FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | D52 |
| Lat/Long: | 42-48-06.0804N 077-50-47.1804W 42-48.101340N 077-50.786340W 42.8016890,-77.8464390 (estimated) |
| Elevation: | 560 ft. / 171 m (estimated) |
| Variation: | 11W (1985) |
| From city: | 1 mile W of GENESEO, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14454 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1969 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-MAR WED-SAT 1000-1500, APR-SEPT WED-SUN 1000-1500 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-2 at 01G (10 nm W): | 118.525 (585-237-0235) |
| WX ASOS at DSV (15 nm SE): | 118.325 (585-335-2380) |
| WX AWOS-3PT at GVQ (20 nm NW): | 127.525 (585-343-6369) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEEr258/5.4 | | GENESEO VOR/DME | | 108.20 | | 09W |
| ROCr214/20.5 | | ROCHESTER VOR/DME | | 110.00 | | 12W |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5000 x 90 ft. / 1524 x 27 m RWY 23 END IS NOT CLEARLY MKD. |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY MKD WITH WHITE PAINT AT EDGES ONLY DURG AIRSHOW. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 42-47.882580N | | 42-48.320100N |
| Longitude: | 077-51.259620W | | 077-50.313060W |
| Elevation: | 556.0 ft. | | 555.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 105 ft. trees, 215 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear | | 5 ft. crops, 1 ft. from runway, 72 ft. right of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | BIG TREE FARM LLC 10 SOUTH ST GENESEO, NY 14454 Phone 585-243-2100 ATTN: CRAIG WADSWORTH |
| Manager: | AUSTIN WADSWORTH 3489 BIG TREE LANE, P.O. BOX 185 GENESEO, NY 14454 Phone 585-243-2100 |
Additional Remarks
| - | FREQUENT AG-PLANES IN VCNTY. |
| - | RWY 05:+29 FT PLINE, 38 FT FM RWY; 125 FT RIGHT & CONT ACRS RWY CNTRLN AT ANGLE. |
| - | TURF SOFT AND WET FOR FIRST 1800 FT FM THLD RWY 23 DURG OCT-MAY. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0490. |
| - | WATCH FOR GEESE AND SEA GULLS. |
| - | TWO LGTD ANT LEFT OF RWY 23 IN VILLAGE OF GENESEO. |
| - | ATNDC REQS FOR OTHER THAN SKED TIMES CALL AMGR. |
| - | RWY 05:+90 TREES, 155 FT FM RWY BEG, 110 FT RIGHT & CONT ACRS CNTRLN AT ANGLE. |
| - | RWY 23: 60-70 FT TREES, 370 FT FM RWY; 100 FT LEFT OF CNTRLN. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at D52.
Some nearby airports with instrument procedures:
5G0 - Le Roy Airport (11 nm N)
KDSV - Dansville Municipal Airport (15 nm SE)
KGVQ - Genesee County Airport (20 nm NW)
KROC - Frederick Douglass/Greater Rochester International Airport (21 nm N)
7G0 - Ledgedale Airpark (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 11-Jul-2004
Do you have a better or more recent aerial photo of Geneseo Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 09:40 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:07 | | 00:07 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 16:26:59 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 12:26:59 |
|
| METAR |
KDSV 15nm S | 281554Z AUTO 12011G23KT 10SM OVC085 14/07 A2996 RMK AO2 RAE34 SLP154 P0000 T01390072 $
|
KGVQ 20nm NW | 281556Z AUTO 17012G19KT 10SM BKN065 OVC080 15/06 A2989 RMK AO2 RAB19E39 SLP121 P0000 T01500061
|
KROC 20nm N | 281554Z 20016G30KT 10SM FEW060 OVC075 13/07 A2993 RMK AO2 PK WND 22030/1456 RAE51 SLP137 P0001 T01330067
|
KIUA 24nm E | 281615Z AUTO 18011G20KT 150V240 10SM SCT042 SCT050 OVC075 15/04 A2995 RMK AO2 T01500039
|
|
| TAF |
KROC 20nm N | 281120Z 2812/2912 17014G30KT P6SM BKN060 WS020/18045KT TEMPO 2813/2816 4SM -SHRA OVC025 FM281700 17014G28KT 6SM -SHRA OVC050 FM290000 19010G19KT P6SM BKN030 FM290200 20007KT P6SM BKN030 PROB30 2902/2906 4SM -SHRA OVC025 FM290900 00000KT P6SM BKN012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|