FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VIH |
| Lat/Long: | 38-07-38.7460N 091-46-10.2500W 38-07.645767N 091-46.170833W 38.1274294,-91.7695139 (estimated) |
| Elevation: | 1147.8 ft. / 349.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 11 miles N of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 65580 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VIH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-1700, ALL SAT-SUN 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 04; VASI RWY 22; MIRL RWY 04/22 AND RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.025 (573-299-4419) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 128.35/284.675 (MAPLES RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VIHr236/3.4 | | VICHY VOR/DME | | 117.70 | | 06E |
| TBNr037/(29.0) | | FORNEY VOR | | 110.00 | | 00E |
| SHYr082/39.7 | | SUNSHINE VOR/DME | | 108.40 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5501 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 48.0 | | Double wheel: | 62.0 | | Double tandem: | 92.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 38-07.820578N | | 38-07.162720N |
| Longitude: | 091-46.552982W | | 091-45.763865W |
| Elevation: | 1136.5 ft. | | 1147.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 137 true | | 315 magnetic, 317 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 85.0 | | Double tandem: | 130.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-07.488367N | | 38-08.111385N |
| Longitude: | 091-46.599743W | | 091-45.766753W |
| Elevation: | 1137.1 ft. | | 1109.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 047 true | | 225 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 211 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. road, 435 ft. from runway, 270 ft. left and right of centerline, 11:1 slope to clear APCH RATIO TO DSPLCD THLD 29:1; DSPLCD THLD 1 FT LOWER THAN RY END. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ROLLA 901 N. ELM ST., PO BOX 979 ROLLA, MO 65401 Phone 573-426-6948 |
| Manager: | CHRISTINA BORDERS 631 AIRPORT DRIVE VICHY, MO 65580 Phone 573-299-4498 |
Additional Remarks
| - | 144 FT WATER TOWER LCTD 2000 FT NNE OF RWY 13 THLD. |
| - | RADIO CONTROLLED MODEL AIRPLANES INVOF ARPT. |
| - | HELI PARKING ON SE CORNER OF APRON. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | 270 FT ANTENNA TOWER 1.5 MILES SE OF RWY 31 THLD |
| - | CLSD RWY UNUSBL AS TWY. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (205KB) |
| VOR/DME RWY 04 **CHANGED** | |
download (187KB) |
| VOR RWY 22 **CHANGED** | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (133KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (421KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUBX - Cuba Municipal Airport (16 nm E)
KTBN - Waynesville-St. Robert Regional Airport-Forney Field (29 nm SW)
KUUV - Sullivan Regional Airport (29 nm E)
K33 - Salem Memorial Airport (32 nm S)
KJEF - Jefferson City Memorial Airport (33 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by L D Pahnke.
Photo taken 25-Jun-2009
looking southwest at 5500.
Do you have a better or more recent aerial photo of Rolla National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 10:28 |
| Sunrise | | 05:57 | | 10:57 |
| Sunset | | 20:10 | | 01:10 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 01:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 04:49:55 |
| Local (UTC-5) | 15-May-2026 23:49:55 |
|
| METAR |
| KVIH | 160353Z AUTO 16010G19KT 10SM CLR 22/17 A2983 RMK AO2 SLP091 T02220167
|
|
| TAF |
KTBN 30nm SW | 152115Z 1521/1703 16010G15KT 9999 -SHRA SCT050 OVC180 520009 QNH2975INS BECMG 1606/1608 19010G18KT 9000 -SHRA VCTS BKN030CB OVC050 QNH2970INS TEMPO 1610/1616 VRB15G25KT 4800 -TSRA OVC030CB BECMG 1618/1610 20010G18KT 9999 NSW FEW030 SCT120 SCT250 520006 QNH2975INS BECMG 1623/1701 17010G15KT 9999 FEW025 QNH2979INS TX31/1619Z TN19/1613Z LAST NO AMDS AFT 1603 NEXT 1813
|
KJEF 34nm NW | 151735Z 1518/1618 19009KT P6SM SCT150 FM160100 15008KT P6SM SCT100 FM160900 10006KT 6SM -SHRA OVC080 PROB30 1609/1613 3SM TSRA OVC050CB FM161400 17008KT P6SM BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|