FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 18A |
| Lat/Long: | 34-20-25.3000N 083-07-50.9000W 34-20.421667N 083-07.848333W 34.3403611,-83.1308056 (estimated) |
| Elevation: | 889.9 ft. / 271 m (estimated) |
| Variation: | 05W (2005) |
| From city: | 1 mile SW of CANON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30520 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-0000. AFT 0000, ACTVT PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 118.625 (706-245-1097) |
| WX AWOS-3 at TOC (17 nm NW): | 119.625 (706-297-7473) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.5/316.05 (ATHENS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ELWr255/17.8 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| ODFr159/22.9 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| AHNr022/25.5 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 048/33.3 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SVC 100LL AND A FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 34-20.294337N | | 34-20.547428N |
| Longitude: | 083-08.321550W | | 083-07.375757W |
| Elevation: | 828.5 ft. | | 889.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 077 magnetic, 072 true | | 257 magnetic, 252 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 578 ft. from runway, 294 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | 84 ft. trees, 1796 ft. from runway, 351 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FRANKLIN COUNTY 823 AIRPORT ROAD CANON, GA 30520 Phone 706-244-0383 FRANKLIN-HART AIRPORT AUTHORITY. |
| Manager: | CHUCK FLOYD 823 AIRPORT ROAD CANON, GA 30520 Phone 321-514-9571 ARPT PHONE 706-245-1002. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (508KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTOC - Toccoa Airport-RG Letourneau Field (17 nm NW)
KEBA - Elbert County Airport-Patz Field (21 nm SE)
KAND - Anderson Regional Airport (23 nm NE)
KAJR - Habersham County Airport (23 nm NW)
KCEU - Oconee County Regional Airport (23 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in May 2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Franklin-Hart Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 03:41:39 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 23:41:39 |
|
| METAR |
| K18A | 220255Z AUTO 00000KT 10SM SCT120 22/21 A3007 RMK AO2 T02160206
|
KTOC 17nm NW | 220255Z AUTO 34004KT 10SM SCT090 22/20 A3009 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAND 23nm NE | 211740Z 2118/2218 22007KT P6SM SCT050 BKN120 PROB30 2120/2202 4SM -TSRA BR OVC035CB FM220600 08006KT P6SM -SHRA OVC025 FM220900 05006KT P6SM -SHRA OVC007 FM221300 07007KT 4SM -SHRA BR OVC007 PROB30 2213/2218 2SM -SHRA BR OVC003
|
KAHN 25nm SW | 211741Z 2118/2218 22004KT P6SM VCSH BKN035 BKN080 TEMPO 2120/2124 4SM TSRA BR OVC025CB FM220100 VRB03KT P6SM VCSH SCT035 BKN120 PROB30 2209/2213 4SM -SHRA BKN008 FM221400 14006KT P6SM SCT035 FM221700 16008KT P6SM VCSH SCT015 BKN030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|