FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OZR |
| Lat/Long: | 31-16-32.7970N 085-42-48.0640W 31-16.546617N 085-42.801067W 31.2757769,-85.7133511 (estimated) |
| Elevation: | 301 ft. / 92 m (estimated) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 6 miles S of FORT RUCKER, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36322 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OZR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 135.2 |
| ATIS: | 111.2 316.15 |
| CAIRNS GROUND: | 121.9 288.25 [1200-0700Z++MON-FRI] |
| CAIRNS TOWER: | 135.2 248.55 111.2T 122.5R [1200-0700Z++MON-FRI] |
| CAIRNS APPROACH: | 125.4 ;341-120 133.45 ;220-340 133.75 ;121-219 239.275 ;220-340 270.35 ;121-219 327.125 ;341-120 336.3 ;220-340 [24 HRS TUE-SAT,1200-0500Z++ SUN-MON.] |
| JACKSONVILLE ARTCC APPROACH: | 122.5R 128.55 229.6 |
| CAIRNS DEPARTURE: | 125.4 ;341-120 133.45 ;220-340 133.75 ;121-219 239.275 ;220-340 270.35 ;121-219 327.125 ;341-120 336.3 ;220-340 [24 HRS TUE-SAT,1200-0500Z++ SUN-MON.] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.075 257.95 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 133.45 ;220-340 239.275 ;220-340 |
| OPS: | 126.2 371.35 |
| PMSV METRO: | 134.1 |
| PTD: | 134.1 348.8 |
| WX AWOS-3PT at EDN (10 nm W): | 118.9 (334-347-3524) |
| WX ASOS at DHN (14 nm E): | PHONE 334-983-5999 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC (ZJX) ON FREQS 134.3/322.55 (DOTHAN RCAG) WHEN CAIRNS APCH/DEP CLSD.
- PMSV METRO 134.1 REMOTE BRIEFING SVC AVBL BARKSDALE AFB, 26 OWS DSN 331-2651, C 318-529-2651/2652/2653 OR HTTPS://26OWS.US.AF.MIL
- WHEN TWR CLSD CTC APP/DEP 125.4, 327.125, 135.2, 111.2, 248.55
- ATCT-ARAC.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OZR at field | | CAIRNS VOR/DME | | 111.20 | | 03W |
| HEYr211/(6.7) | | HANCHEY VOR | | 110.60 | | 03W |
| EDNr100/(9.8) | | ENTERPRISE VOR | | 116.60 | | 03W |
| RRSr266/14.5 | | WIREGRASS VORTAC | | 111.60 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOLL WEEVIL | | 108/14.3 | | 352 | | 03W | | BVG | -... ...- --. |
| BLOOD | | 153/38.9 | | 365 | | 04W | | TOI | - --- .. |
Airport Services
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5025 x 150 ft. / 1532 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 31-17.075550N | | 31-16.246800N |
| Longitude: | 085-42.756717W | | 085-42.772900W |
| Elevation: | 301.0 ft. | | 296.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 6/24
| Dimensions: | 4546 x 150 ft. / 1386 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 31-16.236617N | | 31-16.603367N |
| Longitude: | 085-43.221917W | | 085-42.460300W |
| Elevation: | 296.2 ft. | | 294.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (2.70 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-16.506467N | | |
| Longitude: | 085-42.829450W | | |
| Elevation: | 298.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-16.184833N | | |
| Longitude: | 085-42.884600W | | |
| Elevation: | 306.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H3
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-17.072167N | | |
| Longitude: | 085-43.116583W | | |
| Elevation: | 304.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H4
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-17.171300N | | |
| Longitude: | 085-43.030900W | | |
| Elevation: | 306.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H5
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 31-17.138600N | | |
