FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TOA |
| Lat/Long: | 33-48-12.1783N 118-20-22.5875W 33-48.202972N 118-20.376458W 33.8033829,-118.3396076 (estimated) |
| Elevation: | 103.2 ft. / 31.5 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1970) |
| From city: | 3 miles SW of TORRANCE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 90505 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | HAWTHORNE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TOA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RY 29R - CTAF; MIRL RY 11L/29R SS-SR; MIRL RY 11R/29L 0600-2000; ACTVT HELIPAD PERIMETER LGTS - 24 HRS - CTAF. VASI RWY 29L OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, FOR LDG FEE SKED, CTC ARPT OR CHECK ARPT WEBSITE. MIL, PUB SAFETY, AND MED OPS SHALL BE EXEMPT FROM LDG FEES. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.6 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 310-534-2847 |
| TORRANCE GROUND: | 120.9 [0700-2000] |
| TORRANCE TOWER: | 124.0 ;SOUTH 133.075 ;NORTH 257.8 [0700-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 124.3 ;RWY 11L, 11R 127.2 ;RWY 29L/R |
| SOCAL DEPARTURE: | 124.3 ;RWY 29L, 29R 127.2 ;RWY 11L/R |
| HAWWC DP: | 127.2 ;RWY 11L/R 134.9 ;RWY 29L/R |
| IC: | 257.8 |
| WX AWOS-3PT at CPM (7 nm NE): | 127.150 (310-631-3022) |
| WX ASOS at HHR (7 nm N): | PHONE 310-973-8930 |
| WX ASOS at LAX (9 nm N): | PHONE 310-602-6051 |
| WX ASOS at LGB (9 nm E): | PHONE 562-247-0378 |
| WX ASOS at SMO (14 nm NW): | PHONE 310-309-5134 |
| WX ASOS at FUL (18 nm E): | PHONE 714-870-1372 |
- TWR SECTORIZATION IS BASED ON CENTER OF ARPT PARALLEL TO RY 11/29 CNTRLN.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LAXr134/9.0 | | LOS ANGELES VORTAC | | 113.60 | | 15E |
| SMOr140/13.7 | | SANTA MONICA VOR/DME | | 110.80 | | 15E |
| SLIr260/14.3 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
| SXCr354/26.0 | | SANTA CATALINA VORTAC | | 114.15 | | 15E |
| VNYr148/26.3 | | VAN NUYS VOR/DME | | 113.10 | | 15E |
| ELBr270/31.3 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| POMr224/32.1 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| VTUr103/40.0 | | VENTURA VOR/DME | | 116.55 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL 0700-2000. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 11L/29R
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11L | | RUNWAY 29R |
| Latitude: | 33-48.483555N | | 33-47.970732N |
| Longitude: | 118-20.740110W | | 118-19.966660W |
| Elevation: | 83.0 ft. | | 96.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 114 magnetic, 128 true | | 294 magnetic, 308 true |
| Displaced threshold: | 541 ft. | | 540 ft. |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 690 ft. from runway, 14:1 slope to clear RWY 11L APCH RATIO TO DSPLCD THR 35:1; | | 22 ft. bldg, 475 ft. from runway, 530 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear +9 FT MALSR BLDG 190 FT FROM E OR 440 FT RIGHT. |
Runway 11R/29L
| Dimensions: | 3000 x 75 ft. / 914 x 23 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11R | | RUNWAY 29L |
| Latitude: | 33-48.316468N | | 33-48.008890N |
| Longitude: | 118-20.646902W | | 118-20.182938W |
| Elevation: | 96.3 ft. | | 103.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 114 magnetic, 128 true | | 294 magnetic, 308 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-box VASI on left (4.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 2 DEG RIGHT & 9 DEG LEFT OF RWY CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 26 ft. bldg, lighted, 1400 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 46:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 110 x 110 ft. / 34 x 34 m |
| Surface: | asphalt, in good condition FATO AND TLOF PAVED. |
| Runway edge lights: | PERI YELLOW PERIMETER LGTS. |
| Latitude: | 33-48.556333N | | |
| Longitude: | 118-20.739667W | | |
