FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OUN |
| Lat/Long: | 35-14-44.0000N 097-28-19.7000W 35-14.733333N 097-28.328333W 35.2455556,-97.4721389 (estimated) |
| Elevation: | 1181.7 ft. / 360.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2020) |
| From city: | 3 miles NW of NORMAN, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73069 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1941 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OUN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RYS 03/21 & 18/36; REIL RY 36;MALSR RY 18 & MALS RY 03 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, SPL EVENT FEE FOR ALL ACFT THE DAY BEFORE AND DAY OF A UNIVERSITY HOME FOOTBALL GAME. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 119.55 (405-325-7302) |
| WESTHEIMER GROUND: | 121.6 [0800-2200] |
| WESTHEIMER TOWER: | 118.0 [0800-2200] |
| OKE CITY APPROACH: | 120.45 |
| OKE CITY DEPARTURE: | 120.45 |
| BASTS RNAV STAR: | 124.6 |
| CCASH RNAV STAR: | 124.6 |
| DAWKS RNAV STAR: | 124.6 |
| FAKEY RNAV STAR: | 124.6 |
| JUDDG RNAV STAR: | 124.2 |
| KRMSN DP: | 120.45 ;SOUTH 133.6 ;NORTH |
| WAYMAN RNAV STAR: | 124.2 |
| WX ASOS at OKC (11 nm NW): | PHONE 405-674-4013 |
| WX ASOS at PWA (19 nm NW): | PHONE 405-798-2013 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IRWr128/9.5 | | WILL ROGERS VORTAC | | 114.10 | | 07E |
| PWAr146/19.3 | | WILEY POST VOR/DME | | 113.40 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5199 x 100 ft. / 1585 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-15.386387N | | 35-14.529492N |
| Longitude: | 097-28.386863W | | 097-28.380738W |
| Elevation: | 1181.6 ft. | | 1177.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 3/21
| Dimensions: | 4748 x 100 ft. / 1447 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 35-14.172888N | | 35-14.804358N |
| Longitude: | 097-28.547933W | | 097-27.984340W |
| Elevation: | 1175.2 ft. | | 1179.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 033 magnetic, 036 true | | 213 magnetic, 216 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | UNIV OF OKLAHOMA 1700 LEXINGTON AVE NORMAN, OK 73069 Phone 405-325-7233 |
| Manager: | LANCE LAMKIN 1700 LEXINGTON AVE, SUITE 212 NORMAN, OK 73069 Phone 405-325-7233 |
Additional Remarks
| - | 180 DEG TURNS PROHIBITED ON RWYS FOR ALL OTHER THAN SINGLE ENGINE LIGHT ACFT. |
| - | CTN: COYOTES & BIRDS ON & INVOF OF RWYS. |
| - | HIGH DENSITY STUDENT OPNS INVOF ARPT & 5 MILES SOUTH. |
| - | TPA FOR HELS 500 FT AGL; SINGLE ENGINE 1000 FT AGL; MULTI-ENGINE & JETS 1500 FT AGL. |
| - | FOR CD IFUN TO CTC TWR, CTC OKE CITY APCH AT 405-681-5683. |
| - | PPR RQRD ALL TSNT ACFT DAY BFR & DAY OF UNIVERSITY HOME FOOTBALL GAME AT 405-360-3900. |
| - | PILOTS CONDUCTING EFVS OPS; BE AWARE LED ALS IN USE RWY 03. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BASTS ONE (RNAV) | |
download (174KB) |
| CCASH ONE (RNAV) | |
download (176KB) |
| DAWKS ONE (RNAV) | |
download (178KB) |
| FAKEY ONE (RNAV) | |
download (114KB) |
| GULLI THREE | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
| JUDDG TWO (RNAV) | |
download (248KB) |
| WAYMN ONE (RNAV) | |
