FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 56D |
| Lat/Long: | 40-53-00.1269N 083-18-52.3136W 40-53.002115N 083-18.871893W 40.8833686,-83.3145316 (estimated) |
| Elevation: | 829.8 ft. / 253 m (estimated) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 4 miles NW of UPPER SANDUSKY, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43351 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1955 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ABN - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| CLEVELAND APPROACH: | 128.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 128.35 |
| WX AWOS-3 at 16G (13 nm N): | 127.175 (419-443-1043) |
| WX AWOS-3 at 17G (17 nm E): | 126.625 (419-562-0279) |
| WX ASOS at FDY (18 nm NW): | 132.85 (419-427-8524) |
| WX AWOS-3 at FZI (19 nm N): | 124.625 (419-436-0053) |
| WX ASOS at MNN (20 nm SE): | 119.975 (740-223-7502) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND APCH (CLE) 0600-0100. APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 135.1/291.725 (FINDLAY RCAG) 0100-0600.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BUDr330/(19.6) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| FBCr104/20.5 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 205/13.5 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3997 x 75 ft. / 1218 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity |
| Runway edge markings: | FADED. NSTD BASIC DUE TO THR MKGS. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 40-53.331203N | | 40-52.673025N |
| Longitude: | 083-18.869807W | | 083-18.873980W |
| Elevation: | 824.0 ft. | | 828.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 000 true |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | NSTD, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. tree, 991 ft. from runway, 205 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 8 ft. brush, 281 ft. from runway, 117 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear OBST CLNC SLP 0:1 DUE TO +5-10 FT BRUSH, 0-200 FT DIST, 120 FT L; +1-7 FT BRUSH, 0-200 FT DIST, 92 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY AIRPORT AUTHORITY 109 S SANDUSKY AVE UPPER SANDUSKY, OH 43351 |
| Manager: | MITCHEL GRENWALT 10841 COUNTY HIGHWAY 42 UPPER SANDUSKY, OH 43351-9139 Phone 419-294-8766 OR 419-294-3814. |
Additional Remarks
| A30A-18 | CALM WIND RWY. |
| - | RWY 36 RP DUE TO +205 FT LGTD BLDG WEST OF ARPT. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT; BIRD ACT AT LANDFILL 1.5 NM NNW OF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0222/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| VOR-A | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
16G - Seneca County Airport (13 nm N)
17G - Port Bucyrus/Crawford County Airport (17 nm E)
KFDY - Findlay Airport (18 nm NW)
KFZI - Donald P Miller Airport (19 nm N)
KMNN - Marion Municipal Airport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Wyandot County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:41 | | 09:41 |
| Sunrise | | 06:13 | | 10:13 |
| Sunset | | 20:46 | | 00:46 |
| Evening civil twilight | | 21:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 19:21:33 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 15:21:33 |
|
| METAR |
KFDY 18nm NW | 191853Z AUTO 23019G30KT 10SM FEW044 29/19 A2997 RMK AO2 PK WND 22030/1850 SLP137 T02940194
|
KMNN 20nm SE | 191853Z AUTO 23020G28KT 10SM FEW050 30/19 A3002 RMK AO2 PK WND 23028/1852 SLP158 T03000189 $
|
KOWX 32nm W | 191855Z AUTO 21018G27KT 10SM CLR 31/21 A2997 RMK AO2 PK WND 22031/18
|
KAOH 34nm W | 191853Z AUTO 21015G26KT 10SM CLR 29/19 A2999 RMK AO2 PK WND 24030/1820 SLP147 T02940189
|
|
| TAF |
KFDY 18nm NW | 191729Z 1918/2018 21018G28KT P6SM FEW035 FM192100 23018G30KT 6SM -SHRA SCT045 BKN080 TEMPO 1921/1924 26025G45KT 2SM TSRA OVC025CB FM200000 25008KT 6SM -SHRA OVC060 FM200500 32010KT P6SM BKN015 FM201600 03011KT P6SM BKN022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|