| Longitude: | 085-42.960483W | | |
| Elevation: | 306.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY CAIRNS ARMY AIR FIELD 9325 GUNSTON ROAD FT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | PAUL MEISSNER (CIVILIAN POC) Phone 334-255-2680 |
Additional Remarks
| - | OIL: O-156 |
| - | CAUTION: INTS STU TRNG. |
| - | MISC: ACFT INBD WITH CODES CTC BASE OPS 45 NM OUT. TRAN ACFT REQUIRE DD FORM 1898. A CREW MEMBER MUST REMAIN WITH ACFT DUR REFUEL OPR. DD FORM 1898 AVAILABLE AT BASE OPS SERVICE COUNTER. |
| - | SEE FLIP AP/1 FLT HAZ FOR FORT RUCKER AND SUPPLEMENTARY ARPT RMK FOR CAIRNS AAF. |
| - | MISC: TRAN ALERT SVC AVBL 1300-2400Z++MON-FRI. |
| - | MISC: WX OBSN AUTOMATED AND AUGMENTED AS RQR H24. FCST AVBL 0700Z++MON-0700Z++ TUES, 0900Z++ TUES-0700Z++ WEDS, 0900Z++ WEDS-0700Z++ THURS, 0900Z++ THURS-0700Z++FRI, 0900Z++ FRI-0700Z++ SAT, EXC HOL. WX OBSN VIS RSTD SW-NW DUE TO BLDG. REMOTE BRIEFING SVC AVBL 26 OWS, BARKSDALE AFB DSN 331-2651, C318-529-2651/2652/2653 OR HTTPS:26OWS.US.AF.MIL. WX OBSN AUTOMATED AND AUGMENTED AS RQR 24/7 OPS. |
| - | ALL TRAN ACFT 1 HR PPR. ALL RON ACFT, AND ARR/DEP ACFT WITH CODE ABOARD CTC BASE OPS DSN 558-8361/8433 C334-255-8361 1100Z++ MON-0800Z++ SAT. |
| - | RADAR: SEE TERMINAL FLIP FOR RADAR MINIMA. |
| - | TRAN ALERT: WHEN TWR/BASE OPS CLSD CTC REFUEL DSN 558-8639, C334-498-3735. |
| - | CLNC DEL - OPR H24 TUE-SAT; 1200-0500Z++ SUN MON 118.075 257.95. |
| - | JASU: (MD-3) |
| - | FUEL: J8 AVCARD AND AIRCARDS ARE ACCEPTED. IDENTAPLATES FOR ACFT ARE NOT ACCEPTED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 06 **CHANGED** | |
download (129KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (124KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (112KB) |
| VOR RWY 06 | |
download (121KB) |
| VOR RWY 24 | |
download (123KB) |
Departure Procedures |
| CAIRNS TWO (RNAV) **NEW** | |
download (93KB) |
| CLIOS TWO | |
download (86KB) |
| HAXES TWO (RNAV) **NEW** | |
download (100KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (526KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLOR - Lowe Army Heliport (Fort Rucker) (5 nm N)
KHEY - Hanchey Army Heliport (Fort Rucker) (6 nm NE)
KSXS - Shell Army Heliport (9 nm NW)
KEDN - Enterprise Municipal Airport (10 nm W)
71J - Ozark/Blackwell Field Airport (11 nm NE)
KDHN - Dothan Regional Airport (14 nm E)
33J - Geneva Municipal Airport (16 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Cairns Army Airfield (Fort Rucker) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 05:49 | | 10:49 |
| Sunset | | 19:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 19:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 15:25:09 |
| Local (UTC-5) | 14-May-2026 10:25:09 |
|
| METAR |
| KOZR | 141455Z AUTO 35006KT 10SM FEW200 25/11 A2996 RMK AO2 SLP145 T02500108 52013
|
KLOR 5nm NW | 141455Z AUTO 33005KT 10SM CLR 24/13 A2997 RMK AO2 SLP131 T02440133 52013
|
KHEY 5nm NE | 141455Z AUTO 35005KT 10SM CLR 25/13 A2997 RMK AO2 SLP149 T02470129 52013
|
KSXS 9nm NW | 141455Z AUTO 36006KT 9SM CLR 24/12 A2998 RMK AO2 SLP151 T02400120 52014
|
KEDN 10nm W | 141455Z AUTO 02004KT 10SM CLR 23/10 A2999 RMK AO1 T02300103
|
KDHN 14nm E | 141453Z 36006KT 10SM CLR 24/11 A3001 RMK AO1 SLP158 T02390106 51012 $
|
|
| TAF |
| KOZR | 141000Z 1410/1516 33008KT 9999 SKC QNH2982INS TX28/1420Z TN17/1411Z
|
KDHN 14nm E | 141120Z 1412/1512 33006KT P6SM FEW060 FM141600 32012G20KT P6SM SKC FM150100 33005KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|