download (185KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18 **CHANGED** | |
download (329KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (310KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (261KB) |
| LOC RWY 03 **CHANGED** | |
download (278KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (39KB) |
Departure Procedures |
| FUNNL THREE (RNAV) | |
download (205KB) |
| KRMSN FOUR (RNAV) | |
download (220KB) |
| MUDDE THREE (RNAV) | |
download (219KB) |
| OLGUY THREE (RNAV) | |
download (220KB) |
| RDHWK THREE (RNAV) | |
download (204KB) |
| SSYKO THREE (RNAV) | |
download (211KB) |
| STPHN THREE (RNAV) | |
download (209KB) |
| TEBRD THREE (RNAV) | |
download (207KB) |
| THRPE THREE (RNAV) | |
download (214KB) |
| TRUPR THREE (RNAV) | |
download (222KB) |
| WENDY THREE (RNAV) | |
download (221KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (186KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1K4 - David Jay Perry Airport (5 nm S)
KOKC - OKC Will Rogers International Airport (11 nm NW)
KTIK - Tinker Air Force Base (11 nm N)
KHMY - Muldrow Army Heliport (18 nm SE)
KPWA - Wiley Post Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Matthew Hopson
Photo taken from 3400 ft AGL
Do you have a better or more recent aerial photo of University of Oklahoma Westheimer Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:48 | | 11:48 |
| Sunrise | | 07:13 | | 12:13 |
| Sunset | | 19:52 | | 00:52 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 06:09:38 |
| Local (UTC-5) | 04-Apr-2026 01:09:38 |
|
| METAR |
KOUN 2nm SE | 040555Z AUTO 01013KT 7SM -TSRA SCT033 BKN060 OVC075 13/11 A2999 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS P0007 T01320108 10240 20131 60178
|
KOKC 10nm NW | 040552Z 01011KT 10SM -TSRA SCT039CB BKN090 OVC110 14/10 A3001 RMK AO2 PK WND 02027/0501 RAB07 SLP152 FRQ LTGCGICCA ALQDS TS ALQDS MOV E P0003 60116 T01390100 10222 20139 402670139 53017
|
KTIK 11nm NE | 040455Z AUTO 03014G22KT 10SM VCTS OVC021 15/12 A2994 RMK AO2 PK WND 02027/54 SLP133 T01540118 $
|
KPWA 19nm NW | 040553Z AUTO 01010G18KT 8SM -TSRA SCT045 BKN090 OVC100 14/10 A3002 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS RAB05 TSB45 SLP154 P0001 60074 T01390100 10228 20139 402670139 50022 $
|
|
| TAF |
KOUN 2nm SE | 040520Z 0406/0506 36015KT P6SM -RA VCTS SCT050CB OVC250 WS020/36035KT TEMPO 0406/0410 -SHRA BKN035 FM041200 36010KT P6SM BKN090 WS020/36035KT FM041600 35015G25KT P6SM FEW250 FM050000 02005KT P6SM FEW250 FM050500 VRB03KT P6SM SCT250
|
KOKC 10nm NW | 040520Z 0406/0506 36010KT P6SM FEW011 BKN035 OVC250 WS020/36035KT TEMPO 0406/0410 -SHRA FM041200 36010KT P6SM BKN090 WS020/36035KT FM041600 35015G25KT P6SM FEW250 FM050000 02005KT P6SM FEW250 FM050500 VRB03KT P6SM SCT250
|
KTIK 11nm NE | 040400Z 0404/0507 27009KT 9000 -SHRA SCT009 BKN025 QNH2994INS TEMPO 0404/0406 33010G18KT 1600 TSRA BKN015CB OVC050 BECMG 0406/0407 01012KT 8000 SHRA SCT020 OVC050 QNH2999INS BECMG 0410/0411 01015KT 9999 NSW OVC075 QNH3005INS BECMG 0413/0414 01010G20KT 9999 SCT100 QNH3019INS BECMG 0422/0423 36015KT 9999 SKC QNH3018INS BECMG 0501/0502 03009KT 9999 SKC QNH3020INS TX16/0404Z TN10/0413Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|