FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PXE |
| Lat/Long: | 32-30-38.0910N 083-46-02.4450W 32-30.634850N 083-46.040750W 32.5105808,-83.7673458 (estimated) |
| Elevation: | 418.2 ft. / 127.5 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2025) |
| From city: | 4 miles NW of PERRY, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31069 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 CLSD THANKSGIVING, CHRISTMAS, NEW YEARS AND EASTER. FOR SVC AFT HRS CALL 478-988-3699. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 36; PAPI RWY 18 & 36; HIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 123.825 (478-987-8768) |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 |
| WX ASOS at MCN (12 nm NE): | PHONE 478-795-1120 |
- ATLANTA LARGE TRACON PROVIDES APCH/DEP SVC 0615-2300 ON FREQ 124.2; ATLANTA ARTCC PROVIDES APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQ 134.5 (MACON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr321/22.5 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LINDBERGH | | 045/26.6 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
| CONEY | | 015/31.1 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
| EASTMAN | | 310/38.5 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5004 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 28 /F/A/X/T | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 91.0 | | Double tandem: | 145.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 32-31.047427N | | 32-30.222283N |
| Longitude: | 083-46.045187W | | 083-46.036300W |
| Elevation: | 418.0 ft. | | 410.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 179 true | | 005 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 59 ft. trees, 1734 ft. from runway, 656 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear | | 56 ft. trees, 2384 ft. from runway, 713 ft. left of centerline, 39:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PERRY-HOUSTON CO ARPT AUTH 375 MYRTLE FIELD ROAD PERRY, GA 31069 Phone 478-988-3699 BILL JERLES, CHAIRMAN AIRPORT AUTHORITY. |
| Manager: | JIM MARQUARDT 375 MYRTLE FIELD ROAD PERRY, GA 31069 Phone 478-988-3699 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 36 **CHANGED** | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (269KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KWRB - Robins Air Force Base (12 nm NE)
KMCN - Middle Georgia Regional Airport (12 nm NE)
53A - Dr. C P Savage Sr. Airport (17 nm SW)
KMAC - Macon Downtown Airport (21 nm NE)
6A1 - Butler Municipal Airport (24 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of David Murphy
Photo taken 16-Aug-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Perry-Houston County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:58 | | 10:58 |
| Sunrise | | 07:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:19 | | 00:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 09:49:42 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 05:49:42 |
|
| METAR |
| KPXE | 020935Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/ A3017 RMK AO2
|
KWRB 11nm NE | 020855Z AUTO 00000KT 3SM BR M 17/16 A3013 RMK AO2 SLP203 60000 T01660158 55009 $
|
KMCN 12nm NE | 020902Z AUTO 00000KT 3SM BR CLR 14/14 A3015 RMK AO2 T01440144
|
|
| TAF |
KWRB 11nm NE | 020200Z 0202/0308 VRB06KT 9999 VCSH BKN080 QNH3014INS BECMG 0209/0210 VRB03KT 8000 BR SCT015 BKN065 QNH3013INS BECMG 0212/0213 VRB06KT 9999 NSW FEW080 QNH3018INS BECMG 0214/0215 14010G15KT 9999 SCT080 QNH3021INS BECMG 0223/0224 12007KT 9999 BKN050 QNH3014INS TX27/0220Z TN16/0211Z LAST NO AMDS AFT 0202 NEXT 0211
|
KMCN 12nm NE | 020741Z 0208/0306 VRB04KT 1/4SM FG FEW002 FM021300 16005KT 4SM BR FEW020 FM021500 15008KT P6SM SCT040 FM030000 12003KT P6SM FEW070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|