FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | W35 |
| Lat/Long: | 39-41-33.4000N 078-09-57.9000W 39-41.556667N 078-09.965000W 39.6926111,-78.1660833 (estimated) |
| Elevation: | 412.5 ft. / 125.7 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 4 miles N of BERKELEY SPRINGS, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 25411 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| POTOMAC APPROACH: | 126.825 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.825 |
| WX ASOS at MRB (19 nm SE): | 119.925 (304-264-0988) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HGRr276/(14.3) | | HAGERSTOWN VOR | | 109.80 | | 07W |
| MRBr328/23.6 | | MARTINSBURG VORTAC | | 112.10 | | 07W |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 4979 x 70 ft. / 1518 x 21 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition PAVEMENT SPALLING, CRACKS, UNEVEN SURFACE. LOOSE AGGREGATE AND STONES. VEGETATION GROWING THROUGH PAVEMENT. |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | NO MKGS. |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 39-41.625638N | | 39-41.487682N |
| Longitude: | 078-10.487978W | | 078-09.441572W |
| Elevation: | 409.9 ft. | | 411.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 110 magnetic, 100 true | | 290 magnetic, 280 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 201 ft. from runway, 110 ft. right of centerline 60 FT TREES; UP TO 200 FT DSTC, 110 FT LEFT. | | 40 ft. trees, 201 ft. from runway, 110 ft. right of centerline 40 FT TREES; AT THLD, 10 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | RIVERSIDE AIRPARK, LLC 12107 BOYD RD CLEAR SPRING, MD 21722-1605 Phone 301-842-3700 |
| Manager: | RIVERSIDE AIRPARK, LLC 12107 BOYD RD CLEAR SPRING, MD 21722-1605 Phone 301-842-3700 |
Additional Remarks
| - | NO ACFT OVER 18500 LBS GWT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | DRAG RACING ON RWY. EXTSV RUBBER BUILD UP ON RWY 29 PAVEMENT END. |
| - | RWY 29 END, POSSIBILITY OF 12 FT GRANDSTAND ON EACH SIDE OF RWY, 13 FT. FM RWY EDGE. |
| - | 8 FT CROPS, 50-80 FT R/L RWY CL. |
| - | ARPT CLSD NIGHTS. |
| - | UNMANNED ACFT 1000/BLW 1 NMR OF ARPT. |
| - | RC MODEL ACFT OPER ON ARPT. |
| - | AIRPORT ENTRANCE GATE LOCKED. NO PUBLIC ACCESS TO AIRPORT. |
| - | BIRDS & WILDLIFE INVOF ARPT. |
| - | RWY 11 APCH END, 10 FT DROP OFF, 30 FT FROM PAVEMENT END. RWY 29 15 FT DROP OFF, 30 FT FM RWY END. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (187KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (335KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMRB - Eastern WV Regional Airport/Shepherd Field (19 nm SE)
KHGR - Hagerstown Regional Airport-Richard A Henson Field (20 nm E)
KCBE - Greater Cumberland Regional Airport (28 nm W)
KHMZ - Bedford County Airport (29 nm NW)
N68 - Franklin County Regional Airport (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rose Kelly
Taken in the Fall of 2007
from a powered parachute
Do you have a better or more recent aerial photo of Potomac Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 09:19 |
| Sunrise | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 21:00 | | 01:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 21:25:56 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 17:25:56 |
|
| METAR |
KMRB 19nm SE | 262053Z 21005KT 10SM FEW014 BKN020 OVC026 22/19 A3006 RMK AO2 SLP176 60000 T02170189 56021
|
KHGR 20nm E | 262053Z 19005KT 10SM CLR 24/17 A3007 RMK AO2 SLP187 T02390172 58017 $
|
KCBE 28nm W | 262055Z AUTO 14003KT 10SM SCT019 OVC029 24/19 A3011 RMK AO2 T02360189
|
KHMZ 29nm NW | 262055Z AUTO 17007KT 10SM BKN036 BKN042 24/18 A3007 RMK AO2 T02350175
|
KOKV 34nm S | 262055Z AUTO 12004KT 10SM SCT015 OVC028 20/17 A3008 RMK AO2
|
KAOO 37nm N | 262053Z AUTO 20008KT 10SM FEW027 24/17 A3007 RMK AO2 SLP176 T02390172 56021
|
|
| TAF |
KMRB 19nm SE | 261728Z 2618/2718 17005KT P6SM -SHRA OVC045 FM262000 17005KT P6SM OVC035 PROB30 2703/2706 6SM -SHRA BR BKN010 OVC020 FM270600 19003KT 5SM -SHRA BR BKN005 OVC010 PROB30 2706/2712 3SM -SHRA BR OVC020 FM271200 23003KT 4SM -SHRA BR BKN008 OVC015 FM271400 27004KT P6SM -SHRA BKN010 OVC025 FM271700 30004KT 6SM -SHRA SCT015 OVC030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|