FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 6A1 |
| Lat/Long: | 32-34-05.6490N 084-14-48.0750W 32-34.094150N 084-14.801250W 32.5682358,-84.2466875 (estimated) |
| Elevation: | 667 ft. / 203 m (estimated) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 1 mile NW of BUTLER, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31006 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 01/19 OPER DUSK-2400; AFT 2400 ACTVT - CTAF. PAPI RWY 01 & 19 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 119.525 (478-862-2966) |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 [0645-2300] |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 [0645-2300] |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA LARGE TRACON 0615-2300; APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQS 120.45/298.850 (COLUMBUS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LINDBERGH | | 347/24.6 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
| CONEY | | 336/39.4 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 32-33.773883N | | 32-34.598653N |
| Longitude: | 084-14.710747W | | 084-14.710353W |
| Elevation: | 659.2 ft. | | 620.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 000 true | | 185 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 980 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | none |
Runway 6/24
| Dimensions: | 2405 x 180 ft. / 733 x 55 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY 06/24 ENDS AND EDGES MKD WITH INGROUND CONCRETE PADS. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 32-33.812000N | | 32-33.993167N |
| Longitude: | 084-15.198167W | | 084-14.781500W |
| Elevation: | 662.0 ft. | | 655.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 068 magnetic, 063 true | | 248 magnetic, 243 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 216 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear RWY 06 APCH RATIO 20:1 TO DSPLCD THLD, 54 FT TREE, 1280 FT FROM DSPLCD THLD, 160 FT RIGHT. | | 56 ft. trees, 728 ft. from runway, 146 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TAYLOR COUNTY BOX 278 BUTLER, GA 31006 Phone 478-862-3336 |
| Manager: | CODY RUSTIN BOX 553 BUTLER, GA 31006 Phone 478-837-5490 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (194KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (67KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (407KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
53A - Dr. C P Savage Sr. Airport (20 nm SE)
KOPN - Thomaston-Upson County Airport (23 nm N)
KPXE - Perry-Houston County Airport (24 nm E)
KACJ - Jimmy Carter Regional Airport (28 nm S)
KMCN - Middle Georgia Regional Airport (31 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 03-Feb-2013
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Butler Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 07:26 | | 11:26 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 00:04:41 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 20:04:41 |
|
| METAR |
| K6A1 | 011955Z AUTO 25009KT 3/4SM +RA BKN018 BKN044 OVC060 21/17 A3018 RMK AO2 VIS M1/4V5 LTG DSNT ALQDS P0042 T02050174
|
|
| TAF |
KMCN 31nm E | 011732Z 0118/0218 24010KT P6SM SCT100 FM012000 20008KT P6SM VCSH SCT035 SCT060 PROB30 0122/0201 VRB15G25KT 4SM -TSRA BKN035CB FM020200 17004KT P6SM FEW040 SCT080 FM020600 15005KT P6SM SKC FM021500 15007KT P6SM SCT050
|
KWRB 34nm E | 011900Z 0119/0301 21009KT 8000 -SHRA VCTS BKN060CB QNH3018INS TEMPO 0121/0201 21010G20KT 4800 -TSRA BKN050CB BECMG 0201/0202 15003KT 8000 -SHRA SCT060 BKN080 QNH3016INS BECMG 0202/0203 14002KT 9999 NSW FEW045 SCT080 QNH3017INS BECMG 0210/0211 14004KT 4800 BR SCT008 QNH3017INS BECMG 0213/0214 16007KT 9999 NSW SCT014 BKN045 QNH3025INS BECMG 0216/0217 12007KT 9999 BKN050 QNH3023INS TX30/0119Z TN16/0211Z
|
KCSG 36nm W | 011732Z 0118/0218 24007KT P6SM SCT100 FM012000 20008KT P6SM VCSH SCT035 SCT060 PROB30 0122/0201 VRB15G25KT 4SM -TSRA BKN035CB FM020200 17004KT P6SM FEW040 SCT080 FM020600 15005KT P6SM SKC FM021500 15007KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|