FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CRP |
| Lat/Long: | 27-46-19.8540N 097-30-08.7190W 27-46.330900N 097-30.145317W 27.7721817,-97.5024219 (estimated) |
| Elevation: | 46.2 ft. / 14.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2015) |
| From city: | 5 miles W of CORPUS CHRISTI, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78406 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1960 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CRP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.8 |
| WX ASOS: | PHONE 361-267-5360 |
| CORPUS GROUND: | 121.9 269.15 |
| CORPUS TOWER: | 119.4 257.8 |
| CORPUS APPROACH: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 124.8 ;RWY 13, 18, 150-339 124.8 ;RWY 31, 36, 150-269 125.4 ;046-149 273.45 ;RWY 13, 18, 150-339 273.45 ;RWY 31, 36, 150-269 307.9 ;046-149 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 233.7 |
| CORPUS DEPARTURE: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 124.8 ;RWY 13, 18, 150-339 124.8 ;RWY 31, 36, 150-269 125.4 ;046-149 273.45 ;RWY 13, 18, 150-339 273.45 ;RWY 31, 36, 150-269 307.9 ;046-149 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| CG OPS: | 157.175 345.0 |
| CLASS C: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 124.8 ;RWY 13, 18, 150-339 124.8 ;RWY 31, 36, 150-269 125.4 ;046-149 273.45 ;RWY 13, 18, 150-339 273.45 ;RWY 31, 36, 150-269 307.9 ;046-149 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 120.9 ;RWY 13, 18, 340-045 120.9 ;RWY 31, 36, 270-045 348.725 ;RWY 13, 18, 340-045 348.725 ;RWY 31, 36, 270-045 |
| WX AWOS-3 at RBO (10 nm W): | 118.175 (361-767-1982) |
| WX AWOS-3 at T69 (16 nm N): | 118.25 (361-364-1844) |
| WX AWOS-3 at TFP (18 nm NE): | 118.775 (361-758-8961) |
- CORPUS CHRISTI INTL TRACON HAS TWO APCH/DEP CALLS.
- COMMUNICATIONS AVAILABLE ON THE GROUND THRU ALICE FSS ON FREQ 122.65.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRPr192/8.5 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
| ALIr080/(27.6) | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 7510 x 150 ft. / 2289 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 150.0 | | Double wheel: | 170.0 | | Double tandem: | 245.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-46.738510N | | 27-45.849830N |
| Longitude: | 097-30.932940W | | 097-29.961750W |
| Elevation: | 46.1 ft. | | 41.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 132 magnetic, 136 true | | 312 magnetic, 316 true |
| Declared distances: | TORA:7510 TODA:7510 ASDA:7510 LDA:7510 | | TORA:7510 TODA:7510 ASDA:7510 LDA:7510 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | LOC/DME |
| Obstructions: | 33 ft. pole, 1782 ft. from runway, 640 ft. left of centerline, 47:1 slope to clear | | none |
Runway 18/36
| Dimensions: | 6080 x 150 ft. / 1853 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 150.0 | | Double wheel: | 170.0 | | Double tandem: | 245.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-46.877868N | | 27-45.874590N |
| Longitude: | 097-29.781073W | | 097-29.763562W |
| Elevation: | 39.5 ft. | | 39.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 magnetic, 179 true | | 355 magnetic, 359 true |
| Declared distances: | TORA:6080 TODA:6080 ASDA:6080 LDA:6080 | | TORA:6080 TODA:6080 ASDA:6080 LDA:6080 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | | | touchdown |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 43 ft. pole, 1930 ft. from runway, 402 ft. right of centerline, 40:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CORPUS CHRISTI 1201 LEOPARD ST CORPUS CHRISTI, TX 78401-2825 Phone 361-880-3220 |
