FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MRI |
| Lat/Long: | 61-12-48.7670N 149-50-40.9540W 61-12.812783N 149-50.682567W 61.2135464,-149.8447094 (estimated) |
| Elevation: | 143.1 ft. / 43.6 m (surveyed) |
| Variation: | 19E (2010) |
| From city: | 2 miles E of ANCHORAGE, AK |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99508 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | KENAI FLIGHT SERVICE STATION [907-283-7211] |
| NOTAMs facility: | MRI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1730 |
| Pattern altitude: | TPA FOR ACFT 105 KTS OR LESS 900 FT MSL. ACFT GREATER THAN 105 KTS 1200 FT MSL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 07, 16, 25, 34; MIRL RWY 07/25 & 16/34 - CTAF. PAPI RWY 07, 25 & 34; VASI RWY 16 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 126.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.25 |
| WX ASOS: | 124.25 (907-271-5277) |
| MERRILL GROUND: | 121.7 [0700-2200L.] |
| MERRILL TOWER: | 126.0 127.55 [0700-2200L.] |
| ANCHORAGE APPROACH: | 119.1 |
| ANCHORAGE DEPARTURE: | 119.1 |
| CLASS C: | 119.1 |
| WX ASOS at LHD (4 nm SW): | 125.6 (907-245-5432) |
| WX ASOS at ANC (5 nm SW): | PHONE 907-271-5278 |
| WX ASOS at FRN (6 nm NE): | 134.25 |
| WX AWOS-3P at BCV (16 nm NE): | 135.55 (907-621-7605) |
- INTERFERENCE MAY BE RECEIVED ON ATCT FREQS IN TRAFFIC PATTERN FROM FM BROADCAST STATION.
- WHEN ATCT CLSD CTAF PROCEDURES ARE RECOMMENDED. SEE REGULATORY NOTICES ANCHORAGE TERMINAL AREA MERRILL SEGMENT THIS SUPPLEMENT.
- WHEN ATCT CLSD WX ALSO AVBL ON CTAF, CALL SIGN MERRILL WEATHER OR PHONE 907-271-4355.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEDr033/4.3 | | ANCHORAGE VOR/DME | | 113.15 | | 18E |
| BGQr152/21.6 | | BIG LAKE VORTAC | | 112.50 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | 100 JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 61-12.954258N | | 61-12.953968N |
| Longitude: | 149-51.196307W | | 149-49.835143W |
| Elevation: | 131.0 ft. | | 143.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 071 magnetic, 090 true | | 251 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. pole, 846 ft. from runway, 339 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Runway 16/34
| Dimensions: | 2640 x 75 ft. / 805 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 61-12.940978N | | 61-12.507698N |
| Longitude: | 149-51.150777W | | 149-51.151603W |
| Elevation: | 130.8 ft. | | 123.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 161 magnetic, 180 true | | 341 magnetic, 000 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 31 ft. bldg, 437 ft. from runway, 268 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear | | 27 ft. pole, 331 ft. from runway, 231 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2000 x 60 ft. / 610 x 18 m |
| Surface: | asphalt/gravel, in good condition FIRST 60 FT PAVED; RMNG GRVL. |
| Operational restrictions: | USED SEASONALLY AS SNOW RWY. RCMD SKI EQUIP ACFT USE TO MINIMIZE WHEEL RUTTING. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 61-12.580202N | | 61-12.713380N |
| Longitude: | 149-50.708625W | | 149-50.086607W |
| Elevation: | 133.2 ft. | | 138.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 047 magnetic, 066 true | | 227 magnetic, 246 true |
| Markings: | , in good condition | | , in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 7 ft. fence, 250 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MUNICIPALITY OF ANCHORAGE 800 MERRIL FIELD DR. ANCHORAGE, AK 99501-4129 Phone 907-343-6303 |
