FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | O88 |
| Lat/Long: | 38-11-36.2000N 121-42-13.1000W 38-11.603333N 121-42.218333W 38.1933889,-121.7036389 (estimated) |
| Elevation: | 22.6 ft. / 7 m (estimated) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 3 miles NW of RIO VISTA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94571 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1994 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RIU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-THUR 0800 - 1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 07, 15, 25, & 33; PAPI RWY 07, 15, 25, & 33; MIRL RWY 07/25 & 15/33; PERIMETER H1 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-AV: | 127.075 (707-374-5396) |
| TRAVIS APPROACH: | 119.9 |
| TRAVIS DEPARTURE: | 119.9 |
| WX ASOS at VCB (16 nm NW): | 134.75 (707-240-8032) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SACr188/16.6 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| CCRr044/18.4 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
| SGDr071/31.6 | | SCAGGS ISLAND VORTAC | | 112.10 | | 17E |
| MCCr189/31.7 | | MC CLELLAN VOR/DME | | 109.20 | | 17E |
| LINr265/33.8 | | LINDEN VOR/DME | | 114.80 | | 17E |
| OAKr024/37.3 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FAST PAY FUEL SYSTEM AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4199 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 38-11.606865N | | 38-11.658582N |
| Longitude: | 121-42.573408W | | 121-41.699158W |
| Elevation: | 21.3 ft. | | 21.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 072 magnetic, 086 true | | 252 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 15/33
| Dimensions: | 2199 x 60 ft. / 670 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-11.716400N | | 38-11.375910N |
| Longitude: | 121-42.452610W | | 121-42.295648W |
| Elevation: | 21.6 ft. | | 21.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 146 magnetic, 160 true | | 326 magnetic, 340 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. pole, 1365 ft. from runway, 46:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 180 x 180 ft. / 55 x 55 m |
| Surface: | concrete |
| Runway edge lights: | PERI |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF RIO VISTA ONE MAIN STREET RIO VISTA, CA 94571 Phone 707-374-6451 |
| Manager: | TOM HAVENS ONE MAIN STREET, P.O. BOX 94571 RIO VISTA, CA 94571 Phone 707-249-7510 AFTER HOURS CALL (707) 249-7510 |
Additional Remarks
| - | RY 25 CALM WIND RY. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA N OF RY 33. DO NOT OVERFLY RANCH & CORRALS OFF RY 33. ALL RYS CLIMB TO 700 FT BEFORE TURNS. |
| - | HELIPAD: NO AUTOROTATIONS HOVERING AUTO'S OR RUNNING LDGS TO PAVEMENT. |
| - | HEL TFC TO HELIPAD REMAIN SOUTH OF ARPT 500 FT. |
| - | WHEN WIND FAVORS RWY 15/33 HELS MAY USE APRON AREA WEST OF RWY 15/33; REMAIN WEST OF ARPT 500 FT. |
| - | FOR CD CTC OAKLAND ARTCC AT 510-745-3380. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSUU - Travis Air Force Base (11 nm W)
KVCB - Nut Tree Airport (16 nm NW)
1O3 - Lodi Airport (20 nm E)
KEDU - University Airport (21 nm N)
KCCR - Buchanan Field Airport (21 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by James M. Malone III, MD
Photo taken 03-Apr-2011
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Rio Vista Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:31 | | 12:31 |
| Sunrise | | 06:00 | | 13:00 |
| Sunset | | 20:06 | | 03:06 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 03:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 01:20:33 |
| Local (UTC-7) | 11-May-2026 18:20:33 |
|
| METAR |
KSUU 11nm NW | 120055Z 22011KT 10SM CLR 30/09 A2983 RMK AO2A SLP107 T03010090 $
|
KVCB 16nm NW | 120053Z AUTO 22009KT 10SM CLR 32/10 A2985 RMK AO2 SLP105 T03220100 $
|
KCCR 20nm SW | 120053Z 30007KT 10SM CLR 30/02 A2986 RMK AO2 SLP098 T03000017
|
KEDU 21nm N | 120100Z AUTO 16006KT 10SM 32/12 A2985 RMK AO1
|
KSAC 21nm NE | 120053Z 21006KT 10SM CLR 33/11 A2984 RMK AO2 SLP103 T03280111
|
|
| TAF |
KSUU 11nm NW | 111855Z 1119/1301 23009KT 9999 SKC QNH2982INS BECMG 1201/1202 23012G18KT 9999 SKC QNH2983INS BECMG 1203/1204 23015G25KT 9999 SKC QNH2984INS TEMPO 1218/1221 23012G18KT TX30/1123Z TN12/1213Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|