FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DHN |
| Lat/Long: | 31-19-15.6650N 085-26-58.1190W 31-19.261083N 085-26.968650W 31.3210181,-85.4494775 (estimated) |
| Elevation: | 400.8 ft. / 122.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 5 miles NW of DOTHAN, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36350 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DHN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSR RWY 32; REIL RWY 14 & 18; PAPI RWY 14; HIRL RWY 14/32 - CTAF. PAPI RWY 18; MIRL RWY 18/36 AVBL BY PRIOR REQ DURG ATNDD HRS, CALL 334-983-8100/8103. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, MISC: LDG FEE FOR PART 135 OPS. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | ARFF INDEX B AVAILABLE; 48 HR PPR FOR UNSKED ACR OPNS WITH MORE THAN 30 PSGR SEATS 2300-0600 CALL AMGR 334-983-8100. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 135.725 |
| WX ASOS: | PHONE 334-983-5999 |
| DOTHAN GROUND: | 121.7 348.6 [0600-2100 MON-FRI; 0800-2000 SAT & SUN.] |
| DOTHAN TOWER: | 118.4 257.6 [0600-2100 MON-FRI; 0800-2000 SAT & SUN.] |
| CAIRNS APPROACH: | 125.4 |
| CAIRNS DEPARTURE: | 125.4 |
| VFR ADZY: | 118.4 |
| WX AWOS-3PT at HDL (7 nm E): | 119.575 (334-693-0508) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 134.3/322.55 (DOTHAN RCAG) WHEN CAIRNS APCH/DEP CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RRSr335/2.4 | | WIREGRASS VORTAC | | 111.60 | | 02E |
| HEYr110/(10.9) | | HANCHEY VOR | | 110.60 | | 03W |
| OZRr081/14.5 | | CAIRNS VOR/DME | | 111.20 | | 03W |
| EDNr089/(23.3) | | ENTERPRISE VOR | | 116.60 | | 03W |
| MAIr332/36.2 | | MARIANNA VORTAC | | 114.00 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOLL WEEVIL | | 095/27.3 | | 352 | | 03W | | BVG | -... ...- --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 8500 x 150 ft. / 2591 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 31-19.835380N | | 31-18.844952N |
| Longitude: | 085-27.698750W | | 085-26.542987W |
| Elevation: | 400.5 ft. | | 381.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 138 magnetic, 135 true | | 318 magnetic, 315 true |
| Declared distances: | TORA:8500 TODA:8500 ASDA:8500 LDA:8500 | | TORA:8500 TODA:8500 ASDA:8500 LDA:8500 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | rollout | | touchdown |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS |
Runway 18/36
| Dimensions: | 5501 x 102 ft. / 1677 x 31 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 31-19.592503N | | 31-18.685225N |
| Longitude: | 085-26.733592W | | 085-26.733445W |
| Elevation: | 394.7 ft. | | 378.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 183 magnetic, 180 true | | 003 magnetic, 360 true |
| Displaced threshold: | 100 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5501 TODA:5501 ASDA:5501 LDA:5401 | | TORA:5401 TODA:5401 ASDA:5501 LDA:5501 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 48 ft. trees, 1400 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 80 ft. trees, 2050 ft. from runway, 450 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DOTHAN-HOUSTON CO ARPT AUTH 800 ARPT DR SUITE 15 DOTHAN, AL 36303 Phone 334-983-8100 |
| Manager: | ADAM HARTZOG 800 ARPT DR SUITE 15 DOTHAN, AL 36303 Phone 334-983-8108 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 325/F/A/X/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 420/F/A/X/T |
| - | MAXI WID TWY A IS 75 FT FOR RWY 14/32. |
| - | RSTD: USAF NA TO OPER C130 ACFT ON RWY 18/36. |
| - | ARFF PSNL ON DUTY AT ARPT 24 HRS. |
| - | FUEL A, A+ (C334 983 4541) (NC 100LL). |
| - | LN OF SIGHT FROM DOTHAN ATC TO A PTN OF TXY BRAVO BTN TXY ALPHA AND THE APCH END OF RWY 36 OBSTD BY THE AP BLDG. |
| - | FOR CD WHEN TWR CLSD IF UNA RDO, CTC CAIRNS APCH C334-255-8402. WHEN APCH CLSD CTC JACKSONVILLE ARTCC C904-845-1592. |
| - | APRON NORTH CLSD EXC MIL. 24 HR PPR OTRW 334-873-2408. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 14 | |
download (307KB) |
| ILS OR LOC RWY 32 | |
download (350KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (202KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (210KB) |
| VOR RWY 18 | |
download (186KB) |
| VOR OR TACAN RWY 14 | |
download (243KB) |
| VOR OR TACAN-A | |
download (199KB) |
| COPTER VOR RWY 36 | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHDL - Headland Municipal Airport (7 nm E)
KHEY - Hanchey Army Heliport (Fort Rucker) (11 nm W)
71J - Ozark/Blackwell Field Airport (11 nm NW)
KOZR - Cairns Army Airfield (Fort Rucker) (14 nm W)
KLOR - Lowe Army Heliport (Fort Rucker) (16 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in May 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Dothan Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 19:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 23:25:00 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 18:25:00 |
|
| METAR |
| KDHN | 272253Z 09007KT 10SM SCT050 27/17 A3008 RMK AO1 SLP181 T02720167
|
KHEY 11nm W | 272255Z AUTO 09007KT 10SM FEW060 29/17 A3003 RMK AO2 SLP169 T02880173
|
KOZR 14nm W | 272255Z AUTO 11005KT 10SM OVC065 29/16 A3002 RMK AO2 SLP166 T02900158
|
KLOR 15nm W | 272255Z AUTO 07003KT 10SM OVC060 29/18 A3002 RMK AO2 SLP148 T02870178 $
|
|
| TAF |
| KDHN | 271735Z 2718/2818 11008KT P6SM BKN030 FM272000 12006KT P6SM SCT040 FM281200 14005KT P6SM SCT012 BKN035 FM281500 17008KT P6SM SCT035 BKN070
|
KOZR 14nm W | 271800Z 2718/2824 10008KT 9999 SCT040 QNH2996INS TEMPO 2718/2719 10013G18KT BKN040 TEMPO 2719/2723 10013G18KT BECMG 2801/2802 10006KT 9999 FEW050 QNH2996INS BECMG 2803/2804 14006KT 9999 FEW050 QNH3003INS TEMPO 2809/2813 4800 BR SCT008 SCT050 BECMG 2813/2814 21006KT 9999 BKN040 QNH2998INS TX30/2720Z TN16/2810Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|