| Manager: | EARL MALPASS 800 MERRIL FIELD DR ANCHORAGE, AK 99501-4129 Phone 907-343-6301 |
Additional Remarks
| - | WHEN ATCT CLSD CTC MERRILL WX - CTAF OR 271-4355. |
| - | FLT PLANNING IN ANCHORAGE BOWL AREA - RCO 122.55. |
| - | NONMOVEMENT AREA ACFT CTC GND CTL BFR TAX. |
| - | ANCHORAGE WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTPS://WEATHERCAMS.FAA.GOV |
| - | PTNS OF TWY C BTN TWY S & N AND PTNS OF TWY Q NOT VIS FM TWR. |
| - | TWY B SOUTH OF TWY M, TWY G BTN TWY N & RWY 05/23, TWY Q EAST OF TWY C & ALL SFCS SOUTH OF RWY 05/23 UNCTLD. |
| - | COMPASS ROSE AVBL WITH PRIOR CDN - ATCT. |
| - | ARR/DEP ROUTES - SEE AREA NOTICES; SPL NOTICE CARTEE ASP. |
| - | NOISE ABATEMENT; TGL OR PAT WORK NA 2200-0700. |
| - | ALASKA RGNL HOSPITAL 2OK HELI ON ARPT; SEE SEPARATE LISTING FOR INFO. |
| - | OTFC OF ARPT BLO 300 FT NA. |
| - | BIRDS & SEAGULLS ON & INVOF ARPT. |
| - | PPR OVR 12500 LB. |
| - | ALL RWY & TWY LGTS NONSTD HEIGHT. |
| - | 1-8 FT SNOW BERMS ADJ TO RWYS & TWYS DURG WINTER. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (397KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 07 | |
download (267KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 07 | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (267KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (174KB) |
Departure Procedures |
| MERRILL ONE (RNAV) | |
download (131KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (407KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
PAED - Elmendorf Air Force Base (3 nm NE)
PANC - Ted Stevens Anchorage International Airport (5 nm SW)
PAFR - Bryant Army Airfield (6 nm NE)
PAGQ - Big Lake Airport (19 nm N)
PAWS - Wasilla Airport (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Vicki Eifert
Taken in June 2018
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Merrill Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 03:35 | | 11:35 |
| Sunrise | | 04:56 | | 12:56 |
| Sunset | | 22:56 | | 06:56 |
| Evening civil twilight | | 00:17 | | 08:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 21:51:49 |
| Local (UTC-8) | 22-May-2026 13:51:49 |
|
| METAR |
| PAMR | 222053Z 04005KT 10SM OVC065 09/M02 A2979 RMK AO2 RAB12E25 SLP088 P0000 60000 T00941017 53001
|
PAED 3nm NE | 222055Z 07006KT 10SM -RA SCT039 BKN048 OVC055 10/M01 A2979 RMK AO2A RAB53 SLP085 P0000 60000 T00961015 53003 $
|
PALH 4nm SW | 222053Z AUTO 18010G17KT 10SM OVC070 09/M01 A2979 RMK AO2 SLP090 T00891006 50001 TSNO
|
PANC 6nm SW | 222053Z 15014G22KT 10SM OVC080 08/00 A2979 RMK AO2 PK WND 16027/2043 SLP088 T00830000 50001
|
PAFR 6nm NE | 222106Z AUTO 12010KT 10SM FEW036 SCT049 OVC065 09/M02 A2980 RMK AO2 SLP095 $
|
PABV 15nm NE | 222056Z AUTO 26004KT 10SM OVC060 10/M03 A2982 RMK AO2 SLP100 T01001028 53003 $
|
|
| TAF |
PAED 3nm NE | 212100Z 2121/2303 30009KT 9999 VCSH FEW030 BKN050 BKN080 610507 QNH2979INS BECMG 2122/2123 21006KT 9999 -SHRA FEW015 BKN025 OVC050 610259 QNH2974INS BECMG 2205/2206 24010G15KT 9999 NSW FEW040 BKN060 610606 QNH2974INS BECMG 2211/2212 27009KT 9999 -RA FEW030 BKN045 OVC065 610458 QNH2973INS BECMG 2223/2224 24010G15KT 9999 VCSH BKN050 OVC080 610507 QNH2973INS TX11/2123Z TN04/2208Z
|
PANC 6nm SW | 221731Z 2218/2324 15014G30KT P6SM VCSH FEW025 SCT045 OVC070 FM230400 16012G26KT P6SM VCSH SCT035 OVC060 FM231000 18009KT P6SM VCSH BKN035 OVC050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|