FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 0A8 |
| Lat/Long: | 32-56-12.9800N 087-05-25.9700W 32-56.216333N 087-05.432833W 32.9369389,-87.0905472 (estimated) |
| Elevation: | 250.9 ft. / 76.5 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2010) |
| From city: | 3 miles E of CENTREVILLE, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD ARPT UNATNDD. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 132.25/263.025 (UNIONTOWN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OKWr156/19.8 | | BROOKWOOD VORTAC | | 111.00 | | 00E |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4206 x 80 ft. / 1282 x 24 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 32-56.246500N | | 32-56.186167N |
| Longitude: | 087-05.842500W | | 087-05.023167W |
| Elevation: | 238.5 ft. | | 250.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 095 true | | 277 magnetic, 275 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. trees, 340 ft. from runway, 69 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear | | 86 ft. trees, 615 ft. from runway, 165 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BIBB COUNTY COMMISSION 157 SW DAVIDSON DRIVE CENTREVILLE, AL 35042 Phone (205) 926-3114 |
| Manager: | SHANE WALLACE P.O BOX 308 CENTREVILLE, AL 35042 Phone 205-247-6001 FOR ARPT ACES CTC 205-225-4763 OR 205-316-8574. |
Additional Remarks
| - | PILOT ACES VIA WALK THRU GATE ON NORTH SIDE OF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEET - Shelby County Airport (21 nm NE)
KEKY - Bessemer National Airport (24 nm N)
02A - Chilton County Airport (25 nm E)
A08 - Vaiden Field Airport (30 nm SW)
KTCL - Tuscaloosa National Airport (31 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Bibb County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 19:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 19:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 05:46:33 |
| Local (UTC-5) | 02-May-2026 00:46:33 |
|
| METAR |
KEET 21nm NE | 020453Z AUTO 00000KT 10SM OVC085 13/13 A2994 RMK AO2 SLP136 T01330128
|
KEKY 24nm N | 020456Z AUTO 28003KT 8SM FEW070 BKN090 OVC110 13/ A2996 RMK AO2 SLP120 T0133 401830122 $
|
KTCL 31nm NW | 012253Z 00000KT 10SM FEW085 OVC110 16/13 A2994
|
KSEM 36nm S | 020530Z AUTO 00000KT 7SM -RA FEW028 OVC050 12/12 A2996 RMK AO2
|
KBHM 41nm NE | 020453Z 00000KT 10SM OVC100 14/12 A2997 RMK AO2 SLP143 T01390117
|
K1A9 42nm SE | 020535Z AUTO 00000KT 7SM RA SCT065 SCT070 OVC090 A2994 RMK AO2 P0005
|
KSCD 42nm E | 020535Z AUTO 00000KT 8SM -RA BKN085 14/14 A2996 RMK AO2 P0000 T01380138
|
|
| TAF |
KEET 21nm NE | 011722Z 0118/0218 VRB04KT P6SM VCSH OVC090 FM012100 VRB03KT 6SM SHRA BR OVC060 FM020400 00000KT 5SM SHRA BR OVC017 FM020900 VRB04KT 5SM SHRA BR OVC040 FM021200 35006KT P6SM OVC060 PROB30 0212/0215 4SM -SHRA BR OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|