| Elevation: | 79.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF TORRANCE 3031 TORRANCE BLVD TORRANCE, CA 90503 Phone 310-784-7900 |
| Manager: | RAFAEL HERRERA CITY OF TORRANCE, 3301 AIRPORT DRIVE TORRANCE, CA 90505 Phone 310-784-7914 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS FLOCKS OF BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | LNDG FAC IS FQTLY USED FOR MED AMBULANCE PURPOSES. |
| - | TSNT PRKG LCTD AT THE BASE OF THE ATCT. GREEN BOX WHITE T FOR SMALL ACFT; BLUE BOX WHITE T FOR JETS. |
| - | NO TGL OR STOP & GO OPS PMTD. NO LOW APCH OR FULL STOP TAXI-BACK PMTD BTN 1800-1000 MON-FRI. NO LOW APCH OR FULL STOP TAXI-BACK PMTD SAT, SUN BTN FRI 1800 & MON 1000, OR HOLS. ARPT CLSD TO DEP 2200-0700 WKDAYS & 2200-0800 WKENDS & HOLS. |
| - | NO MULTI-ENGINE SIMULATED ENGINE-OUT PROCS AUTH IN TFC PAT. RY 11R/29L CLSD 2000-0700. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA ALL QUADS. FOR NOISE ABATEMENT PROCS INFO CTC ARPT NOISE ABATEMENT (310) 784-7950. CERTAIN TBJT ACFT PERMLY EXCLDD. |
| - | AT TWYS HOTEL & CHARLIE OBS TWY HOLD LINES. ALL ACFT MUST HOLD BTN THE SET OF HOLD BARS FOR THE APCH ZONE FOR RWY 11R/29L. |
| - | BE ALERT TO PSNL & EQPT OPRG NEAR ALL RWYS AND TWYS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KAYOH EIGHT | |
download (273KB) |
| TANDY SIX | |
2 pages:
[1] [2] (322KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 29R | |
download (335KB) |
| RNAV (GPS) RWY 11L | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29R | |
download (297KB) |
| VOR RWY 11L | |
download (266KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (115KB) |
Departure Procedures |
| HAWWC THREE (RNAV) | |
download (164KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHHR - Jack Northrop Field/Hawthorne Municipal Airport (7 nm N)
KLAX - Los Angeles International Airport (9 nm N)
KLGB - Long Beach Airport (Daugherty Field) (9 nm E)
KSMO - Santa Monica Municipal Airport (14 nm NW)
KSLI - Los Alamitos Army Airfield (14 nm E)
KFUL - Fullerton Municipal Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by www.focalflight.com
Photo taken 03-Jun-2020
looking west-northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Zamperini Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:21 | | 12:21 |
| Sunrise | | 05:49 | | 12:49 |
| Sunset | | 19:51 | | 02:51 |
| Evening civil twilight | | 20:19 | | 03:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 21:54:54 |
| Local (UTC-7) | 22-May-2026 14:54:54 |
|
| METAR |
KTOA 2nm SE | 222047Z 33013KT 10SM SCT020 20/13 A2986
|
KHHR 7nm N | 222053Z 27010G16KT 10SM CLR 20/12 A2987 RMK AO2 SLP114 T02000122 57004
|
KLAX 8nm N | 222053Z 24009KT 10SM FEW025 FEW070 19/12 A2987 RMK AO2 SLP115 T01940122 58003
|
KLGB 9nm E | 222053Z 19008KT 10SM CLR 21/13 A2986 RMK AO2 SLP110 T02060128 58005
|
KSMO 14nm NW | 222051Z 22009G15KT 10SM FEW016 19/12 A2987 RMK AO2 SLP114 T01890122 58004
|
KSLI 15nm E | 222055Z 20006KT 7SM SCT023 22/13 A2983 RMK AO2A SLP104 T02210134 58004
|
KFUL 18nm E | 222053Z 21007KT 10SM CLR 22/13 A2985 RMK AO2 SLP106 T02220128 58006
|
|
| TAF |
KLAX 8nm N | 222021Z 2220/2324 26012KT P6SM SCT020 FM222300 26012KT P6SM BKN020 FM230200 26010KT P6SM OVC018 FM230600 VRB03KT P6SM OVC012 FM231700 25007KT P6SM OVC022 FM232000 26012KT P6SM SCT020
|
KLGB 9nm E | 221739Z 2218/2318 18008KT P6SM OVC022 FM221900 20008KT P6SM SKC FM230100 30008KT P6SM SKC FM230500 VRB03KT P6SM OVC015 FM231500 VRB03KT P6SM OVC025
|
KSMO 14nm NW | 221739Z 2218/2318 20008KT P6SM OVC020 FM222000 23008KT P6SM SCT018 FM222100 23010KT P6SM SKC FM230100 VRB03KT P6SM BKN015 FM230600 VRB03KT P6SM OVC008 FM231100 VRB03KT P6SM OVC015
|
KSLI 15nm E | 212100Z 2121/2303 VRB06KT 9999 SKC QNH2984INS BECMG 2209/2210 18006KT 9999 BKN009 OVC015 QNH2985INS BECMG 2216/2217 19006KT 9999 SCT020 QNH2988INS BECMG 2218/2219 VRB06KT 9999 SKC QNH2988INS TX24/2122Z TN16/2208Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|