FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MCN |
| Lat/Long: | 32-41-34.2000N 083-38-57.2000W 32-41.570000N 083-38.953333W 32.6928333,-83.6492222 (estimated) |
| Elevation: | 354.2 ft. / 108.0 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2020) |
| From city: | 9 miles S of MACON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31216 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0500-2000 FOR SVC AFT HRS HIGHNOTE AVIATION - 478-957-9791. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 05; REIL RWY 23 & 32; HIRL RWY 05/23; MIRL RWY 14/32 & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
Airport Communications
| CTAF: | 128.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.775 |
| WX ASOS: | PHONE 478-795-1120 |
| MACON GROUND: | 121.65 [0800-2000] |
| MACON TOWER: | 128.2 257.8 [0800-2000] |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 |
| EMERG: | 121.5 |
| TRSA: | 124.2 |
| WX AWOS-3 at PXE (12 nm SW): | 123.825 (478-987-8768) |
- ATLANTA LARGE TRACON PROVIDES APCH/DEP SVC 0615-2300 ON FREQ 124.2/279.6; ATLANTA ARTCC PROVIDES APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQS 134.5/360.75 (MACON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr344/29.8 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LINDBERGH | | 041/38.8 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6500 x 150 ft. / 1981 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 128.0 | | Double tandem: | 237.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 32-41.161132N | | 32-41.878952N |
| Longitude: | 083-39.638048W | | 083-38.696658W |
| Elevation: | 331.0 ft. | | 354.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 054 magnetic, 048 true | | 234 magnetic, 228 true |
| Declared distances: | TORA:6501 TODA:6501 ASDA:6221 LDA:6221 | | TORA:6501 TODA:6501 ASDA:6426 LDA:6426 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 27 ft. trees, 1540 ft. from runway, 450 ft. right of centerline | | 47 ft. trees, 1140 ft. from runway, 350 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5000 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 44.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 32-41.902132N | | 32-41.371342N |
| Longitude: | 083-39.046733W | | 083-38.300562W |
| Elevation: | 353.7 ft. | | 345.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 130 true | | 316 magnetic, 310 true |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:5000 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:5000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 1060 ft. from runway, 50 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 32 ft. rr, 525 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MACON-BIBB COUNTY CITY HALL MACON, GA 31202 Phone 478-788-3760 |
| Manager: | DOUGLAS FAOUR 1000 TERMINAL DR MACON, GA 31297 Phone 478-219-1142 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | PCR VALUE: 755/F/D/X/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 570/F/D/X/T |
| - | ROBINS AFB CLASS D AIRSPACE .4 MI SE OF DEP END RY 14. VFR ACFT DEP RY 14 BTN 2000-0800 ARE ADVISED TO CTC ROBINS ATCT 133.22/320.1 PRIOR TO DEP. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | PAEW ADJ TO THE MOVEMENT AREAS FROM MARCH 1 TO NOV 1 FOR GRASS CUTTING. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN ATCT CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
| - | NO ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 118 FT MAY TAXI ON TWY C BTN RWY 23 AND RWY 32. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (271KB) |
| ILS RWY 05 (SA CAT I - II) | |
download (261KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (212KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (499KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KWRB - Robins Air Force Base (4 nm SE)
KMAC - Macon Downtown Airport (9 nm NE)
KPXE - Perry-Houston County Airport (12 nm SW)
48A - Cochran Airport (26 nm SE)
53A - Dr. C P Savage Sr. Airport (30 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 11-Apr-2011
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Middle Georgia Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 23:16:39 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 19:16:39 |
|
| METAR |
| KMCN | 222253Z 30006KT 10SM FEW110 22/21 A3002 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS RAE48 TSE11 SLP162 P0002 T02220211
|
KWRB 6nm SE | 222259Z 31005KT 10SM -DZ OVC050 24/21 A3001 RMK AO2A LTG DSNT N-NE AND S-W DZB59 SLP163 TSNO $
|
KPXE 12nm SW | 222255Z AUTO 28008KT 10SM -VCTSRA SCT040 SCT050 BKN060 22/21 A3005 RMK AO2 LTG DSNT SW THRU NW P0002
|
|
| TAF |
| KMCN | 221858Z 2219/2318 17012KT P6SM VCSH FEW045 SCT100 TEMPO 2220/2224 4SM -TSRA BKN025CB FM230200 VRB03KT P6SM VCSH SCT008 BKN025 FM230400 VRB03KT P6SM OVC008 FM231100 VRB03KT 5SM BR BKN007 PROB30 2312/2315 4SM -SHRA BR OVC004 FM231500 15005KT P6SM -SHRA SCT010 BKN030
|
KWRB 6nm SE | 212340Z 2123/2301 16009KT 9999 VCTS BKN040CB QNH2995INS TEMPO 2200/2203 23015G25KT 8000 -SHRA VCTS BKN030CB BECMG 2202/2203 15006KT 9999 NSW BKN030 QNH2998INS BECMG 2208/2209 17006KT 9999 SCT045 BKN120 QNH2997INS BECMG 2218/2219 16009KT 9999 VCTS BKN035CB QNH2996INS TEMPO 2219/2221 23020G35KT 3200 -TSRA BKN025CB BECMG 2221/2222 15009KT 9999 -SHRA OVC100 QNH2996INS TX31/2123Z TN20/2210Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|