| Manager: | KEVIN SMITH 1000 INTERNATIONAL DR CORPUS CHRISTI, TX 78406 Phone 361-289-0171 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 507/F/D/X/U |
| A39-13/31 | PCR VALUE: 507/F/D/X/U |
| - | CABANISS FIELD LCTD 5 MILES SE OF ARPT MAY BE MISTAKEN FOR CORPUS CHRISTI INTL ARPT. VFR TFC MAY BE OPERATING IN THE CABANISS FIELD TFC PATTERN. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT YEAR ROUND. |
| - | CUDDIHY FIELD (CLSD ARPT) IS LCTD 4 MILES SOUTH OF ARPT MAY BE MISTAKEN FOR CORPUS CHRISTI INTL ARPT. |
| - | ACFT AT TRML GATES ADZ GND CTL PRIOR TO PUSH. |
| - | UNMANNED ACFT MAY BE OPRG 3 MI WEST OF ARPT DRG DALGT HRS AT OR BLW 400 FT AGL. |
| - | CG - OFFL BUS, MIN 24 HR PPR. CTC CORPUS CHRISTI AIR 345.0 15 MIN PRIOR TO ENTERING CG RAMP. NO TRAN QRTS OR GOVT TRANSPORTATION AVBL. IF DESTN CG, INCL CGAS CORPUS CHRISTI IN RMK SEC OF FLT PLAN. SECTOR COMMAND CENTER: C361-939-0450. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 13 | |
download (293KB) |
| ILS OR LOC RWY 36 | |
download (310KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 13 | |
download (230KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 31 | |
download (254KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 36 | |
download (290KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) X RWY 31 | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 13 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 31 | |
download (302KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 36 | |
download (300KB) |
| LOC RWY 31 | |
download (276KB) |
| VOR OR TACAN RWY 18 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (137KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRBO - Nueces County Airport (10 nm W)
KNGP - Corpus Christi Naval Air Station (Truax Field) Airport (12 nm SE)
T69 - Sinton Airport (16 nm N)
KTFP - Ingleside Regional Airport (18 nm NE)
KRAS - Mustang Beach Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jordan Croft
Photo taken 03-Apr-2016
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Corpus Christi International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:13 | | 01:13 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 01:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 12:30:42 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 07:30:42 |
|
| METAR |
| KCRP | 181151Z 14017G29KT 8SM BKN014 BKN018 OVC250 26/24 A2977 RMK AO2 PK WND 16032/1116 SLP078 T02610239 10272 20261 50003 $
|
KNGW 5nm SE | 181154Z AUTO 14020G29KT 9SM 26/24 A2977 RMK AO2 PK WND 15029/1145 SLP073 7//// T02610239 10272 20261 50003 $
|
KRBO 10nm W | 181215Z AUTO 14015G22KT 10SM BKN015 BKN020 27/24 A2980 RMK AO2 T02650240 PWINO
|
KNGP 14nm SE | 181156Z 14019G29KT 7SM BKN014 BKN019 26/24 A2977 RMK AO2 PK WND 15029/1149 SLP079 60000 T02610244 10267 20261 58006 VISNO $
|
KT69 16nm N | 181215Z AUTO 6SM BR SCT015 BKN020 27/26 A2980 RMK A01
|
KTFP 18nm NE | 181215Z AUTO 16019G24KT 10SM BKN013 BKN019 27/25 A2979 RMK AO1 T02710245
|
|
| TAF |
| KCRP | 181120Z 1812/1912 14017G30KT P6SM VCSH BKN015 OVC250 FM181600 14020G35KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 FM182200 14019G30KT P6SM VCSH BKN015 OVC025 PROB30 1903/1909 -RA OVC015
|
KNGP 14nm SE | 1809/1907 15020G30KT 9999 VCSH BKN015 BKN250 520003 QNH2976INS TEMPO 1810/1813 8000 -SHRA BKN008 OVC015 FM181600 14018G28KT 9999 BKN025 BKN250 510003 QNH2978INS TEMPO 1816/1821 14022G32KT SCT025 BKN250 FM182300 14018G28KT 9999 BKN015 BKN250 510003 QNH2978INS FM190400 14014G22KT 9999 BKN010 BKN250 500000 QNH2986INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1809 TIL 1811 TX29/1820Z TN23/1906Z AMD 0925 FN20116
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|