FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | ALI |
| Lat/Long: | 27-44-27.2000N 098-01-37.0000W 27-44.453333N 098-01.616667W 27.7408889,-98.0269444 (estimated) |
| Elevation: | 178.2 ft. / 54.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 3 miles SE of ALICE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78332 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ALI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 AFT HRS SVC, CALL 361-664-2656. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 31; REILS RWY 13; PAPI RWY 17 & 35 - CTAF. MIRL RWYS 13/31 & 17/35 PRESET LOW INTST DUSK-2300; TO INCR INTST OR ACTVT AFT 2300 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.225 (361-668-0069) |
| KINGSVILLE APPROACH: | 119.9 |
| KINGSVILLE DEPARTURE: | 119.9 |
| WX AWOS-3P at IKG (11 nm S): | 119.075 (361-592-9152) |
| WX AWOS-3 at RBO (18 nm E): | 118.175 (361-767-1982) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 128.15/350.3 (SARITA RCAG) WHEN KINGSVILLE APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALI at field | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
| CRPr243/32.4 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS AT SELF-SVC PUMP. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5997 x 100 ft. / 1828 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-44.718962N | | 27-44.025390N |
| Longitude: | 098-02.033605W | | 098-01.240005W |
| Elevation: | 177.6 ft. | | 166.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 134 true | | 308 magnetic, 314 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 15 ft. road, 690 ft. from runway, 570 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4490 x 100 ft. / 1369 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 27-44.706810N | | 27-43.965778N |
| Longitude: | 098-01.609515W | | 098-01.601173W |
| Elevation: | 173.3 ft. | | 171.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 179 true | | 353 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. trees, 1086 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 30 ft. pline, 1300 ft. from runway, 36:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALICE & JIM WELLS CO PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-668-7210 |
| Manager: | MICHAEL ESPARZA PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-453-1721 CITY/ARPT MGR. |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (252KB) |
| LOC/DME RWY 31 | |
download (230KB) |
| VOR RWY 31 | |
download (195KB) |
| VOR-A | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNOG - Orange Grove Naval Auxiliary Field (9 nm N)
KIKG - Kleberg County Airport (11 nm S)
KRBO - Nueces County Airport (18 nm E)
KNQI - Kingsville Naval Air Station (18 nm SE)
KCRP - Corpus Christi International Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of KALI Aviation Staff
Photo taken 05-Dec-2015
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alice International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 11:30 |
| Sunrise | | 06:54 | | 11:54 |
| Sunset | | 20:04 | | 01:04 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 01:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 06:41:14 |
| Local (UTC-5) | 30-Apr-2026 01:41:14 |
|
| METAR |
| KALI | 300553Z AUTO 12005KT 9SM OVC010 25/23 A2981 RMK AO2 SLP091 T02500233 10294 20250 403500239 50007 $
|
KNOG 10nm N | 300556Z AUTO 11009KT 10SM OVC011 25/23 A2982 RMK AO2 SLP078 6//// T02500228 10294 20250 403440239 58001 PNO $
|
KIKG 11nm S | 300615Z AUTO 11003KT 10SM OVC010 25/23 A2981 RMK AO2 T02450228
|
KRBO 18nm E | 300620Z AUTO 10004KT 10SM OVC012 25/23 A2983 RMK AO2 T02540232 PWINO
|
KNQI 18nm SE | 300456Z AUTO 14005KT 10SM SCT011 24/23 A2981 RMK AO2 SLP092 T02440233 TSNO $
|
|
| TAF |
| KALI | 300520Z 3006/0106 12008KT 6SM HZ BKN015 TEMPO 3006/3010 BKN007 FM301700 11009KT P6SM BKN050 FM302000 11012KT P6SM BKN050 FM010200 09007KT P6SM BKN020
|
KNQI 18nm SE | 2923/3023 13014G22KT 9999 FEW025 BKN250 QNH2969INS BECMG 3002/3004 11010KT 9999 BKN014 BKN170 OVC250 QNH2973INS TEMPO 3007/3013 VRB05KT 6000 BR BKN012 OVC030 FM301500 12010KT 9999 BKN025 BKN250 QNH2978INS FM301900 13014G20KT BKN040 BKN250 QNH2970INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 3005 TIL 3012 TX32/3020Z TN23/3012Z FN20042
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|