FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DRT |
| Lat/Long: | 29-22-27.1450N 100-55-37.7650W 29-22.452417N 100-55.629417W 29.3742069,-100.9271569 (estimated) |
| Elevation: | 1002.2 ft. / 305 m (estimated) |
| Variation: | 08E (2000) |
| From city: | 2 miles NW of DEL RIO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78840 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DRT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 AFT HRS CALL 830-768-0898. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 13; REIL RWY 31; MIRL RWY 13/31; TWY - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, STARTS AT 6,500 LBS MTOGW |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 118.525 (830-282-0257) |
| DEL RIO APPROACH: | 119.6 [1300-0100Z++ MON-FRI; CLSD SAT; 2100-2359Z SUN EXC HOL] |
| DEL RIO DEPARTURE: | 119.6 [1300-0100Z++ MON-FRI; CLSD SAT; 2100-2359Z SUN EXC HOL] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.5 |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 125.75/346.4 (ROCK SPRINGS RCAG) WHEN DEL RIO APCH CTL (DLF) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DLFr269/8.2 | | LAUGHLIN VORTAC | | 114.40 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KOTTI | | 132/5.3 | | 335 | | 08E | | DR | -.. .-. |
| LA FONDA RANCH | | 293/18.7 | | 269 | | 09E | | BRX | -... .-. -..- |
| SPOFFORD | | 290/29.5 | | 356 | | 08E | | PFO | .--. ..-. --- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 6300 x 100 ft. / 1920 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 59.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 126.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 29-22.851833N | | 29-22.053000N |
| Longitude: | 100-56.009000W | | 100-55.249833W |
| Elevation: | 1002.2 ft. | | 995.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 132 magnetic, 140 true | | 312 magnetic, 320 true |
| Displaced threshold: | 300 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6300 TODA:6300 ASDA:6300 LDA:6000 | | TORA:6300 TODA:6300 ASDA:5980 LDA:5980 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 31 ft. tree, 922 ft. from runway, 369 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear 50:1 SLOPE TO THE DSPLCD THR. | | 52 ft. tree, 2105 ft. from runway, 460 ft. left of centerline, 36:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 46 x 46 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 29-22.119833N | | |
| Longitude: | 100-55.151667W | | |
| Elevation: | 1002.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 46 x 46 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 29-22.133333N | | |
| Longitude: | 100-55.133833W | | |
| Elevation: | 1002.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DEL RIO/VAL VERDE CO 109 W BROADWAY STREET DEL RIO, TX 78840 Phone (830) 774-8610 |
| Manager: | JUAN ONOFRE 1104 WEST 10TH STREET DEL RIO, TX 78840 Phone (830) 734-4857 |
Additional Remarks
| A39-13/31 | PCR VALUE: 230/F/D/X/T |
| - | HELIPAD H1 & H2 LCTD SOUTH END OF MAIN PRKG RAMP. |
| - | FOR CD CTC LAUGHLIN APCH AT 830-298-5192, WHEN APCH CLSD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
| - | THE NATIONAL WEATHER SERVICE RELEASES WEATHER BALLOONS FROM THE DEL RIO AIRPORT TWICE DAILY (1200 AND 0000 ZULU). |
| - | ARFF INDEX B AVAILABLE UPON REQUEST |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 13 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (314KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDLF - Laughlin AFB Airport (8 nm E)
5T9 - Maverick County Memorial International Airport (38 nm SE)
KECU - Edwards County Airport (52 nm NE)
KUVA - Garner Field Airport (63 nm E)
KSOA - Sonora Municipal Airport (74 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of GRW, Inc.
Photo taken 08-Oct-2010
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Del Rio International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:42 | | 11:42 |
| Sunrise | | 07:07 | | 12:07 |
| Sunset | | 20:16 | | 01:16 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 01:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 04:42:32 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 23:42:32 |
|
| METAR |
| KDRT | 270353Z AUTO 05003KT 10SM CLR 25/22 A2975 RMK AO1 SLP065 T02500217
|
KDLF 8nm E | 270355Z AUTO 01004KT 10SM SCT180 25/22 A2973 RMK AO2 SLP055 T02460215 $
|
|
| TAF |
| KDRT | 270056Z 2701/2724 11009KT P6SM SCT030 BKN200 TEMPO 2701/2702 BKN030 FM270200 11007KT P6SM SCT030 SCT200 FM270800 10007KT P6SM SCT012 TEMPO 2711/2715 BKN012 FM271700 12009KT P6SM SCT030
|
KDLF 8nm E | 262140Z 2621/2724 14012KT 9999 SCT020 BKN200 QNH2968INS TEMPO 2622/2701 VCSH BKN020 BECMG 2704/2705 15009KT 9999 FEW020 BKN200 QNH2974INS BECMG 2711/2712 15009KT 9999 BKN010 QNH2976INS TEMPO 2712/2716 8000 BR BKN005 BECMG 2716/2717 15012KT 9999 BKN020 QNH2981INS BECMG 2717/2718 13012G18KT 9999 SCT030 QNH2970INS TX33/2622Z TN23/2711Z LAST NO AMDS AFT 2621 NEXT 2711
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|