FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | M55 |
| Lat/Long: | 33-50-48.1880N 088-06-55.7130W 33-50.803133N 088-06.928550W 33.8467189,-88.1154758 (estimated) |
| Elevation: | 463 ft. / 141.1 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 6 miles N of VERNON, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35586 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ARPT LGTS INOP. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| COLUMBUS APPROACH: | 126.075 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 126.075 |
| WX AWOS-3P at M40 (19 nm W): | 118.475 (662-369-3498) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC (COLUMBUS RCAG) ON FREQS 127.1/269.4 WHEN COLUMBUS APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CBMr053/20.3 | | CALEDONIA VORTAC | | 115.20 | | 00E |
| IGBr039/29.4 | | BIGBEE VORTAC | | 116.20 | | 04E |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3613 x 75 ft. / 1101 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition WDSPRD JOINT CRACKING WITH VEGETATION. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity ARPT LGTS INOP. |
| Runway edge markings: | RWY MARKINGS POOR DUE TO FADING |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 33-51.091750N | | 33-50.515000N |
| Longitude: | 088-07.016850W | | 088-06.840000W |
| Elevation: | 463.0 ft. | | 457.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 166 true | | 348 magnetic, 346 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left | | pulsating/steady burning VASI on left |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. trees, 336 ft. from runway, 137 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear 13 FT TREE 160 FT FM RWY END 111 FT RIGHT OF CNTRLN, 0:1 OBST CLNC; 18 FT TREE 149 FT FM RWY END 126 FT RIGHT OF CNTRLN; 11 FT TREE 163 FT FM RWY END 94 FT RIGHT OF CNTRLN; 6 FT TREE 197 FT FM RWY END 96 FT LEFT OF CNTRLN; 2 FT FENCE 196 FT FM RWY END 109 FT LEFT OF CNTRLN. | | 17 ft. trees, 202 ft. from runway, 11 ft. left of centerline 11 FT TREE 189 FT FM RWY END 71 FT RIGHT OF CNTRLN, 0:1 OBST CLNC; 22 FT TREE 198 FT FM RWY END 125 FT RIGHT OF CNTRLN; 16 FT TREE 191 FT FM RWY END 74 FT LEFT OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LAMAR COUNTY COMSN PO BOX 338 VERNON, AL 35592 Phone 205-695-9119 |
| Manager: | GLENN CRAWFORD CITY HALL VERNON, AL 35592 Phone 205-695-7718 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | ALL ARPT LGT OTS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (195KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (205KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M95 - Richard Arthur Field Airport (17 nm SE)
KHAB - Marion County-Rankin Fite Airport (17 nm N)
M40 - Monroe County Airport (19 nm W)
KCBM - Columbus Air Force Base (20 nm SW)
KUBS - Columbus-Lowndes County Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Lamar County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 05:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 11:29:38 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 06:29:38 |
|
| METAR |
KM40 19nm W | 211115Z AUTO 00000KT 6SM BR FEW007 BKN021 OVC030 21/21 A3003 RMK AO2
|
KCBM 21nm SW | 211118Z AUTO M M M M M A2997 RMK AO2 RAE17 SLPNO ALSTG ESTMD RVRNO $
|
KGTR 33nm SW | 211105Z 16004KT 10SM SCT015 OVC070 22/22 A3002 RMK AO2 $
|
|
| TAF |
KCBM 21nm SW | 210900Z 2109/2215 10009KT 9999 VCSH BKN010 QNH2993INS TEMPO 2109/2113 9000 -RA BKN016 BECMG 2112/2113 18009KT 9999 VCSH BKN015 QNH2996INS TEMPO 2113/2116 8000 SHRA VCTS BKN010CB BECMG 2115/2116 20009KT 9999 NSW SCT015 BKN140 QNH2989INS BECMG 2119/2120 22009KT 9999 VCSH BKN030 QNH2984INS TEMPO 2120/2205 SHRA VCTS BKN030CB BECMG 2208/2209 15010G15KT 8000 SHRA VCTS BKN005CB QNH2984INS TEMPO 2209/2215 18015G25KT 4800 TSRA TX27/2121Z TN21/2203Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|