAST SIDE OF RWY; FUELING AREA WEST OF AFLD. |
| - | PART 77 OBSTRUCTION, +15 FT HILL 100 FT E OF RWY 18 CNTRLN. |
| - | ROTORCRAFT FUEL UNAVBL. RCMDD HEL TFC PAT APCH AND DEP AT 492 FT AGL TO AND FROM EAST AT MID RWY. HEL TGL RSTRD TO RWY. |
| - | HOVERS, SKID LANDINGS, AND AUTO-ROTATIONS PROHIBITED. |
| - | RWY 18 CALM WIND RWY |
| - | TRAN PRKG LCTD ON SE CORNER OF AFLD. |
| - | OCNL COYOTE ON OR IN THE VICINITY OF RWY AND TWY. |
| - | ACFT SHALL SELF-ANNOUNCE ON CTAF PRIOR TO LDG OR TKOF. |
| - | FOR CD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | NOISE ABATEMENT: TKOFS CLIMB STRAIGHT AHEAD TO 1200 FT MSL. RWY 18 TURN CROSSWIND WHEN ABEAM WATER TANK 1.1 MI ESE OF RWY. RWY 18 EXTEND DOWNWIND LEG TO ALLOW 1/3 MILE FINAL APCH. FLY DOWNWIND EAST OF HIGH SCHOOL. |
| - | PPR FOR ALL ACFT OVER 12000 LBS AND ALL MIL ACFT, CTC AMGR. |
| - | TWY HOLD BARS NON -STD DIST FM RY EDGE. |
| - | MIL BASE SW, FRQ MIL HELS IN VICINITY OF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| GPS RWY 18 | |
download (265KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
|
| FALLBROOK ONE (OBSTACLE) | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (198KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNFG - Camp Pendleton MCAS (Munn Field) Airport (6 nm SW)
KOKB - Bob Maxwell Memorial Airfield (10 nm SW)
KCRQ - Mc Clellan-Palomar Airport (14 nm S)
F70 - French Valley Airport (15 nm NE)
KRNM - Ramona Airport (25 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of West Coast Aerial Photography
Photo taken 08-Mar-2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fallbrook Community Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 12:16 |
| Sunrise | | 05:44 | | 12:44 |
| Sunset | | 19:48 | | 02:48 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 03:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 19:07:26 |
| Local (UTC-7) | 25-May-2026 12:07:26 |
|
| METAR |
| KL18 | 251855Z AUTO 34003KT 10SM SCT026 20/11 A2998 RMK AO2
|
KNFG 6nm SW | 251852Z AUTO 18006KT 10SM OVC032 21/13 A2996 RMK AO2 SLP145 T02060128
|
KOKB 10nm SW | 251852Z AUTO 26011KT 10SM OVC031 20/12 A2996 RMK AO2 SLP145 T02000122
|
KCRQ 13nm S | 251853Z VRB05KT 10SM OVC027 18/12 A2996 RMK AO2 SLP144 T01830117
|
KF70 15nm NE | 251855Z AUTO 00000KT 10SM SCT021 18/10 A2997 RMK AO2
|
|
| TAF |
KNFG 6nm SW | 251500Z 2515/2615 VRB03KT 9999 OVC025 QNH29991012INS BECMG 2518/2520 25010KT 9999 FEW020 SCT220 QNH2991INS TEMPO 2520/2601 25010G20KT 9999 FEW010 SCT025 QNH INS BECMG 2607/2609 VRB03KT 9999 BKN020 QNH2987INS TX21/2521Z TN13/2607Z
|
KCRQ 13nm S | 251728Z 2518/2618 27005KT P6SM OVC022 FM251900 26009KT P6SM BKN030 TEMPO 2519/2523 SCT030 FM260200 26005KT P6SM OVC022 TEMPO 2612/2616 5SM -DZ BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|